Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Užite si cez víkend Festival ohňostrojov

september 05, 2019 - 11:14
Spoločnosť PYROTECHNICS ACTIVITIES spol. s .r.o., /www.pact.sk/ ako prvá priniesla na Slovensko absolútnu novinku medzi festivalmi – MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL OHŇOSTROJOV. Vo väčšine krajín sveta sa takýto druh festivalu teší veľkej obľube a my sme sa rozhodli tento netradičný festival zrealizovať aj na Slovensku. Festival ohňostrojov je medzinárodná prehliadka pyromuzikálnych ohňostrojov, to znamená že jednotlivé efekty sú strieľané podľa tónov a rytmu hudby s presnosťou jednej stotiny sekundy.
Foto: 

Našim cieľom je priblížiť divákom ohňostroj tak ako ho nepoznajú -prostredníctvom pyromuzikálnych ohňostrojov chceme návštevníkom ukázať že aj ohňostroj vie byť umením a jednotlivé súťažiace tímy vyvolávajú u návštevníkov zimomriavky a zanechávajú v nich nezabudnuteľný a už nikdy neopakujúci  sa umelecký zážitok. Najlepšie pyrotechnické spoločnosti z viacerých európskych krajín predvedú svoje očarujúce nebeské a kreatívne umenie a predstavia niekoľkominútový grandiózny ohňostroj svetového formátu.  V predošlých ročníkoch bojovali o najkrajší pyromuzikálny ohňostroj rôzne spoločnosti z Poľska, Česka či Slovenska.

5. ročník MEDZINÁRDNÉHO FESTIVALU OHŇOSTROJOV sa uskutoční v dňoch 6.9. – 8.9. 2019 v Košiciach na parkovisku OC Atrium Optima. Podporili - Hlavný partner OC Optima Košice, Hlavný mediálny partner Časopis Slovenka, Generálny partner EUROPEAN INSTUTUTE PRAGUE  a poslanec mesta Košice p. Ing. Vladislav Stanko, MBA, LL.M. Tento rok o prvé miesto zabojujú uznávané pyrotechnické spoločnosti z Litvy, Rumunska a spoločný team Česko a Slovensko. Tieto spoločnosti už majú niekoľko svetových súťaží absolvovaných, kde sa im podarilo obsadiť prvé miesta, takže sme celkom zvedavý akú pyromuzikálnu šou predvedú u nás.

I keď je to festival ohňostrojov, kde sú hlavným programom samotné ohňostroje, každý rok podvečer sme pre návštevníkom pripravili aj sprievodný program. Okrem programu pre deti si  návštevníci  v minulých ročníkoch festivalu ohňostrojov vypočuli  známe kapely ako Helenine Oči, Noc a Deň, Komajota, Tereza Mašková, Barbora Švidraňová, Gladiátor, Peha &KarmenPál Baláž, Zuzana Smatanová, Marián Čekovský& Band.

Aj tohto roku umocnia festivalový zážitok najrôznejšie atrakcie pre deti a dospelých, hudobný program a samozrejme pre návštevníkov sú pripravené stánky s občerstvením a food zónou. Festival ohňostrojov je určený pre všetkých bez ohľadu na vek a vstup je zdarma. Každý deň po zotmení, okolo 21:00 hod. vyvrcholí program súťažným pyromuzikálnym ohňostrojom. Posledný deň festivalu bude venovaný 3. súťažnému pyromuzikálnemu ohňostroju a vyhláseniu víťazov . Tento výnimoční 5. ročník  medzinárodného festivalu ohňostrojov podporili  - Hlavný partner OC Optima Košice,  Hlavný mediálny partner Časopis Slovenka, Generálny partner  EUROPEAN INSTUTUTE PRAGUE a poslanec mesta Košice p. Ing. Vladislav Stanko, MBA, LL.M.

Viac info nájdete na: www.festivalohnostrojov.eu

História ohňostrojov

O prvopočiatkoch ohňostrojov kolujú tri legendy:

Prvá hovorí o tom, že vznikli náhodou pri varení, kedy v poľnej kuchyni zmiešali drevené uhlie, liadok a síru (v tej dobe bežne sa vyskytujúce v kuchyniach). Túto zmes potom natlačili do bambusové trubičky, zapálili a ona explodovala.

Druhá legenda sa viaže na vynájdenie strelného prachu čínskymi alchymistu, ktorí ho zmiešali pri honbe za elixírom nesmrteľnosti.

Tretia (a najpravdepodobnejšia) však opisuje život čínskeho mnícha Li Tiana, ktorý žil v dobách dynastie Song blízko mesta Liu Yang v provincii Hunan. Práve tohto mnícha považujú v Číne za otca ohňostrojov a každý rok 18. apríla sa robia oslavy na jeho počesť.

Na začiatku sa ohňostroje používali počas rituálov na zaháňanie zlých duchov, ktorí sa boja hluku vznikajúceho pri vybuchovanie strelného prachu. V krajinách Ďalekého východu má pyrotechnika stále podobný význam, keď sa duchovia pomocou ohňostrojov odháňajú napr. aj pri narodení dieťaťa.
Boli to neskôr Taliani, ktorí v časoch renesancie objavili čaro a krásu ohňostrojov a našli pre nich využitie vo forme zábavy a estetiky. Na začiatku 19. storočia začali do prachu pridávať malé množstvo kovov a iných prísad, ktoré sa používajú aj dnes.

Postupne sa zakladali aj pyrotechnické školy, kde sa vyučovalo vznešené umenie vytváranie a odpaľovanie ohňostrojov. V stredovekom Anglicku bolo za vážené povolanie považované byť "majstrom ohňa". Známi tiež boli ich asistenti, tzv. "Zelení muži", ktorí nosili klobúky z lístia na ochranu pred iskrami.

Ohňostroj na počesť svadby kráľa Henricha VII.

Z histórie je legendárny napríklad ohňostroj, ktorý bol usporiadaný na počesť svadby kráľa Henricha VII. v Anglicku v roku 1486. Kráľ Jakub II. dokonca za skvelé predstavenie odmenil svojho kráľovského majstra ohňa titulom rytier. Ohňostroje sa tiež pravidelne organizovali vo Francúzsku vo Versailles a ruský cár Peter Veľký zorganizoval päťhodinovom svetelné predstavenie na počesť narodenia svojho syna. 

- - Inzercia - -