Dnes je streda, 20.január 2021, meniny má: Dalibor
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Aké knihy by ste poradili svojmu mladšiemu ja?

marec 22, 2020 - 16:00
Sú knihy, ktoré s vami zostarnú. Ktoré vás formovali vo chvíľach, keď ste po nich intuitívne siahli a ktoré dokážete citovať aj po rokoch. V našom výbere vám predstavíme skvelých adeptov na ocenenie: moja srdcovka.
Foto: 

Čitateľský vkus detí netreba podceňovať, práve naopak. Ak sa rozhodujete, akú knihu vybrať pre čitateľa 9+, darujte mu Tajnú záhradu. Kultivovaný jazyk, krásne ilustrácie a svet plný fantázie. Klasické dielo anglickej literatúry vyšlo prvýkrát v roku 1911 a čitateľov uchvátilo silným posolstvom o odvahe dvoch nešťastných detí, ktoré sa rozhodli urobiť zo sveta radostnejšie miesto. Milé mladšie ja, túto knihu si určite vypýtaj k 10. narodeninám. Raz budeš dosť staré na to, aby si začalo čítať rozprávky znova.  

 „Svet zlomí každého a potom sú mnohí silní na zlomených miestach.“ Týmito slovami začína príbeh, ktorý vám ukradne dušu aj srdce. Úvodný citát si autorka prepožičala od Ernesta Hemingwaya a dokonale vystihla atmosféru knihy Všetky skvelé miesta v jednej vete. Citlivé a úprimné rozprávanie o dvoch mladých ľuďoch, ktorí bojujú s nálepkami spoločnosti, si môžete pozrieť už aj na Netflixe.
Milé mladšie ja, ak máš 16 a v hlave veľa nezodpovedných čiernych otázok, kúp si túto knihu a začni o svojich problémoch hovoriť nahlas.

Len máloktorý príbeh dokáže byť vyrozprávaný s takou ľahkosťou. „Premýšľam, ako znie, keď sa zlomí srdce. Usúdim, že sa to stane v tichosti, nečujne, bez drámy. Ako keď vysilená lastovička mäkko spadne na zem.“  Slnečnice. Poetické, nádherne zdržanlivé rozprávanie o láske a o osamelosti. O žiali z bolestnej straty a o nenaplnených túžbach srdca. Milé mladšie ja, táto kniha patrí do tvojej knižnice. Aby ti pripomínala, aké dôležité je rešpektovať lásku vo všetkých jej podobách.

„A práve vtedy, keď nič nevieme, všetko cítime.“ Olej a mramor. Kniha, ktorá stojí na dvadsiatich rokoch výskumu, vychádza zo skutočných reálií, no autorka bez hanby priznáva, že je fikciou.
Vedeli ste, že Leonardo a Michelangelo žili vo Florencii súčasne od roku 1501 do roku 1505? Podľa historických záznamov k sebe prechovávali otvorenú nevraživosť. A práve v tom období vznikli dve najikonickejšie umelecké diela západnej civilizácie – Dávid a Mona Lisa... Milé mladšie ja, cestuj, objavuj, vzdelávaj sa. Táto kniha ťa vezme na miesta, kam sa tvoje nohy nedostanú a ukáže ti okamihy, ktoré sa nezopakujú.Autora Jozefa Kariku netreba bližšie predstavovať. Patrí k najvýraznejším spisovateľským talentom, aké Slovensko v súčasnosti má. Pozornosť si zaslúži aj jeho dvojdielny román Na smrť I, Na smrť II.
 Zachytáva osud dvoch bývalých kamarátov, ktorí sa ocitnú na opačných stranách uprostred hrôz koncentračného tábora. Milé mladšie ja, ak sa po prečítaní týchto kníh budeš budiť uprostred noci s desivým pocitom a strachom, je to tak správne. Nesmieš nikdy zabudnúť.

- - Inzercia - -