Dnes je štvrtok, 06.máj 2021, meniny má: Hermína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

6 dôvodov, prečo je kofeín užitočný

apríl 26, 2020 - 10:57
Môžeme ho nájsť v energetických nápojoch, káve, čajoch či čoraz populárnejších energetických kávach. Veľa z nás jednoducho nemôže začať svoj deň bez kofeínu. Po tisícročia je známe, že má schopnosť udržať nás bdelými, no len málokto z nás vie o benefitoch, ktoré kofeínové nápoje prinášajú. Pozrime sa nato, ktoré sú podľa vedy tieto menej známe výhody kofeínu.
Foto: 

1. Osviežuje a zvyšuje funkciu mozgu 

Vďaka účinku na mozgovú kôru zlepšuje kofeín myslenie, kognitívne funkcie a asociačné zručnosti. Okrem toho blokuje účinky adenozínu v mozgu. Je to zlúčenina, ktorá znižuje aktivitu a bdelosť. Kofeín tak voči nej vytvára svoj povzbudzujúci účinok.   

2.Može pomôcť pri chudnutí 

Príležitostná konzumácia štartuje metabolizmus o5 až 25%. Kofeín nájdete prakticky vo všetkých doplnkoch spaľujúcich tuky. Pomáha telu produkovať viac tepla, čo znamená že tiež spotrebuje viac energie. 

3. Zlepšuje fyzickú výdrž 

Nápoje obsahujúce kofeín, či už je to káva, energetický nápoj, balená ľadová káva alebo čaj - všetky zvyšujú hladinu adrenalínu v krvi. Svaly sa tak pripravia na činnosť, krvné cievy sa rozšíria, zvýši sa srdcový rytmus a funkcia mozgu sa stáva intenzívnejšou. 

4.  Znižuje riziko depresie  

Podľa štúdie lekárskeho časopisu JAMA Internal Medicine, v ktorej skúmali 50 000 žien, sa zistilo, že už 120 mg kofeínu týždenne môže znížiť pravdepodobnosť vzniku depresie o 15%. Denná spotreba 240 - 360 mg znižuje riziko o 20%. 

5. Zmierňuje bolesť 

Kofeín zvyšuje účinky liekov proti bolesti, čo znamená že na dosiahnutie rovnakého účinku postačí menšia dávka.  

6. Bojuje s astmou  

Kofeín rozširuje priedušky v pľúcachDlhodobá konzumácia kofeínových nápojov môže dokonca predchádzať vzniku astmyKeď je kofeín v tele metabolizovaný, vzniká ako vedľajší produkt teofylín, látka bežne používaná pri liečení astmy. To znamená, že malá šálka kávy alebo nápoja s vysokým obsahom kofeínu môže zvýšiť funkciu pľúc. Samozrejme to však nenahrádza lieky na astmu, a mali by ste sa vždy vyhnúť nadmernej konzumácii kofeínu. 

Kofeín má veľa pozitívnych účinkov, ale musíme byť opatrný pri našom dennom príjme. Okrem kávových zŕn existuje viac ako 60 rôznych druhov rastlín, vrátane kakaových bôbov, čaju a orechov kola, ktoré obsahujú kofeín alebo aktívne zložky, ktoré majú podobnú štruktúru, napr. teobromín. Ako stanovili komplexné klinické štúdie EFSA (Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín) na viac ako 66 000 ľuďoch, celková denná dávka 400 mg nepredstavuje riziko pre naše zdravie. To predstavuje približne 4-5 káv, kapučín alebo 250 ml energetických nápojov denne. Musíme si však dať pozor, aby sme neprekročili 200 mg na jednu porciu, a medzi kofeínovými nápojmi počkali najmenej dve hodiny, hovorí dietologička Dr. Judit Kovács. 

- - Inzercia - -