Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ôsmemu ročníku Slovak press photo dominovala politika aj sociálne témy

október 04, 2019 - 21:00
Prezidentské voľby, udalosti súvisiace s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a prípady korupcie na Slovensku dominovali 8. ročníku súťaže Slovak press photo.
Foto: 

Držiteľom hlavnej ceny Slovak press photo 2019 sa stal fotograf denníka Sme Jozef Jakubčo za seriál fotografií prezidentky Zuzany Čaputovej z volebnej noci - Noc s prezidentkou. Meno nositeľa Grand Prix zverejnili organizátori súťaže už začiatkom septembra.

Víťazov ďalších desiatich kategórií a tiež dvoch špeciálnych cien slávnostne vyhlásili dnes večer v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Popri spomínaných politických témach, ktoré hýbu už druhý rok Slovenskom, veľké množstvo súťažiacich fotografov mapovalo svojim objektívom aj rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia.

O víťazoch Slovak press photo 2019 rozhodli členovia medzinárodnej poroty, ktorí sa zišli v Bratislave od 30. augusta do 1. septembra. Porote predsedal slovensko-kanadský novinársky fotograf pôsobiaci v Agence France Presse (AFP) vo Viedni Joe Klamar.

Jej členmi ďalej boli fotograf Kadir van Lohuizen (agentúra NOOR, Holandsko), fotoeditorka francúzskeho denníka Liberation Fréderique Rondet, český fotograf a pedagóg Jindřich Štreit a tiež zástupca slovenskej fotografickej scény Andrej Balco. Do súťaže sa registrovalo 189 fotografov, ktorí dovedna zaslali 2 250 snímok, z toho 246 sérií.

Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, taktiež v medzinárodných kategóriách Mladí fotografi do 26 rokov a študenti, Dlhodobý dokument a v novej medzinárodnej kategórii Fotografia vytvorená mobilným telefónom.

Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy. Medzinárodné kategórie boli okrem slovenských fotografov otvorené aj pre fotografov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny. Porota bola najviac spokojná s domácou kategóriou Každodenný život a s medzinárodnou kategóriou Dlhodobý dokument. Ich úroveň podľa jury výrazne presahovala úroveň ostatných kategórií. Grant Bratislavy, ktorý udeľuje primátor hlavného mesta na základe ukážky projektu, získala Katarína Líšková s projektom Nové Nivy. Mladý talent roka je Timotej Janko.

Všetky fotografie, ktoré postúpili do finále, možno od piatka 4. októbra do 28. októbra vidieť na výstave Slovak press photo 2019 v bratislavskom Domu umenia na Nám. SNP 12. Súčasťou výstavy sú aj fotografie, ktoré vznikli v rámci minuloročného Grantu Bratislavy pod názvom Čas oddychu. Grant minulý rok vyhral a fotografie rok pripravoval fotograf Ján Viazanička. Jeho projekt zachytáva spôsoby, akým ľudia trávia svoje dovolenky a čas oddychu v Bratislave.

Nad 8. ročníkom súťaže Slovak press photo prevzali záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo a starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia. Projekt sa realizuje s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.

Prehľadné výsledky Slovak press photo 2019 prinesie agentúra SITA v dokumente Výsledky súťaže Slovak press photo 2019.

Zdroj foto: Ramon Leško

- - Inzercia - -