Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Svetová zdravotnícka organizácia radí: Takto si vyrobíte vysoko účinný antibakteriálny gél

marec 15, 2020 - 09:00
Dezinfekčné prostriedky, predovšetkým mydlá a gély, aktuálne nechýbajú v žiadnej domácnosti, o tom niet pochýb. No v obchodoch ich už takmer nezoženiete, na internete sú zas niekoľkonásobne predražené. Nezúfajte. Vyrobiť si ich dokážete aj doma.
Foto: 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala návod, ako si dezinfekčný gél vyrobíte aj svojpomocne. Všetky potrebné ingrediencie by mali byť bežne dostupné v drogériách alebo lekárňach, ktoré ostávajú naďalej otvorené.

Pripravte si:

  • Liter čistého alkoholu (96% etanol alebo 99,8% izopropylalkohol)
  • 3% peroxid vodíka
  • glycerol (známy tiež ako glycerín)

Takýto je postup:

Litrovú nádobu naplňte 830 mililitrami alkoholu (ak sa vám nepodarí zohnať takýto vysokopercentný alkohol, musíte sa uspokojiť s technickým liehom z drogérie). Injekčnou striekačkou do fľaše pomaly pridajte 42 mililitrov peroxidu vodíka a poriadne premiešajte.

Teraz sa trošku zapotíte, pretože pridať 15 mililitrov glycerolu nepôjde ľahko vzhľadom na jeho veľkú hustotu. Na glycerín použite novú striekačku, prípadne sterilizujte prevarenou vodou tú, ktorou ste naberali peroxid vodíka. Potom stačí fľašu doplniť prevarenou vodou do jedného litra.

Fľašu s alkoholom, peroxidom vodíka a glycerolom zatvorte a premiešajte. Dezinfekčný gél nechajte odstáť v uzavretej nádobe po dobu troch dní.

- - Inzercia - -