Dnes je pondelok, 03.október 2022, meniny má: Stela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Viete, ako by mala vyzerať správna večera?

február 11, 2020 - 18:00
Večera má v porovnaní s inými jedlami počas dňa vskutku nelichotivé postavenie. Ťažko odhadnúť ideálny čas, keď si k nej sadnúť, veď neraz býva zatienená "dôležitejšími" povinnosťami a odbavíme ju niečím rýchlym, spravidla nezdravým. Na jej zložení pritom skutočne záleží!
Foto: 

V rámci pravidelného a vyváženého stravovania, ktoré prospieva nielen zdraviu, ale i ladným krivkám, má večera svoje pevné miesto. Je dôležitým zdrojom energie, naznačuje, ako sme na tom boli s jedlom počas dňa a v rámci diéty mnohé prezradí. Vrháte sa vo večerných hodinách primárne na sladké alebo vám naopak vôbec nechutí? Na všetko predsa existuje vysvetlenie, no základom je uvedomiť si, že...

...večera je súčasťou dňa

Mnohé ženy večeru jednoducho vynechajú. Prečo? Aby znížili príjem kalórií a efektívnejšie chudli. Chyba. Večera nie je voliteľnou možnosťou, ale doslova povinnosťou. Napĺňa 15 – 20% celodenného príjmu energie a pokiaľ ju telo nedostane, bude mu chýbať. Ohlási sa zníženou výkonnosťou, slabosťou a nakoniec aj vlčím hladom.

...večera nie je obed

Večerné jedlo zaženie hlad, dodá telu energiu a poteší všetky zmysly. So zdvihnutým varovným prstom ale prízvukujeme, že nejde o druhý obed - ani čo sa výberu a tobôž nie, čo sa veľkosti porcie týka. Ak by sme to mali poňať číselne, obed v porovnaní s večerou tvorí až 35% celodennej energie. Pokiaľ by ste si rovnako naložili aj po práci a pred relaxom, veľmi rýchlo sa začnete guľatiť. Potrebu teplého jedla poľahky uspokojíte polievkou, prípadne mäsom so zeleninou miesto prílohy.

...večera by mala byť ľahká

Ak máte bežný denný režim, teda počas dňa pracujete, večer si zacvičíte a nasleduje už iba relax, aj vy ste ideálnym kandidátom na ľahkú večeru. Tú by mali tvoriť potraviny, ktoré telo bez problémov strávi a neukladajú sa vo forme tukových zásob. Takými sú napríklad bielkoviny a zelenina. Zo širokého radu vyberáme tie najznámejšie - tvaroh, cottage cheese, chudé mäso či vaječné bielka, a k tomu surovú alebo naparenú zeleninu. Žiadne zbytočné cukry, žiadne zbytočné tuky.

...večerné chute na sladké majú príčinu

Pokiaľ ste sa prichytili pri tom, že večer býva ten čas, kedy mávate najväčšiu chuť na sladké, niekde nastala chyba. Objavíte ju v stravovaní počas dňa, ktoré zrejme nebude ideálne. Pravidelné porcie jedla a ich vyvážené zloženie sú tými najspoľahlivejšími predpokladmi, že nebudete pociťovať deficit energie. Ak chuť na sladké nie a nie ustúpiť, doprajte si ovocie alebo tvaroh s trochou medu a na druhý deň sa viac zamerajte na vhodné raňajky, desiatu, obed i olovrant.

...by ste nemali jesť pred spaním

Definovať presný čas, kedy si vložiť do úst posledné sústo dňa, je príliš individuálne. Všetko závisí od vášho režimu a od času, kedy chodievate spať. V zásade platí, že v primeraných porciách by sa malo jesť každé 3 – 4 hodiny, nie však neskôr ako dve hodiny pred spánkom.

- - Inzercia - -