Dnes je sobota, 15.august 2020, meniny má: Marcela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Naučte sa, ako si správne siahnuť na prsia!

október 30, 2019 - 15:00
Samovyšetrenie. Najjednoduchšia metóda, ako včas zachytiť rakovinu prsníka a zachrániť si život. Naučte sa aj vy, ako ho správne vykonávať sebe alebo svojej partnerke a odhaliť tak prípadnú rakovinu vo včasnom štádiu.

Možno si myslíte, že sa vás táto problematika netýka, no ste na omyle. Vzhľadom k tomu, že rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie ochorenia žien vo veku od 20-54 rokov, nie je lepšie svoje telo pravidelne – raz do mesiaca - skontrolovať? Budete mať istotu, že ste naozaj v poriadku.

Pokiaľ so samovyšetrovaním začínate, vykonávajte ho prvý mesiac každý deň alebo jedenkrát za dva až tri dni. Takto sa naučíte svoje prsia dobre poznať a ich zmenu budete potom ľahko pozorovať. Nasledujúce mesiace potom stačí jedna kontrola mesačne. „Prevencia je dôležitá, pretože výskyt rakoviny je čím ďalej častejší. Snažíme sa aktuálne zvýšiť informovanosť o tejto problematike prostredníctvom našej kampane ,Došiel Sensodyne? Siahni si na prsia,. Od októbra tak môže každý z vás prispieť kúpou produktov Sensodyne 1 Kč na preventívnu kampaň #prsakoule, ktorá učí, ako správne a pravidelne jedenkrát mesačne vyšetrovať prsia a odhaliť tak rakovinu vo včasnom štádiu,“ vysvetľuje brand managerka Sensodyne, Vanda Študentová.

Ako na samovyšetrenie prsníka?

Siahajte si na nich každý mesiac

Najlepšie to je 5. až 10. deň od začiatku menštruácie. Pokiaľ menštruáciu nemáte, vyberte si akýkoľvek deň v mesiaci. TIP: doprajte si predtým teplú sprchu. Koža sa krásne uvoľní a bude príjemne mäkká.

Pohľad do zrkadla

Na začiatku svoje prsia skontrolujte pohľadom do zrkadla. Sú rovnaké ako minule? Zdvihnite ruky nad hlavu a pozrite sa na nich znovu.

Všímajte si ZMENY

Najdôležitejšie je sledovať zmeny svojich pŕs, ako je: výtok z bradavky, zmena kože prsníka, zmena tvaru bradavky, zmena tvaru prsníka a zmena veľkosti prsníka. Pokožka by nemala byť nijak zvraštená alebo abnormálne zafarbená. Bradavky by mali byť symetrické, bez výtoku a bez vtiahnutí. Dôležité je sledovať aj výstupky.

Siahnite si na ne

Najlepšie tromi prstami naplocho, krúživými pohybmi. Najskôr zakrúžte povrchovo, potom trošku do hĺbky. Dôležité je sledovať nahmatanie hrčky alebo drobného výstupku.

Prehmatajte ich celé

Od kľúčnej kosti až do podpazušia až k podprsenkovej ryhe. Všímajte si nerovností na povrchu pŕs aj ich vnútra.

Vyšetrujte vždy opačnou rukou

Ľavou rukou prehmatávajte pravý prsník a naopak.

TIP: Ak máte väčšie prsia, začnite posediačky alebo postojačky a potom to isté zopakujte v ľahu na boku.

A na záver odmena!

Vezmite prsia do dlaní a pohmatajte ich, aby ste sa uistili, že ste na nič nezabudli.

Keď nič nenahmatáte

Tak si na nich siahnite zase za mesiac.

Čo robiť, keď si niečo nahmatáte?

Ihneď a osobne navštívte lekára. „Dievčatá pôjdu za gynekológom či praktickým lekárom. Tí im vystavia žiadanku na odborné vyšetrenie.  Pozn. dievčatá sa objednajú do akreditovaného mamocentra, ktoré odporučí ich lekár popr. si ho sami vyhľadajú na na www.mamo.cz,“ vysvetľuje Kateřina Vacková z organizácie Loono.

- - Inzercia - -