Dnes je pondelok, 02.august 2021, meniny má: Gustáv
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tlmače odprezentovali svoje tradície Slovenskému dňu kroja

jún 29, 2020 - 14:00
Krása krojov, ktoré sme mali možnosť vzhliadnuť v regióne Tekova, konkrétne v meste Tlmače nás príjemne prekvapila. Zdobené a do detialov premyslené výšivky, stuhy, hýriace farby, bola to doslova pastva pre oči. Posúďte samy.
Foto: 

V Tlmačoch nás čakal Folklórny súbor Vatra s piesňami a tancami odprezentovanými v takýchto nádherných krojoch.

 Zažili sme pravú rozlúčku s nevestou, koleso, sprievod a vinohradnícke tradície cez tzv. tekvicový tanec.

Špecifikum v Tlmačoch sú krásne zdobené rohaté čepce

"Rohaté čepce musela nosiť mladá žena hneď po vydaji, chodila v nich dokonca do roboty či na pole. Nájdeme ich iba v jedenástich "čilejkárskych" obciach. Sú to dediny, kde sa namiesto teraz hovorí čilej." objasňuje históriu čepcov pani Anna Urbanová, vedúca FS Vatra. 

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Primátor mesta Tlmače pán Miroslav Kupči: "Naše mesto sa nachádza v tekovskom regióne, v Levickom okrese a má v súčasnosti 945 výročie, leží na ľavom aj pravom brehu rieky Hron. V minulosti sa občania živili pltníctvom, rybárstvom a tlmočníctvom. V 50 - tich rokoch vznikla kotlárska fabrika a v súvislosti s ňou aj veľké sídlisko na pravom brehu rieky Hron.  Máme tu zaujímavosti ako Slovenská brána, bralo a Hradisko festúnok. Som veľmi hrdý na FS Vatra s viac ako 68 ročnú tradíciou. Odovzdávajú svoje skúsenosti aj detskému FS Plamienok a popritom vznikol aj FS Vatra seniori. Rád by som povedal jedno veľké ďakujem všetkým spomenutým členom folklórnych súborov."

Nevesta vyzerala naozaj obdivuhodne

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková:

"Ďakujeme, že sme mohli s Vami v Tlmačoch prežiť nádherné chvíle a pokochať sa tak nádhernými krojmi, také sme ešte nevideli."

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -