Dnes je piatok, 07.máj 2021, meniny má: Monika
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mária Reháková: "Podporme všetci slovenskú módu."

september 21, 2019 - 10:00
Často, najmä teraz, keď finišujeme so štrnástym ročníkom Bratislavských módnych dní, sa zamýšľam, koľko nápadov a energie sme investovali nielen do samotného rozbehu módnych dní, ale aj do posunu slovenskej módy do sveta a naopak svetovej módy na Slovensko ...
Foto: 

... "O to viac ma mrzí, že všetka tá vnútorná aj vonkajšia investícia zameraná na zviditeľnenie konkrétnych, a najmä mladých talentovaných ľudí, ide mimo diapazón mainstreamových médií. Tých, ktorých by mala nielen samotná akcia, ale predovšetkým talent, nadanie a úspech slovenských dizajnérov zaujímať,“ hovorí na margo aktuálnych Bratislavských módnych dní jeseň-zima ich zakladateľka a organizátorka Mária Reháková.

Máte za sebou ďalší ročník. Tento opäť výnimočný. V prvý deň BMD sme mohli vidieť špičkových indonézskych návrhárov.

Poviem úprimne, myslela som si, že uvidím z Indonézie to najlepšie, ale výsledok bol ohromujúci. Modely, látky, aplikácie, detaily a k tomu etno nádych, to bola len časť z toho, čo mohli diváci vidieť. Ďakujem indonézskej veľvyslankyni Adiyatwidi Adiwoso, ktorá vedela, že BMD sú podujatím, ktoré zapadá do kontextu iných svetových veľkolepých podujatí. Ak by to tak nebolo, naši návrhári by sa nezúčastňovali takých prestížnych fashion weekov ako sú v New Yorku, Londýne, vo Viedni. Je to veľké ocenenie pre samotnú značku, aj pre ľudí, ktorí BMD roky tvoria.

Slovensko sa stáva aj touto formou súčasťou svetových módnych podujatí. Treba spomenúť aj Miláno, Rím, Prahu, kde dávate priestor aj českým návrhárom, ale napriek týmto úspechom nie sú mediálne výstupy adekvátne. V čom vidíte problém?

Každý rok, keď pripravujeme ďalší ročník BMD, vidím pred sebou cestu, ktorou sme prešli. Každý rok sme objavili a na Slovensku predstavili mnohých návrhárov. Mnohí s nami začínali, dnes sú to výnimoční ľudia. Som rada, že roky je BMD verná Jana Pištejová a že dvadsaťpäť rokov na módnej scéne oslávila práve s nami. Teším sa z úspechov Veroniky Hložníkovej, La Reny, Zuzany Hakovej, Idy Sandor. Veľmi ma zaujala tvorba Adriany Horeckej, ktorá priniesla kolekciu na motívy života Milana Rastislava Štefánika. Téma Štefánik tento rok rezonuje. My sme ju zakomponovali aj do projektu Nové tváre módnej scény. Každý z prihlásených mladých návrhárov vytvoril kolekciu na jeho počesť a bolo úchvatné, že každý z nich poznal dokonale jeho život, myšlienky, smerovanie. Videla som v tom zmysel našej práce, lebo móda má aj vzdelávací charakter.

Tým chcem povedať, že s nami vyrastajú mladí a rozhľadení ľudia a vždy ma vie rozladiť, ak takíto ľudia nedostanú ďalej priestor. Mám na mysli teraz médiá, keď viac zaujmú výstrední a excentrickí ľudia, ktorých, samozrejme, nemôžete vždy vypoklonkovať. Sme tu však na to, aby sme videli, čo je priorita a čo je prínosom pre nás ako národ, ktorý za tridsať rokov od revolúcie ukázal rozvoj a prínos v rôznych oblastiach. My sa nesústreďujeme iba na módu, vytvorili sme Veľvyslanectvo mladých, vďaka ktorému objavujeme a posúvame ďalej mladých technikov, medikov, ekonómov, jednoducho mladých ľudí, ktorí aj vďaka nám môžu absolvovať pobyty v Oxforde. Vytvorili sme Slovenský deň kroja, Československý večer v Prahe a podujatí, cez ktoré ukazujeme potenciál našich ľudí, je toľko, že som aj napriek istým sklamaniam z prístupu iných na našu prácu hrdá.

Ďalšie vaše výzvy?

Pripraviť dôstojne Československý večer v Prahe, ktorý bude venovaný osobnosti generála Milana Rastislava Štefánika, sústrediť sa na Slovenku roka, lebo už o chvíľu budeme pripravovať aj túto výnimočnú akciu a, samozrejme, výzvou je aj komunikácia s ľuďmi, s našimi čitateľmi, divákmi, tými, čo nám fandia a ktorých si my úprimne vážime.

- - Inzercia - -