Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Terchová ukázala Slovenskému dňu kroja silu lásky k folklóru

júl 15, 2020 - 11:13
Terchová zďaleka nie je len rodnou obcou Juraja Jánošíka. Nachádza sa na úchvatnom mieste, obkolesená národným parkom Malá Fatra a nesie v sebe čaro hôr zasadené do malebného údolia. Kombinácia čerstvého vzduchu a všadeprítomného folklóru vás donúti zastaviť sa a užívať si naplno prítomný okamih.

„Jánošík je sloboda a sloboda je večná!“

Aktivity Juraja Jánošíka boli veľmi nadčasové. Pri návšteve jeho ľudového rodného domu pár kilometrov nad Terchovou povieva studený vánok a naozaj sa tu dá „preniesť v čase“. Výhľady na Terchovskú dolinu sú ako za odmenu. A ešte k tomu s oduševnením hrá na harmonike víťaz šou Zem spieva Martin Repáň: „Slovensko môže byť hrdé na svoj bohatý folklór, nikde v zahraničí nič také neexistuje. Rád ukazujem ľuďom čomu sa venujem a čo ma baví. Terchová je moje rodné miesto a sám pochádzam z muzikantskej rodiny, preto vždy s potešením vítam projekty čo sa venujú naplno folklóru.“ 

Nebeská muzika

Terchovská muzika je zapísaná v nehmotnom kultúrnom dedičstve UNESCO. Meniace sa generácie folklór určite neoslabujú, práve naopak, mladí sa k nemu s hrdosťou hlásia či už doma alebo v zahraničí. „Existuje okolo 60 osád a v každej jednej bola Terchovská muzika. Známe sú jej rezké tóny pri ktorých ľudia radi tancovali v humnách, kde sa mohli skryť pred dažďom a mali tam aj väčší priestor. Terchovská muzika je právom nebeská. Máme najviac spevákov a muzikantov na m2 na Slovensku.“ vysvetľuje nám starosta Terchovej Jozef Dávidík. 

Generálna riaditeľka Mária Reháková so starostom Terchovej Jozefom Dávidíkom a speváčkami z Tria Chotár

Tradície, ktoré predbehli dobu

Vedúca súboru Malý Rosutec Veronika Sadloňová je právom hrdá na svojich zverencov: “Získali sme vysoké uznanie aj z Pražského hradu, keď sme reprezentovali slovenskú kultúru pre zahraničných hostí. Na tú dobu to bol veľkú úspech, pretože Slováci boli mierne dištancovaní od hradu. Radosť a chuť na cvičenie má náš súbor už 50 rokov rovnakú.“ Hudba a spev dokáže zázraky, omladzuje telo i dušu. Vidno to aj na účastníkoch zo súborov, ktorých na našich cestách po Slovensku stretávame. 

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 


Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -