Dnes je sobota, 22.január 2022, meniny má: Zora
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prichádzame k Vám - Slovenský deň kroja 2020 navštívil aj Cífer

jún 20, 2020 - 13:53
V Cíferi oslavujú tento rok 5O. výročie založenia folklórnej skupiny "Cífer" a aj to bol náležitý dôvod prísť s projektom Slovenský deň kroja do 700 rokov starej obce a nadviazať na pôvodné ľudové tradície. Očarili nás bohaté kroje s množstvom výšivok a ľudia svojím entuziazmom a láskou ku spevu a tancu. Energia, ktorú do uctievaniu tradícií vkladajú sa im viditeľne vracia naspäť, a to v ešte silnejšej podobe.
Foto: 

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Pohostinní Cíferané

Tradície z bohatého kraja

"Máme presné informácie o tom ako ľudia v našej dedine v minulosti žili, napríklad aj hody budú v šenku u Rakúsa, ktorý naozaj v minulosti existoval. Máme popísanú žatvu, nesieme žatevný veniec tak ako naši predkovia." rozpráva Kristína Bachratá z folklórnej skupiny Cífer. "Aj nosením krojov sa snažíme ukazovať svetu ich krásu, schovávať v skrini by ich bola škoda."

Cífer je najväčšou obcou Trnavského okresu a pán starosta Mgr. Maroš Sagan, PhD. je veľmi rád, že obyvatelia s nadšením nadväzujú na tradície svojich predkov: "Naši folkloristi sa snažia nalákať aj mladú generáciu, na všetkých obecných slávnostiach FS vystupuje so svojím programom. Všetci "Cíferané" poznajú náš folklór. Snažíme sa spoločne o to, aby sa rozširovalo jeho pôsobenie aj naďalej."

Zažili sme pozvanie na svadbu ako sa patrí a takto krásne vyzerali mladomanželia

Svetový unikát, ktorý nájdete  iba v Cíferi je ukrytý v dielach z výšivkárskej školy, ktorú viedla výšivkárka Mária Hollósyová. Jej výšivky v roku 1888 objavila grófka Šarlota Zičiová, dvorná dáma cisárovnej Alžbety (Sissi). Starosta obce p. Sagan hovorí: "V tej dobe boli výšivky "haute couture". Existuje pamätná izba v ktorej ukrývame artefakty, ktoré vyšívala Mária Hollósyová."

Práve to sú národné poklady ukryté v nás Slovákoch, ktoré musíme posúvať mladšej generácií. Jedinečnosť, dar slova a šikovnosť.

Kroje sú v tomto kraji veľmi bohato zdobené

Kroj sa skladá z vyšívaných čižmičiek lemovanou žltou alebo zelenou farbou, ďalej sa skladá z tzv. škrobníc, ktoré symbolizovali bohatstvo rodiny, sú dlhé cca 4 metre, skladajú sa z plátna a na bokoch sú nariasené. Sukňa je kulmovaná a veľmi ťažká, hovorí sa tomu "cicka". Vpredu je čierna na bokoch nariasená zástera, opasky, hore je blúzka z plátna, na boku na rukách je na kartách vyšívané striebrom, zlatom alebo hodvádom. 

Téma lásky je prirodzene spojená s čepčením. Niet divu, že čepčenie je stále najžiadanejším svadobným prvkom na svadbách. 

Mužské kroje

Mužské kroje sú vyšívané s gárom na rukávoch, do tvaru hrachoviny. Sakrálne prvky zachovávajú aj v tejto forme, ďalej nájdeme na krojoch kvety, listy, tulipány.

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -