Dnes je nedeľa, 24.január 2021, meniny má: Timotej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Advent, to sú aj obľúbené vianočné skladby. Históriu týchto poznáte?

december 08, 2019 - 17:00
Mnohí interpreti so smiechom tvrdia, že stačí napísať dobrú vianočnú skladbu a o doživotné príjmy máte postarané. George Michael by o tom vedel rozprávať, ak by žil. Ale napríklad autori Tichej noci zomreli chudobní a zabudnutí.
Foto: 

Neznámy autor známeho hitu

Najstaršia a najznámejšia vianočná skladba je Tichá noc, svätá noc. Mnohí si mysleli, že ide o ľudový klenot a objavili sa aj hlasy, ktoré autorstvo pripisovali Mozartovi či Beethovenovi. Ani jedno, ani druhé, autorom tejto krásnej skladby je chudobný kňaz Joseph Mohr, ktorý sa slávy svojho dielka nedožil. Ak by žil v súčasnosti, bol by multimilionárom. Tichá noc na nás totiž vyskakuje z každého rohu a skladba bola oficiálne nahratá vo viac ako 330 svetových jazykoch! Existuje dokonca aj verzia v klingónčine, čo je fiktívny jazyk zo seriálu Star Trek. Tahiťania spievajú I te hoe po hau maru a na Novom Zélande zasa Marie te po, tapu te po. Originál znie Stille Nacht, heilige Nacht a napísal ho rakúsky kaplán Mohr, na začiatku 19.storočia. Skladba je taká populárna, že ak by spadala do výplatnej listiny autorského zväzu, Mohrovi vzdialení príbuzní by boli bohatí a spokojní ľudia.

Takto si ju môžu hrať a spievať kdekoľvek vo svete a súčasní speváci bez okolkov nahrávať svoje verzie a speňažiť tak túžbu ľudí stráviť Vianoce s obľúbeným spevákom a známou hudbou. Zaujímavé je, že pieseň vznikla asi za hodinu, v časovej tiesni. Mohr potreboval pesničku na vianočnú večernú omšu a tak prišiel s textom za svojim priateľom Franzom Gruberom. Poprosil ho, nech hudba nie je náročná, pretože má v kostole pokazený organ a tak ju musí vybrnkávať na gitare. Skladba bola lokálne úspešná, do sveta sa však dostala takisto náhodou. Notový záznam, ktorý ostal v kostole, objavil opravár organov a posunul ho známym, ktorí ho zo Salzburgu dostali až do Ameriky.  Autorov sa žiaľ sláva nedotkla, zomreli chudobní a aj zabudnutí, väčšina spevníkov ich totiž ani v súčasnosti vôbec nespomína.

Silent Night with Lyrics | Christmas Carol

Snívanie pri bazéne

Podobný osud má aj pesnička Jingle Bells, alebo ak chcete – Rolničky. Ani toto nie je ľudovka, napísal ju John Pierpont. Takisto patrí k najzabudnutejším a najchudobnejším autorom jednej z najznámejších pesničiek na svete a na jeho smolu mal slávneho menovca – John Pierpont bol aj bohatý podnikateľ, ktorý financoval výrobu slávneho Titanicu. Nie filmu, ale tej lode, čo sa potopila. Ak si ho ťuknete do internetového vyhľadávača, všade len Pierpont podnikateľ. Pierpont skladateľ sa utopil v mori zabudnutia rovnako ako Titanic financovaný jeho slávnejším menovcom... Sú však aj megaúspešné vianočné skladby, tak sa pri niektorých pristavme. Najúspešnejším singlom všetkých čias sú Biele Vianoce od Binga Crosbyho. Malej platne sa predalo na celom svete 50 miliónov kusov! Pritom známa nahrávka nie je pôvodná, originál z roku 1942 sa stratil a tak Crosby o päť rokov pesničku naspieval nanovo. Hovorí sa,  že napriek obľúbenosti si ju samotný interpret nikdy nevedel od slova doslova zapamätať a na jednom koncerte dokonca poplietol text tak, že namiesto paliem v pesničke spieval o pulms, čo sú slivky. Mimochodom, autor piesne Irving Berlin pesničku napísal pri bazéne v Arizone, slnko mu pieklo na hlavu a on sníval o bielych Vianociach...

Jingle Bells with Lyrics | Christmas Songs HD | Christmas Songs and Carols

Keď pesnička pomáha

V sedemdesiatych rokoch sa motívy  Vianoc objavovali aj v známych protestsongoch. Dvojica Simon – Garfunkel nahrala Tichú noc, do ktorej speváci vmixovali suchý spravodajský komentár o obetiach vojny vo Vietname. Proti vojne v tejto ázijskej krajine protestoval aj John Lennon, z jeho protivojnovej iniciatívy zostala napokon obľúbená vianočná pesnička. A netreba zabudnúť na osemdesiate roky, kedy sa vo formácii Band Aid zišli takmer všetci populárni britskí hudobníci, aby pomohli hladujúcej Etiópii. Autormi myšlienky boli Bob Geldof a Midge Ure, ktorí do štúdia dostali Paula Younga, Bona Voxa, Stinga, ale aj kapely Duran Duran či Bananarama. Nahrávka Do They Know It´s Christmas? priniesla desiatky miliónov, za ktoré sa nakúpilo jedlo a lieky a Bob Geldof osobne lietal do Afriky, aby koordinoval, kam majú zásielky ísť. Je až neuveriteľné, že v čase vydania sa projektu Band Aid nepodarilo dostať na vrchol hitparády, zato boli niekoľko týždňov druhí. Na čele bol totiž hit Last Christmas od Whamu a to bola neprekonateľná prekážka. Charitatívny význam známej vianočnej skladby však miliónkrát predstihol  jej hitparádové umiestnenie.

Band Aid 30 - Do They Know It’s Christmas? (2014)

Naše „vianočky“

Aj na našom území vznikali a hrajú sa výborné vianočné pesničky. Z pôvodných treba pripomenúť Vánoce, Vánoce přicházejí, v ktorej autori už v roku 1962 tak dokonale opísali predvianočný zhon, aký poznáme aj dnes. Zvonky štestí boli zasa netradičným spojením skúseného Karla Gotta s mladučkou Darinkou Rolincovou. Vianočné pesničky majú na svojich albumoch Hex, Tublatanka i Paľo Habera. Majú svoju krátku ( ale zasa každoročne sa opakujúcu ) životnosť v období od začiatku decembra až po Štedrý večer. Ale v rámci recesie si ich môžete pustiť napríklad aj v lete, až vtedy sa totiž ukáže sila hitu, v inom čase očistená od nánosov predvianočného sentimentu. Taký vianočný Chris Rea pustený v aute vám zvýši tep aj rýchlosť aj v auguste.

KAREL GOTT & DARINA ROLINCOVÁ - ZVONKY ŠTĚSTÍ g

- - Inzercia - -