Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nový SERIÁL o kvetoch. Vyberte na MDŽ ten správny. Bude to karafiát?

február 26, 2020 - 10:20
Karafiát má bohatú históriu. Pochádza z južných častí Európy a Stredomoria. No Anglicko je považované za jednu z prvých krajín, ktorá kultivovala karafiát pre jeho estetickú krásu.
Foto: 

Karafiát pestovali v dávnej minulosti už starí Gréci a Rimania. Odvtedy sa rastlina rozšírila do všetkých kútov sveta a dnes je jednou z najpopulárnejších dekoratívnych kvetín.

Karafiáty dostali svoje meno z gréckych slov "dios", ktoré odkazovali na gréckeho boha Dia a "anthos", čo znamená kvetina. Keď skombinujete pôvodný význam karafiátu, znamená to "Kvet Boží". Avšak, termín karafiát sa odvodzuje tiež z latinského slova "carnis", čo značí telo.

Rôzne farby

V súčasnosti existuje 250 až 300 druhov karafiátov, ktoré vo svojom širokom spektre rôznych farieb symbolizujú rôzne pocity. Karafiát produkuje až päť sladkých vonných kvetín, z ktorých každý dosahuje veľkosť v priemere troch až piatich centimetrov. Farba kvetov karafiátov môže byť zelená, modrá, fialová, červená, biela a žltá. Zaujímavé je, že karafiáty možno "obrátiť" na želanú farbu, a to pridaním farbiva do vody, ktorú dávate bielym karafiátom. 

Poznáte ich význam?

Karafiát vo všeobecnosti symbolizuje hrdosť a krásu. V skutočnosti predstavuje celú škálu rôznych emócií, pričom každú jednu vystihuje konkrétna farba:

  • červený karafiát predstavuje pocit obdivu,
  • ružový karafiát je symbolom pravej lásky, 
  • biely karafiát reprezentuje čistotu a šťastie,
  • fialový karafiát je niečo ako ženský rozmar a náladovosť,
  • modrý karafiát je symbolom mieru a pokoja, avšak modré karafiáty bývajú taktiež znázornením pravdy,
  • žltý je synonymom opovrhnutia a sklamania,
  • pruhovaný karafiát je síce krásny, no spája sa s odmietnutím.

Ktorý vyberiete milovanej žene vy? :-)

- - Inzercia - -