Dnes je štvrtok, 24.september 2020, meniny má: Ľuboš, Ľubor
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

SND oslávi storočnicu sériou premiér a ďalších akcií

september 17, 2019 - 05:00
Prvá divadelná scéna Slovenska, Slovenské národné divadlo (SND) oslávi storočnicu sériou premiér v činohre, opere i balete, ale aj špeciálnymi projektmi. Ako na dnešnej tlačovej besede podotkol nový šéf Činohry SND Peter Kováč, dramaturgický plán pripravovala činohra ešte pod vedením Michala Vajdičku, on svoj vlastný predstaví až na budúci rok.

Podrobnejšie novinky preto predstavila dramaturgička Činohry SND Miriam Kičinová. Avizovala osem premiér vo veľkej sále a v štúdiu a k nim jednu premiéru na komornej scéne činohry, v Modrom salóne. Činoherná sezóna sa odvíja od storočnice, teda poukáže aj na úlohu divadla v spoločnosti a prinesie nielen nové tituly, ale i diela klasickej drámy. Opera a Balet SND sú v netradičnej situácii, keďže ich hlavná scéna v novej budove na Pribinovej ulici v Bratislave sa opravuje. Opera z toho dôvodu ponúkne prvú z troch premiér až v závere februára, a to nové naštudovanie Dvořákovej Rusalky. Balet však na obmedzenej ploche opravovanej veľkej scény uvedie prvú z dvoch noviniek v novembri.

Balet SND podľa slov jeho šéfa Jozefa Dolinského využije časť opravovanej hlavnej sály a už koncom novembra prinesie premiéru Dona Quijota. Oslávi tým 150. rokov od prvého uvedenia tohto baletného diela na motívy románu španielskeho spisovateľa Miguela de Cervantesa a hudbu Ludwiga Minkusa. V jubilejnej sezóne naša prvá tanečná scéna zároveň uvedie majstrovské dielo 20. storočia, balet Sergeja Prokofieva Popoluška. Jeho premiéry sú na programe v závere apríla. Na programe budú tradične aj predstavenia pre deti. Mladým tvorcom je vyhradený Choreografický ateliér, ktorý v máji ponúkne večer mladých tvorcov venovaný dielu predstaviteľa hudobného impresionizmu Mauricea Ravela. Balet pokračuje aj vo vzdelávacích projektoch pre študentov tanca.

Prvé premiéry SND v jeho stej divadelnej sezóne patria činohre. Ich sériu otvorí Modrý salón 10. a 11. októbra pôvodnou slovenskou hrou pre mládež Cudzô. Prvou novinkou v Sále Činohry SND bude s premiérami v závere októbra autorská inscenácia o poslaní umelca v súčasnosti Dnes večer nehráme. Titul sa nesie v duchu osláv 100. výročia vzniku SND aj 30. výročia Nežnej revolúcie a režíruje ho Jiří Havelka. V úvode novembra pozve činohra na súčasnú britskú komédiu Celé zle v réžii dnes už bývalého šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. Koncom januára sa Činohra SND vráti ku klasickým titulom. V spracovaní mladého režiséra Matúša Bachynca uvedie dve diela slovenskej a českej realistickej drámy – Hriech od Jozefa Gegora Tajovského a Jej pastorkyňa od Gabriely Preissovej. Návrat k „nesmrteľnej klasike“ sľubuje v úvode februára nové spracovanie Divadelného románu Michaila Afanasieviča Bulgakova v réžii česko-slovenského tandemu SKUTR. Na konci marca sa publikum môže tešiť na komorný príbeh Johanna Wolfganga von Goetheho Torquato Tasso v spracovaní českého režiséra Jana Antonína Pitínského a v úvode mája na klasiku Jána Hollého Kubo tak, ako ju vidí umelecký šéf martinského divadla Lukáš Brutovský. Zamyslenie sa nad podstatou umenia a divadla v dôležitých osobných a historických okolnostiach prinesie v závere mája spracovanie textu Heinera Müllera Stroj Hamlet v réžii divadelníčky Slávy Daubnerovej. Záverečnou premiérou činohry budú na úvod júna Scény zo života Ingmara Bergmana. V réžii Romana Poláka ich SND avizuje ako inscenáciu o očistnej sile divadla.

Opera pre spomínanú opravu veľkej scény Opery a Baletu SND začne naplno hrať až po 5. decembri, na dnešnej tlačovej besede to konštatoval riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr. Prinesie tri premiéry a sériu mimoriadnych koncertov. Pre opravy je prvá premiéra v 100. sezóne zaradená až na záver februára. Vyhradená je Rusalke v naštudovaní Ondreja Lenárda a v réžii Martina Kákoša, pre ktorého podľa Štúra ide o operný debut. Lenárd hudobne naštuduje aj druhú premiéru opery, a to klasické dielo talianskej opery Aida od Giuseppe Verdiho. Publikum sa na jedno z najpopulárnejších diel opery môže tešiť v premiérach v polovici marca. Treťou a záverečnou premiérou sezóny 2019/ 2020 na našej prvej opernej scéne bude v polovici júna Figarova svadba Wolfganga Amadea Mozarta.

Tradičnou súčasťou programu Opery SND sú mimoriadne koncerty. Novinkou budú v decembri Mikulášske koncerty pre najmenšie deti pod záštitou sólistu opery, basového speváka Petra Mikuláša. Po otváracom koncerte, ktorý uplynulý víkend patril opere a baletu, malo SND už tento víkend patriť slovenskej opernej superstar, tenoristovi Pavlovi Bršlíkovi. Avizovaný koncert s Bršlíkom však nebude. Pre chorobu umelca sa presunie na iný termín, konštatoval Štúr, s tým, že informáciu sa dozvedel len krátko pred dnešnou tlačovou besedou. Na Silvestra zaznie tradičný Silvestrovský koncert. Vo februári sú v pláne Neapolské piesne v podaní Miroslava Dvorského. V jubilejnom roku bude významným Galakoncert pri príležitosti 100. výročia vzniku SND, ktorý je naplánovaný na 1. marca 2020 v novej budove SND. Po minuloročnom úspechu pozýva Opera a Balet SND na 2. ročník Prvoaprílového Gala Opery a Baletu SND. Stá sezóna prinesie aj projekt pre mladých umelcov – Operné štúdio SND. Opera SND v ňom začínajúcim umelcom ponúka platformu na prechod z umeleckých škôl do profesionálneho divadelného prostredia. Výsledok ich snáh predstaví premiéra v závere mája.

Slovenské národné divadlo, jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií Slovenska, začalo písať svoje dejiny v roku 1920. Pod hlavičkou SND zazneli 1. marca 1920 najskôr tóny Smetanovej Hubičky, 2. marca sa prihlásila činohra uvedením hry Maryša bratov Mrštíkovcov a v máji rovnakého roka nasledovalo prvé baletné predstavenie Délibova Coppélia. K 100. výročiu SND vyjde aj kniha, pripravuje sa televízny dokumentárny cyklus, vydanie pamätnej mince i známky a mnohé akcie.

- - Inzercia - -