Dnes je piatok, 07.máj 2021, meniny má: Monika
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenka Lucia: Na Slovensku sa momentálne cítim bezpečnejšie ako v USA

júl 01, 2020 - 15:34
Lucia Gašparovičová Conley žije v mestečku San José v Severnej Kalifornii vyše 30 rokov a nás zaujímalo ako sa občania USA k pandémií postavili. Lucia nám porozprávala čo sa všetko počas rozširovania vírusu Covid-19 dialo a aký bol jej príchod na Slovensko.
Foto: 

Žijete v Severnej Kalifornii, aký je prístup občanov ku Covid - 19 v tejto oblasti?

Ľudia bývajúci v našej oblasti pristupujú ku Covid-19 veľmi zodpovedne. Prezident USA žiaľ nepodporuje ochranu proti Covid-19 takže každý štát sa musí zariadiť podľa seba. My máme šťastie na guvernéra, ktorý počúva vedcov, z čoho vyplýva povinnosť nosiť rúška v obchodoch a medzi ľuďmi. Občania žijúci v Južnej Kalifornii sa líšia od nás disciplínou, nedodržiavajú opatrenia tak ako my, bola som tam minulý týždeň a pláže boli úplne plné, ľudia sa tlačili na chodníkoch..rúška nemal nik. V USA sú v každom okrese iné protokoly. Väčšina ľudí nariadenia dodržiava, ale v inom štáte sú iné nariadenia a napr. v takej Arizone to môže byť s disciplínou horšie.

Aké zmeny ste museli postúpiť pri rozširujúcom sa víruse? V práci, v škole, dennodenný život..

Pracujem ako učiteľka na základnej škole a 13-teho marca sme dostali pokyn od riaditeľa školy, aby sme deti poslali domov. Všetko museli nechať tak, nič si so sebou nebrali, pretože to mohlo byť kontamínované. Prvý týždeň sa ani nevyučovalo, až na druhý týždeň začala on line výučba. Z domu sme učili až do konca školského roka. Do obchodov sme chodili cca raz za týždeň. Na začiatku vznikla naozajstná panika, ľudia sa snažili všetci všetko nakúpiť, aby im niečo ostalo, ale to neskôr ustalo. 

Ako prebiehala v USA on line výučba?

Ja mám prvákov a veľmi mi moje detičky chýbali. Chcela som ich povzbudiť, podporiť, tak som posledné 2 týždne chodila k nim domov, do rodín. Dala som si stoličku pred garáž, oni sedeli vnútri a prečítali sme si čo bolo treba. 

Vidíte rozdiely v prístupe ku pandémií v USA a na Slovensku?

Na Slovensko som sa tešila, pretože som vedela, že ľudia sú oveľa lepší v disciplíne. Teraz sa tu cítim oveľa bezpečnejšie ako v Kalifornii.

Aká bola vaša cesta na Slovensko? Ste dobrovoľne v domácej karanténe?

Mala som šťastie, že som našla pomerne dobrý let. Určite sa nelieta tak ako bežne, spoje nie sú priame a v lietadlo bolo možno 50 % ľudí. Snažili sa aj o zachovanie odstupu, letela som radšej na slovenský pas. Na letisku v Los Angeles chceli po mne test na korona vírus, tak som kontaktovala pani z ambasády a bola nápomocná, nasmerovali ma k ďalšiemu postupu a všetko prebehlo veľmi efektívne. Test som si spravila zadarmo na Slovensku a myslím si, že komunikácia bola zrozumiteľná. Bola som milo prekvapená.

- - Inzercia - -