Dnes je pondelok, 10.máj 2021, meniny má: Viktória
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Budúcnosť už bola, neveríte?

december 09, 2019 - 15:00
Mnoho technických vynálezov, ktoré sú buď vo vývoji, alebo ich už používame v našom každodennom živote, sa pred rokmi objavili vo vedecko-fantastických filmoch. Áno, v tých, kde boli ešte veľmi zlé špeciálne efekty a herečky mali strašidelné účesy, ale tie vecičky, ktoré hrdinovia používali, už dnes máme doma.
Foto: 

Revolučný Minority Report

Jeden z najpriekopníckejších filmov, pri ktorého premiére sme ani netušili, že vychytávky z neho budeme o pár rokov mať aj my, je určite Spielbergov Minority Report s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe. Pamätáte si ešte, ako sa na hlavného hrdinu valila zo všetkých strán reklama, ktorá mu bola doslova našitá na telo, podľa toho, čo mal rád? Dnes si stačí pozrieť niektoré stránky na internete a už máte v maile podobne cielenú reklamu. A spoločnosť Tesco dokonca už niekoľko rokov skenuje zákazníkov, nad pokladňou vstavaný fotoaparát vás cvakne, oskenuje, odhadne vek a pohlavie a potom spustí cielenú reklamu. Teda u nás zatiaľ nie, ale vo Veľkej Británii je to denná rutina. Čo však prešlo do praxe úplne identicky, je spôsob, akým sa Cruise vo filme pohrával s holografickými dotykovými obrazovkami.

Presne tak dnes cvičia naše ruky po tabletoch či smartfónoch a sú dokonca aj momenty, kedy sa ničoho nedotýkame a mávame rukami vo vzduchu. Pri zariadení Kinect takto môžeme v obývačke hrať hry, prepínať televízor, či surfovať po internete. A pavúky, ktoré Cruisovi liezli do oka zasa až príliš pripomínajú rôzne nanotechnológie, ktoré používajú odborníci počas ťažkých operácií. Spielberg vraj počas prípravy filmu mával pravidelné stretnutia s priemyselnými dizajnérmi, futurológmi a ľuďmi z prostredia reklamy a práve preto trafil viackrát do čierneho.

Armáda má náskok

Spomeňme ešte stroje, ktoré sme videli v prvom Votrelcovi či vo filme Avatar. Sigourney Weaver vtedy vliezla do čudného odevu, ktorý jej slúžil ako akési predĺžené silné ruky a nohy. Dnes sa podobné pomôcky používajú na zdvíhanie ťažkých krabíc a prepraviek a a americká armáda investovala 50 miliónov dolárov do projektu, v ktorom sa má stať „exoskeleton“ realitou vo vojenskom prostredí. Ten, kto sa do prístroja navlečie, bude rýchlejší a silnejší, bude môcť vláčiť oveľa väčší a ťažší arzenál a jeho odev bude prakticky nepriestrelný. Desivé? Asi hej, ale v armáde majú dostatok financií na to, aby práve v tomto prostredí vznikali a odskúšali sa práve tieto veci. Veď aj internet sa narodil práve vo vojenskom prostredí. Pozorne sledujte dnešné sci-fi filmy, možno sa tam mihne nejaká vychytávka, ktorá bude pre vašich vnukov bežnou súčasťou života.

Tenisky aj okuliare

Pozrime sa však bližšie na vychytávku zo spomínaného filmu Návrat do budúcnosti. Budúcnosť vo filme spred tridsiatich rokov vyzerá trochu inak, jednu vec však máme dnes určite – sú to samozaväzovacie tenisky! Ide o takmer rovnaké, ako si nasadil filmový hrdina, Nike ich dokonca dala na trh už v roku 2011! Z novej technológie zatiaľ viac ako bežní používatelia profitujú najmä športovci, ktorým sa bezproblémovo prispôsobujú na nohe. Obuvnícki majstri teraz finišujú s vývojom inteligentných šnúrok do topánok, ktoré sa utiahnu podľa toho, akú činnosť práve vykonávate. Z ďalších reálnych vecí sme v trilógii Návrat do budúcnosti mohli vidieť napríklad šikovné okuliare, ktoré nápadne pripomínajú Google Glass. Vo filme upozorňovali hrdinov, že im niekto telefonuje. V iných filmoch, ako napríklad Blade Runner, vďaka takýmto okuliarom pohodlnejšie šoférovali a v okuliaroch im zároveň naskakovala trasa, po ktorej autá leteli. Apropos, lietajúce auto. Zatiaľ, aj to vďaka našim vedcom, je vo svete prakticky len jeden prototyp, takže zápchy na zemi i vo vzduchu, aké boli napríklad vo filme Piaty element, ešte v najbližších rokoch neočakávame.

- - Inzercia - -