Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pieniny nie sú len plte na Dunajci

máj 16, 2020 - 14:00
Súčasná pandémia, spôsobená novým koronavírusom, značným spôsobom zasiahla do života každého z nás. Museli sme sa zriecť obľúbených aktivít a prispôsobiť sa novému režimu. Zodpovednosť a trpezlivosť prinášajú ovocie. Opatrenia sa uvoľňujú, ľudia vychádzajú von. Radosť neskrývajú ani na severnom Spiši.
Foto: 

Takmer dva mesiace sme sa učili žiť vo svete, ktorý ohrozuje ochorenie Covid-19. Zo dňa na deň sme tak prišli o slobodu a mnohí aj o pocit istoty. Ťažké časy majú za sebou i ľudia živiaci sa cestovným ruchom v našom najmenšom národnom parku. Našťastie, začiatkom mája sa situácia zlepšila a na nádhernom Dunajci sa opäť objavili plte s turistami. Pltníci a ich pasažieri však naďalej musia dodržiavať protiepidemiologické opatrenia. Severný Spiš s Pieninami však ponúka návštevníkom aj iné možnosti na aktívny relax a nezabudnuteľné zážitky.

Malý a pritom taký veľký

Z postupného návratu turistov sa tešia mnohí. Všetko nasvedčuje tomu, že cez leto budeme dovolenkovať doma, a tak existuje reálna šanca popasovať sa so stratami, ktoré pandémia priniesla. „V našom regióne sú od príjmov v cestovnom ruchu odkázané celé rodiny. Máme za sebou skutočne náročné obdobie, ale spustenie pltí na vodnú hladinu so sebou prinieslo nádej a vieru v lepšie zajtrajšky. Zároveň sme sa presvedčili o tom, že severný Spiš s Pieninami ponúka celú paletu aktivít. Veľmi nás teší, že sme mohli opäť otvoriť brány hradu Ľubovňa a jedinečného skanzenu, ktorý sa pod ním rozprestiera,“ povedal Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

Zaujímavosťou stredovekého hradu z 13. storočia, ktorý dohliada na život kráľovského mesta Stará Ľubovňa, je fakt, že za jeho múrmi bol svojho času väznený Móric Beňovský a ukrýval tiež poľské korunovačné klenoty. Unikát však skrýva aj Ľubovniansky skanzen. „Nádherný drevený gréckokatolícky kostolík svätého Michala Archanjela bol pôvodne postavený v obci Matysová v roku 1833, no v roku 1979 bol so svojím inventárom premiestnený do expozície skanzenu. Hrad aj skanzen je otvorený počas každého dňa, okrem pondelka,“ pokračuje Jakub Ondrej.

Radosť zapotiť sa

Počas uplynulých týždňov boli možnosti cestovania a športových aktivít značne ovplyvnené. Výlet do chladničky neskoro večer sa stal pre mnohých jedinou možnosťou. Dnes je však situácia iná. Región severného Spiša a Pienin ponúka niekoľko unikátnych turistických trás. „Jedinečná je Cesta minerálnych prameňov. V súčasnosti ju tvorí jedenásť zastávok. Zaujímavý je Prameň lásky a zabudnutia. Medzi najznámejšie pramene patria: Prameň Sulinka, pramene v Ľubovnianskych kúpeľoch a Prameň Smerdžonka, ktorého liečivé účinky využívajú pri liečení kožných chorôb v Kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka. Cesta je vhodná aj pre rekreačných turistov, keďže ide o nenáročný terén so stúpaním 520 metrov,“ ponúkol zaujímavý tip Jakub Ondrej. Ak predsa len zatúžite po niečom sladkom, v obci Hniezdne sa nachádza aj jedinečná čokoládovňa. Starších zas môže potešiť expozícia liehovarníctva.

Karanténa ľudí posadila do kresiel alebo na stoličky, napríklad ku šijaciemu stroju. Znižujúci sa počet nových prípadov a zvyšujúci sa počet slnečných dní však opäť láka ľudí do prírody. Cyklisti si v Pieninách a na severnom Spiši tiež prídu na svoje.  Rázovitý región môžete spoznávať zo sedla bicykla na dvanástich cyklotrasách. Vstup je bezplatný. Dôležité je však dodržiavať pravidlá národného parku, zásady bezpečnej cyklistiky a tiež nariadenia hygienikov. Pre úspešný dojazd do cieľa odporúča Jakub Ondrej tiež rešpektovať značenie a zosadnúť z bicykla, pokiaľ to značka prikazuje. Lákadlom a veľkou atrakciou pre milovníkov horskej cyklistiky sú však tzv. singletraily. „Sú to jednosmerné chodníky určené iba pre bicykle a povolený je len zjazd. Nachádzajú sa pod vrchom Osly za Ľubovnianskym hradom, ale už aj v Pieninách, v Lechnici,“láka nadšencov adrenalínu Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny. Vďaka sprístupneniu ubytovacích zariadení sa tak môžete presvedčiť na vlastnej koži o tom, čo sa o tomto nádhernom kúte šušká už dlhé roky. Že jeden deň na jeho objavenie a spoznanie nestačí.

- - Inzercia - -