Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbeh: Moja dcéra žije s lenivcom

marec 30, 2020 - 18:00
Mojej dcére som sa nikdy nestarala do výberu partnerov. Smerodajné bolo pre mňa iba to, či je šťastná a spokojná.
Foto: 

Moja dcéra žije s lenivcom

Po jej boku som videla rôznych mužov, od pracovníkov na stavbe, až po obchodného manažéra v personálnej agentúre. Vedela som, že bola zamilovaná do mulata, chvíľku sa stretávala s podstatne starším mužom a asi trikrát sa vrátila k prvej láske zo strednej školy. S jej doposiaľ poslednou známosťou som sa ale zmieriť nedokázala.

Rasťo sa mi spočiatku pozdával. Študoval na vysokej škole, vypomáhal v administratíve v jednej zahraničnej firme, o moju „malú“ Katku sa príkladne staral, po každom stretnutí ju odprevadil domov, ráno som ju videla s úsmevom a bolo mi jasné, že jej prostredníctvom textovej správy poprial pekný deň ... bola očividne zaľúbená a ja som sa tešila.

Ani nie po pol roku mi Katarína oznámila, že sa plánujú spolu nasťahovať do bytu. Bolo mi to ľúto. Katka bola jedináčik, manžel mi umrel na rakovinu pred piatimi rokmi a nevedela som si predstaviť, že v našom byte ostanem bývať sama. Vedela som však, že brániť jej nemá význam a tak som sa ponúkla, že im so všetkým pomôžem, vrátane zútulnenia ich domácnosti. Nové bývanie navyše nebolo ani tak ďaleko od môjho bytu, takže sme sa mohli navštíviť takpovediac kedykoľvek. Vtedy som ani len netušila, že už čoskoro sa začnú objavovať prvé, a to hneď veľké problémy. Navyše finančného charakteru.

Katka sa ich najskôr snažila všemožne zatajiť, ale s pribúdajúcimi týždňami jej to šlo čoraz ťažšie. Keď som sa jej opýtala, čo sa deje, vysvetlila mi, že Rasťovi rodičia ho prestali podporovať a nevie si nájsť takú prácu, aby mal dostatok času na štúdium. Prvé dni, možno týždne som bola pokojná a zaľúbencom pomohla. Avšak, keď sa nič nezmenilo ani po dvoch mesiacoch, začínala som byť nahnevaná. Rasťo bol zdravý, statný chlap, nech mi nik nehovorí, že si nedokáže nájsť v hlavnom meste aspoň brigádu! Okrem toho mal výborné znalosti angličtiny, mohol prekladať, doučovať jazyk deti či študentov ... možností bolo neúrekom.

Ešteže sa mu napokon podarilo nájsť si prácu na čiastočný úväzok v počítačovej firme. Zdanlivá idylka trvala ani nie dva mesiace a Rasťa  z práce ešte v skúšobnej dobe vyhodili. Boli sme opäť na začiatku. Peňazí málo, moja dcéra strhaná a ja ako rodič, ktorý sa snaží zabezpečiť dcére komfort a byť jej neustálou oporou, som len ťažko maskovala frustráciu.

Každá matka si bráni svoje dieťa a ja sa pre túto situáciu veľmi trápim. Miesto úsmevu dcére vidieť v tvári smútok a únavu. Azda miliónkrát som jej dohovárala, že Rasťo si ju nezaslúži. A nechápem jej rozhodnutie stále pri ňom byť. Vždy ma odbije slovami, že ho miluje a nezuteká pri prvej prekážke. Rasťo sa správa neseriózne a snaží sa ju uchlácholiť sľubmi, ktoré nie je schopný a hlavne ochotný plniť. Celé dni leží pred televízorom, nezájde ani do obchodu pre chlieb. Katka pracuje a chodí do školy, v noci varí a pripravuje sa na skúšky. Moje dohováranie vníma ako útok a nechce ma vypočuť. Mám sa prestať angažovať? A iba nečinne pozerať, ako sa moje jediné dieťa trápi? Alebo ich dostať od seba nech sa deje čokoľvek a kým je stále možnosť vrátiť sa späť z kratšej cesty - čiže bez detí, hypotéky, delenia majetku. Skutočne neviem, čo by ste robili vy?

- - Inzercia - -