Dnes je piatok, 27.november 2020, meniny má: Milan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Korčuľovanie s deťmi

január 03, 2020 - 12:07
Korčuľovanie je šport pri ktorom sa dá spojiť elegancia so zábavou. Jeho najväčšou výhodou je, že sa môžu zapojiť všetci členovia rodiny.

Babi, poď si zakorčuľovať

Musím sa priznať, že vek účastníkov je práve to čo ma na na klziskách fascinuje. Starí rodičia, malé deti, priatelia, susedia, všetci svorne spolu v jednom kole. Na tomto športe je výborné aj to, že sa nedá zabudnúť, ako aj lyžovanie či plávanie a je finančne dostupné. Dá sa z neho spraviť krásny víkendový rituál pre celú rodinu. Aj v slovenských mestách či dedinách sú k dispozícií rôzne verejné plochy, ktoré sa postupne premieňajú na klziská. Vládne tam veľmi príjemná atmosféra.

santa-claus-2918_1280.jpg

Rovnováha je podstatná vo všetkom
Foto: 
pixabay.com

Rovnováha je podstatná vo všetkom

Pre dieťa je vhodné začať s korčuľovaním keď sa cíti dostatočné silné postaviť sa na ľad, väčšinou je to okolo štyroch rokov. Vyberte pevnú topánku s polstrovaním a nastaviteľnou dĺžkou, tzv. rozťahovačky. Nastaviteľná dĺžka vám môže vyriešiť kupovanie korčúľ aj na pár rokov - dajú sa posunúť až o 4 čísla jednoduchým stlačením tlačidla. Pre úplne najmenšie detičky sú tzv. kačičky - sú to korčuľe s dvomi radmi nožov. Dôležitá je aj výstroj, to znamená teplé oblečenie a pevné rukavice keďže v začiatkoch bude dieťa často v kontakte s ľadom, helma a samozrejmosťou by mali byť chrániče na lakte, kolená a zápästia. 

Ako začať

Možno to znie zvláštne, ale pri zimných športoch je dôležité naučiť sa padať bez toho aby sme si ublížili. Pri snowboarde je to na kolená dopredu a pri korčuľovaní je dôležité sa prikrčiť a dopadnúť na mäkkú časť tela, ideálne na zadok. Najmä v začiatkoch treba počítať aj s modrinami. Najcitlivejšia časť tela sú zápästia rúk, preto sú chrániče naozaj dôležitá súčast výbavy. Správny postoj pozostáva z mierne pokrčených kolien, jemný predklon dopredu a ruky by mali byť jemne položené v lone. Podstatné je snažiť sa byť v tom uvoľnení a nie napätý. Deti by si mohli korčule vyskúšať najprv na mäkkej podložke, učiť sa udržať rovnováhu aby ich to na ľade potom menej prekvapilo. Potom už stačí jemne cupitať a postupne sa učiť odrážať. Výborným pomocníkom sú detské pinguíni, vídavame ich na klziskách v západných krajinách. Ide o zvieratko pingu vo výške malých detí a tie si detičky tlačia pred sebou. Ak ich nemáme k dispozícií stačí aj detská stolička. Dôležité je vysvetliť deťom ako majú vstávať po páde a najlepšie čo môžeme pre ne urobiť je viesť ich k tomuto športu spolu s kamarátmi. 

V nedeľu si posvietime na ponuku lyžiarskych škôl na Slovensku.

- - Inzercia - -