Dnes je štvrtok, 03.december 2020, meniny má: Oldrich
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Svetový deň boja proti AIDS si svet pripomína už tento víkend

november 29, 2019 - 17:00
Na možnosti a potrebu prevencie prenosu HIV/AIDS dnes upozornila aj mládež Slovenského Červeného kríža (SČK). Národnou súťažou, ktorú organizuje už piaty rok, si stredoškoláci porovnajú svoje vedomosti o víruse HIV, spôsobe jeho prenosu a prevencii.

 Mladí ľudia zároveň vykročia do ulíc slovenských miest a Sviečkovým pochodom a vytvorením „živých stužiek“ vyjadria solidaritu s ľuďmi žijúcimi s HIV/AIDS. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Kostelná zo SČK. Svetový deň boja proti AIDS si spoločnosť pripomína 1. decembra.

Niečo z histórie

Ochorenie AIDS sa na svete prvýkrát objavilo v roku 1981, v Československu zaznamenali prvý prípad o štyri roky neskôr. Počet ľudí žijúcich s HIV/AIDS každoročne narastá, a to aj napriek tomu, že existujú dostupné možnosti prevencie. „Práve prevencia je základnou témou, na ktorú sa aktivity Mládeže SČK v tejto oblasti zameriavajú. V priestoroch KC Dunaj v Bratislave sa dnes stretne desať družstiev z celého Slovenska na Národnej súťaži HIV/AIDS prevencie pre stredné školy – najlepších riešiteľov online kola súťaže. Do online kola sa zapojilo viac ako 70 stredných škôl z celého Slovenska,“ uviedla Kostelná. Súťaž pripravila Mládež SČK.

Pochody sú už tradíciou

Sviečkové pochody v týchto dňoch organizujú mládežníci SČK vo viacerých mestách. Po celoslovenskej súťaži v Bratislave sa k jej účastníkom pridajú ďalší mladí ľudia, aby v uliciach hlavného mesta upozornili verejnosť na túto problematiku a prejavili solidaritu s ľuďmi, ktorí žijú s HIV/AIDS. Na Námestí SNP v Bratislave dňa 29.novembra o 15:00 vytvoria spoločne „živú stužku“. Čas a miesto stretnutia v Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Leviciach, Žiari nad Hronom a Topoľčanoch je na stránke http://www.redcross.sk/kampane/svetovy_den_boja_proti_aids_2019. V Nových Zámkoch a vo Svidníku sa pochod konal vo štvrtok 28.novembra.

Prvý decembrový deň je od roku 1988 vo svete venovaný boju proti AIDS. Jeho cieľom je upozorňovať ľudí na problém AIDS, zlepšiť ich vedomosti o ochorení, jeho šírení, ale najmä o prevencii. Každý rok sa tento deň koná pod novým heslom, ktoré poukazuje na rôzne aspekty problematiky AIDS vo svete. Tohtoročná téma je „Komunity zohrávajú nezastupiteľnú úlohu“. Symbolom Svetového dňa boja proti AIDS je červená stužka. Jej pripnutím môžu ľudia vyjadriť solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia.

- - Inzercia - -