Dnes je streda, 20.január 2021, meniny má: Dalibor
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Šikovní Slováci vo svete - predstavujeme vám harfistu Michala Matejčíka

júl 12, 2020 - 11:00
Miško Matejčík je neprehliadnuteľný, už len kvôli jeho výške. A keď si sadne za harfu a spustí na nej svoje predstavenie..veľa ľudí ostane zaskočených, čo všetko harfa dokáže. Študoval na Slovensku, aj v Rakúsku a momentálne pôsobí ako pedagóg na konverzatóriu Franza Schuberta vo Viedni. Jeho úsmev a pozitívne nastavenie je mimoriadne nákazlivé.
Foto: 

Michal Matejčík pochádza zo Žiliny, kde študoval odbor harfa u prof. Tibora Kováča, ktorý absolvoval v triede Ľudmily Sawiczovej a Zuzany Törökovej na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Počas ďalšieho štúdia vo Viedni  na "Universität für Musik und darstellende Kunst Wien" sa zúčastnil na majstrovkých  kurzov u harfových pedagógov: Ion Roncea, Xavier de Maistre, Park Stickney a dostáva angažmány ako orchestrálny hráč od orchestrov ako RSO Wien, Recreation Graz,  Pacific Music Festival Orchestra v Japonsku, v ktorom  ako prvý zastupoval Slovensko. 

Po ukončení štúdia sa venuje sólovému hraniu (Viva Musica Festival, Tatra Flowers Festival), orchestrálnemu hraniu (Viedenská štátna opera, Viedenský komorný orchester), komornej hudbe (Trio Recordum, Kontrapunkte Ensemble), vyučovaniu a komponovaniu.

Jeho skladba "L. ich T." pre dve tirolské harfy bola ocenená cenou Slovenského hudobného centra na súťaži "Rajecká hudobná jar" 2011. V roku 2013 bola jeho skladba "Das Staunen der Welt" pre soprán a harfu venovaná viedenskej grófke Johanne von Haugwitz z rodu Haugwitz, kde Friedrich Wilhelm bol ministrom u Márií Terézie. V júni 2016 premieroval svoju skladbu " The win over the white plague"  pre harfu a flautu v SND na 7th Union Europe Conference on Lung Health.

Čo považujete vo vašom prípade za hnaciu silu k úspechu? Talent, tvrdú drinu, lásku k hudbe? "Pre mňa sú pohonom viera a presvedčenie, že sa všetko dá "nejakým spôsobom", skôr či neskôr, ale dá." odpovedá Michal.

 Od roku 2011 integruje harfu do popovej a elektronickej hudby. V rokoch 2011-12 sólovo sprevádzal britského speváka Georgea Michaela na jeho  "The Symphonica Tour". V r. 2012 vystupuje na západoeurópskom turné so skupinou Il Divo.V marci 2013 bol vo Viedni angažovaný ako "špeciálny hosť"  anglickej skupiny Depeche Mode. Po týchto angažmánoch dostáva ponuky vystupovať sólovo a komorne na ďalších európskych ( Berlín, Bochum, Hamburg) a amerických pódiách ( New York, Trenton, Highstown). Na Slovensku spolupracoval s umelcami ako Jozef Lupták, Miroslav Dvorský, Milan Paľa, Peter Valentovič a so speváčkami Katarínou Knechtovou a Katarínou Koščovou.

Kde a s kým by ste si Michal rád zahral, ak by si mohol vybrať? "Zo slovenskej scény po Slovensku s Richardom Müllerom alebo s Marikou Gombitovou. Zo zahraničných interpretov by to bol Martin Gore z Depeche Mode. "

V septembri 2017 pripravil pre  divadlo Jána Palárika v Trnave s režisérom Jurajom Bielikom predstavenie „Premeny harfy“. V roku 2018 nastúpil ako pedagóg na renomovanú hudobnú školu v Tulln an der Donau a od septembra 2019 na Konzervaótium Franza Schuberta vo Viedni. Okrem hudobnej oblasti pracuje pre švajčiarsku nadáciu "Robert und Lina Thyll-Dürr Stiftung" na umeleckom projekte "Casa Zia Lina" na toskánskom ostrove Elba.

- - Inzercia - -