Dnes je pondelok, 21.september 2020, meniny má: Matúš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Terchovej vystavuje akademický sochár a rodák Milan Opalka

júl 10, 2020 - 11:53
K 30. výročiu vzniku Cyrilometodských dní v Terchovej pripravili organizátori bohatý program do ktorého spadá aj exkluzívna výstava akademického sochára, rodáka a občana Terchovej Milana Opalku (SKLO). Mali sme príležitosť sa výstavy zúčastniť a odporúčame ju aj vám, v rámci ciest po Slovensku ju určite nevynechajte.

Medzi zakladateľov Cyrilometodských dní v Terchovej patrí aj akademický sochár Milan Opalka. Práve jeho diela máte možnosť vidieť vo výstavných priestoroch Terchovskej galérií umenia v budove obecného úradu na 2. poschodí. Výstava potrvá do 24. júla. Organizátori CMD vždy mysleli na to, že spolupatróni Európy, svätí Cyril a Metod sú jasným dôkazom, že v európskej duchovnosti je nezanedbateľná časť muriva aj naša - slovenská. Výstava skladá z kamenosochárskej a sklenenej časti. Má aj náboženský charakter, nadväzuje na výjavy zo života Ježiša Krista.

Dielo s názvom Tŕň. Zelené sklo symbolizuje večné kráľovstvo s korunou, ktorá sa už nepredáva.

Dielo: Pod srdcom. Plastika z ružového mramoru zobrazuje osobný pocit z materstva. A najväčší zázrak človeka.

Milan Opalka (nar.1961) patrí medzi výrazných protagonistov súčasného sklárskeho umenia. Obdivuhodným spôsobom vkladá do svojich diel zážitky zo života rôzneho charakteru. Veľmi originálnym a obdivuhodným spôsobom spracováva materiál a výsledná podoba človeka určite zasiahne. Svoje skúsenosti dlhé roky odovzdáva aj študentom VŠVU v Bratislave. Jeho najvýznamnejším dielom ako rodáka a obyvateľa Terchovej je  unikátna Krížová cesta na pútnickom vrchu Oravcove. Kombinácia kameňa a skla fascinujúco zapadá do okolitej prírody. Hra svetla a tieňov sa na dielach môže naplno rozbehnúť. Za svoju sakrálnu tvorbu získal Milan Opálka cenu konferencie biskupov Slovenska Fra angelica. 

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production Mária Reháková a riaditeľ miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolf Patrnčiak pri prvej plastike umelca z roku 1976.

Dielo s názvom Mŕtve hniezdo. Je to plastika z carrarského mramoru a žltého optického pokovavaného skla na žulovom mieste symbolizuje našu bezradnosť s budúcnosťou. 

Ďakujeme za pozvanie a za silný umelecký zážitok

- - Inzercia - -