Dnes je piatok, 07.máj 2021, meniny má: Monika
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nový koronavírus zasiahol už všetky americké štáty

marec 18, 2020 - 11:00
Nový koronavírus, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, sa dostal už do všetkých 50 štátov USA. Svoj prvý prípad v utorok ohlásila už aj Západná Virgínia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Foto: 

V Spojených štátoch majú viac ako 6 300 potvrdených prípadov COVID-19, zomrelo naň 108 ľudí.

Predstavitelia v meste New York zvažujú, že ho pre nový koronavírus uzavrú. Podobne tak už spravili v metropolitnej oblasti San Francisco Bay Area, kde by mali obyvatelia zostať doma s výnimkou nevyhnutných ciest do 7. apríla. Starosta New Yorku Bill de Blasio uviedol, že do dvoch dní rozhodnú, či nariadia obyvateľom, aby nevychádzali zo svojich domovov. Výnimku by tvorili nevyhnutné cesty - napríklad za účelom nákupov potravín a liekov, venčenie psa a cvičenie bez interakcie s ďalšími ľuďmi.

Poľné nemocnice?

Americký viceprezident Mike Pence uviedol, že Biely dom možno povolá armádu, aby vo vírusových ohniskách zriadila poľné nemocnice, ak by o to požiadali guvernéri jednotlivých štátov. Armádny zbor inžinierov by podľa neho mohli požiadať o vybudovanie mobilných nemocníc alebo rozšírenie existujúcich zariadení. Minister obrany Mark Esper uviedol, že ozbrojené sily poskytnú ministerstvu zdravotníctva päť miliónov respirátorov a do 2 000 ventilátorov, pričom tiež otvoria 14 certifikovaných laboratórií na testovanie na koronavírus pre osoby, ktoré nepatria k armáde.

Tvrdé opatrenia aj za veľkou mlákou

Viaceré štáty a oblasti prijímajú pre koronavírus mnohé opatrenia. Florida je už dvanásty štát, kde sú zavreté bary a reštaurácie. V štáte Nevada, kde sa nachádza Las Vegas, na mesiac pozastavili činnosť kasín a iných podnikov, ktorých činnosť nie je nevyhnutná. V okrese Los Angeles zase policajtom nariadili, aby menej zatýkali ľudí a vyhli sa tak preplneniu väzení, kde by sa vírus mohol šíriť. Koronavírus zasiahol aj kultúrne, športové podujatia či obchodné domy. Prezident Donald Trump v utorok uviedol, že zvažujú, že by zaviedli obmedzenie cestovania v rámci Spojených štátov, hoci dúfa, že to nebude potrebné.

Celosvetovo sa novým koronavírusom nakazilo zhruba 200-tisíc ľudí a takmer 8 000 mu podľahlo.

- - Inzercia - -