Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Carmel Paradise: O depresii treba hovoriť nahlas

september 11, 2019 - 15:03
„Niekedy som sa musela snažiť oveľa viac ako iní, aby som dokázala s nimi držať tempo,“ tvrdí speváčka CARMEL PARADISE, ktorá od dvanástich rokov bojuje s depresiami.

Carmel, pre spevákov je leto zvyčajne rušné. Ako ho trávite pracovne a súkromne?

Počas leta som mala pomerne dlhú dovolenku v Amerike. Vo veľkej miere som oddychovala, stretávala som sa s priateľmi a s rodinou. Tiež som sa však venovala hudbe. Mám producentku v Nashville a chystali sme spoločne nové skladby. Som však rada, že som si výborne oddýchla. To bola moja priorita.

Ako vyzerá vás vytúžený relax, ak sa práve nevenujete hudbe?

Ak mám prácu a školu, pomerne tvrdo „makám“. Ak však môžem relaxovať, tak si tieto chvíle vychutnávam naplno. Mám blízko k umeniu. Venujem sa aj veciam, ktoré neviem robiť dobre. Myslím si, že v oblasti umenia nemusí mať človek obrovský talent, môže ho poňať ako hobby. Keď sa venujem koníčkom, som veľmi šťastná. Kreslím, vyrábam mydlá a sviečky, mám veľmi rada produktívnu prácu. Rada kreslím rôzne písmená, konkrétne vzory na tetovania. Vlastné tetovania som si tiež predkreslila. Dokonca navrhujem tetovania aj pre kamarátky.

Aké sú vaše najbližšie hudobné plány?

Chystám niekoľko vlastných vecí. Nedávno vyšiel singel Smoke Break, ešte stále robíme promo k skladbe. Okrem toho chystám dueto s raperom D Flyaom a tiež vlastné skladby a koncerty.

Vaša staršia sestra Celeste Buckingham je veľmi úspešná. Inšpirujete sa navzájom?

Keď sme boli mladšie, písali sme spolu piesne a spievali. Náš vzťah výrazne posilnila práve hudba. Ako deti sme sa dosť hádali a mali sme typický sesterský vzťah. Teraz máme výborný vzťah, možno aj preto, že sme samostatné a nebývame s rodičmi. Hudba nás spája, no nie je o nej celý náš vzťah. Máme rozdielne štýly hudby, vlastný rukopis. Dnes už na seba nemáme toľko času ako v minulosti, no počas spoločných chvíľ máme aj iné a zaujímavé témy ako hudbu. Celeste mi vždy dobre poradí. Viem si však predstaviť, že by sme v budúcnosti mohli vymyslieť aj spoločný song alebo inú spoluprácu. Pracovať so Celeste ma vždy veľmi bavilo.

Hudba vás so sestrou spája. Radíte si v oblasti súkromia?

Určite áno. Musím sa však priznať, že ja som skôr introvert. So sestrou máme výborný vzťah, no najprv sa snažím vyriešiť si problémy sama. Keď už nemám inú alternatívu, poradím sa so sestrou. Hovorím s ňou o veciach, ktoré sa stali v minulosti. Potom mi sestra vynadá, prečo som jej to vtedy nepovedala. Celeste je skôr extrovert a povahovo sme pomerne rozdielne, aj keď sme sestry. Máme vlastné svety aj okruh priateľov.

V minulosti ste priznali, že vás trápia depresie. Ako sa vám darí zvládať ich v bežnom živote?

Depresiami trpím pomerne dlho. Musím sa však priznať, že som mala skvelú podporu nielen v rodičoch, ale aj v Celeste. Moji najbližší videli, že mám problém a veľmi mi vo všetkom pomáhali. Bola som veľmi mladá a nevedela som to zvládnuť sama. Začala som navštevovať lekárku a chodievala som aj na psychoterapiu. Bolo to výborné rozhodnutie. Moja mama chodila na terapie so mnou. Keď som mala zlé dni, vždy som mala v rodičoch silnú oporu. Navyše, navštevovala som istú podpornú skupinu, čo mi tiež pomohlo. Myslím si, že len málokto pochopí, ako sa cíti človek trpiaci depresiami. Moja rodina mi síce veľmi pomáhala, ale nie vždy porozumeli tomu, ako sa v skutočnosti mám. Ľudia, ktorí majú tento problém, vedia možno lepšie pochopiť iných, čo tiež trpia depresiami.

Ľudia, ktorých trápia depresie, niekedy nechcú ani vstať z postele. Mali ste aj vy takéto skúsenosti?

Je to pravda. Depresie som mala už od dvanástich rokov, no nevedela som o nich. Dovtedy som nešla k lekárovi, s odborníkom sme to riešili, až keď som mala pätnásť. Aj keď som potom začala chodiť na terapie a brať lieky, ochorenie sa nezlepšilo okamžite, potrebovalo to čas. Je to dlhá cesta. Ako tínedžerka som na strednej prežila veľmi ťažké roky. Niekedy som nezvládala bežné veci – vstať z postele, dať si sprchu... Tiež sa to ťažko vysvetľuje. Pri depresii totiž človek aj chce niektoré veci urobiť, len na ne nemá energiu. Niekedy som sa musela snažiť oveľa viac ako iní, aby som dokázala s nimi držať tempo.

Život s depresiami nie je jednoduchý. Čo vám robí v živote najväčšiu radosť?

Znie to ako klišé. Som síce introvertka, no veľmi si vážim rodinu a priateľov. Niekedy som však rada aj sama. V terapii nás učili, že je potrebné mať v živote aspoň sedem blízkych ľudí, ktorí nás podporia. Hudba a písanie ma tiež napĺňajú šťastím. 

- - Inzercia - -