Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Opatová svojou energiou oslnila Slovenský deň kroja

júl 11, 2020 - 19:05
Už pri vstupe do Opatovej pri Trenčíne sme cítili, že bude niečím výnimočná. Dychovka hrala na plné obrátky a folkloristi sa tešili zo vzájomnej prítomnosti. To sme ešte netušili, že na konci budeme aj tancovať! Zažili sme nefalšovanú radosť z hudby, tradícií a to všetko na krásnom mieste, pri starom mlyne.

Pri sprievode všetkých zúčastnených milovníkov folklóru sme požiadali mladého junáka, aby vykríkol názov svojej obce a on nám na to odvetil. "Spravím to s veľkou radosťou a hrdosťou!" A v tomto duchu sa niesla účasť slovenského dňa kroja v Opatovej po celý deň..

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Páni muzikanti z dychovky mali aj nečakanú pomocníčku, dokonce dve.

Obyvatelia Opatovej folklórom naozaj žijú a robí im radosť ako vo sviatočných chvíľach, tak aj v bežné pracovné dni. Heligonkári z folklórneho súboru Čákovec (podľa Matúša Čáka Trenčianskeho) sú zároveň aj Opatovskí harmonikári a zveľaďujú svoju hudbu na tomto výnimočnom nástroji stále častejšie. Sú radi, keď sa im podarí skĺbiť svojich 15 členov na skúšky, pomáha im v tom aj mesto Trenčín so zapožičaním skúšobne. FS Vršatec im zase vypožičia kroje na vystúpenia. Aj takto vyzerá spolupatričnosť folkloristov.

Spoločne sme sa v sprievode pobrali cez obec až k starému mlynu, ako vystrihnutého z filmu a tam sme zažili pytačky aj s pravým požehnaním. Nevesta Ľubka Lišková so ženíchom k sebe aj naozaj pasovali.

Výnimočnú folklórnu udalosť si nenechal ujsť ani primátor Trenčína Richard Rybníček: "Napriek tomu, že sme ôsme najväčšie mesto na Slovensku  sme nesmierne folkloristické mesto. Pokojne by som Trenčín a okolie nazval spolu s Myjavou mekkou folklóru. Máme množstvo súborov a hlavne 500 malých detí, ktoré už do súborov chodia. Opatová je krásny príklad toho, že keď aj obec pôsobí vo väčšej municipalite, to ešte neznamená, že stratí svoje tradície. Mesto ju v tom veľmi rado podporuje."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production Mária Reháková spolu s primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom a novou generáciou mladých folkloristov

Účastníci Slovenského dňa kroja si udalosť užívali plnými dúškami, odvšadiaľ sa ozýval spev a radostné očakávania, či si zatancujú práve na tú svoju obľúbenú nôtu. Po výdatnej veselici sme doprovodili mladý pár do kostola Svätého Stanislava v Opatovej.

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

Videli sme ako sa Opatovania vedia baviť folklórom a najmä vzájomnou 

prítomnosťou

- - Inzercia - -