Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bude o 9 mesiacov viac rozvodov alebo pôrodov?

apríl 26, 2020 - 11:13
Na to ako v súčasnosti žijeme sa nedalo pripraviť. Nik nás nevaroval, zo dňa na deň sme sa ocitli medzi štyrmi stenami so žiadnou informáciou kedy sa môžeme vrátiť k našim starým životom. Členovia našich rodín mali rozplánované dni na minúty a zrazu sme všetci spolu zavretí bez vidiny lepšieho zajtrajška. Ako sa s tým popasujeme?
Foto: 

Musím sa priznať, že nepoznám návod ako túto situáciu zvládnuť tak aby bol každý z členov rodiny spokojný. V bežnom režime si každý dokáže viac či menej naplniť svoje potreby počas dňa, ale v súčasnosti sa dni scucli na zabezpečenie potravy, jej prípravy, vúčby s deťmi, práce z domu, povinnej zdravotnej prechádzky a zase späť domov. Takto žijú milióny ľudí na celom svete a zďaleka v tom nie ste samy. Po prvých dňoch v karanténe ma ako prvé napadlo ako to páry zvládnu. Predstavu ideálne fungujúceho spolužitia má už predsa len málokto z nás a situácia je o to náročnejšia, že obaja partneri čelia strachom z budúcnosti, stresu z vírusu a ekonomickým obavám. To sa zákonite prenáša aj do atmosféry v rodine. Manželské páry na celom svete čelia neľahkej dobe.

Po karanténe rovno k právnikovi

V Číne po skončení karantény úrady naozaj zaznamenali zvýšený počet podaných žiadostí o rozvod. Zväčša išlo o mladomanželov, čiže páry, ktoré začali spolu žiť v manželskom zväzku len pár mesiacov pred vypuknutím epidémie. Na stratu komfortu, rutiny, istoty a plánovania svojho voľného času nebol nik pripravený. Ono sa na to ani nedá pripraviť kým si to človek nezažije na vlastnej koži. Vlastná skúsenosť je neprenosná. Pre kvalitný partnerský vzťah je veľmi dôležité nastolenie rovnováhy a tá je v súčasnosti nezrealizovateľná. Keď k tomu pripočítame priemernú veľkosť čínskeho bytu..

Ako si môžeme situáciu uľahčiť?

Odborníci párom odporúčajú tráviť čo najviac času osamote, chodiť sa skoro ráno alebo večer prechádzať, snažiť sa neriešiť banality a sústrediť sa na svetlú budúcnosť. Komunikovať vecne a bez zbytočných emočných výlevov. Korona kríza určite zasiahne aj do našich partnerských životov a je len na nás ako sa k nej postavíme. Existujú aj páry, ktoré si pobyt doma naopak vychutnávajú pretože nemali na seba nikdy toľko času a je pravdeopodobné, že u nich bude príjemným prekvapením práve prírastok do rodiny. 

Ďakujeme, že ste si našli čas na prečítanie článku a prajeme ešte príjemnú nedeľu. S partnerom či osamote.

- - Inzercia - -