Dnes je streda, 20.január 2021, meniny má: Dalibor
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

ROZHOVOR s Karin Ann: „Vždy ma fascinovalo, aký bol život bez sociálnych sietí.“

júl 23, 2020 - 18:00
Napriek tomu, že aktuálny „korona rok“ kultúre na Slovensku veľmi nepraje, na našej hudobnej scéne sa v uplynulých mesiacoch zrodilo niekoľko nových objavov a talentov.
Foto: 

Našu redakciu zaujala speváčka Karin Ann, ktorá vyniká svojou hudbou, témami, o ktorých spieva i neprehliadnuteľným imidžom. Podľa slov hudobných publicistov by sme mali počúvať, čo nám Karin hovorí, ak nás zaujímajú životné postoje aktuálnej generácie Z; práve Karin je totiž jedným z mála týchto hlasov. Rozhodli sme sa ju preto trošku vyspovedať.

Aktuálne sa Tvoje meno skloňuje v súvislosti s novým singlom Zavolaj mi zajtra. Môžeš nám túto skladbu trochu predstaviť? O čom presne je a ako vznikala?
Jedna z mojich kamarátok mala asi ročný vzťah, v ktorom sa stále rozchádzala a dávala dokopy s jedným chalanom a všetci, kto ich poznali, vedeli, že to nie je vôbec dobrý vzťah a že by bolo lepšie, keby zostali od seba. Raz som mala facetime hovor s mojou kamarátkou zo Švédska, ktorá študuje produkciu hudby a bavili sme sa o veciach, na ktorých robíme (v tom čase som ešte nerobila s Tomim) a ja som jej poslala text, ktorý som napísala o tejto situácii. Potom sme spolu cez facetime k tomu urobili beat a vzniklo demo, ktoré je v origináli v angličtine. Keď som neskôr začala robiť s Tomim Popovičom, jedna z prvých vecí, ktoré som mu poslala, bolo demo tejto pesničky a jemu sa zapáčila natoľko, že sme sa ju rozhodli urobiť v slovenčine a tak vzniklo Zavolaj mi zajtra.

Na hudobnej scéne si debutovala začiatkom tohto roka ešte ako 17-ročná, prezraď, čomu sa venuješ okrem hudby?
Hudba u mňa došla už do takého levelu, že nemám veľa času na iné veci ako napríklad nejaké krúžky alebo podobne. Keď sa nájde nejaká voľná chvíľa, ktorá sa netočí okolo hudby, tak rada kreslím alebo maľujem alebo si rada pozriem nejaký film. A z môjho kreslenia a maľovania často vzniknú nápady, ktoré zakomponujem nakoniec opäť aj do hudby.

Predpokladám, že okrem toho ešte aj študuješ... 

Áno, ešte študujem, konkrétne odbor sociálny pracovník.

Umelkyňa – vyštudovaná sociálna pracovníčka, to je zaujímavá kombinácia. Prečo si si vybrala práve tento odbor? Vieš si predstaviť túto profesiu ako svoj plán B, keby si nerobila hudbu?
Vždy ma zaujímali veci ako psychológia, čomu sa tento odbor veľa venuje. Nemyslím si, ale, že si viem seba predstaviť robiť sociálneho pracovníka. Ak by som nerobila hudbu, tak by som sa asi chcela venovať móde či už ako stylistka alebo vyberať oblečenie do filmov a seriálov k určitým charakterom alebo špeciálne efekty make-upu. Tiež ma vždy lákalo herectvo,  ale to by som rada skúsila aj popri hudbe.

V niekoľkých rozhovoroch si prezradila, že Tvoje single vznikajú tak, že nosíš nápady producentovi a on z nich tvorí finálnu podobu piesne. Máš ako umelkyňa, ktorá si piesne tvorí sama, nejaké obľúbené miesto, kde sa Ti najlepšie píše a kde máš vždy múzu?
Finálnu podobu piesne vždy tvoríme spolu, zatiaľ sa ani raz nestalo, že by som celú finálnu verziu skladby nechala v rukách producenta. Čo sa týka inšpirácie, tak ja nejako veľmi neriešim, že musím byť tu alebo tam, aby som dostala nápad. Nápady čerpám odvšadiaľ, tým pádom na mňa aj inšpirácia prichádza na rôznych miestach. Hlavne na seba nesmiem tlačiť, aby som nasilu dostala nejaký nápad alebo dokončila nejakú vec, pretože vtedy sa akurát úplne zablokujem.

Náš web čítajú najmä dievčatá a ženy, takže určite ich bude zaujímať, či v Tvojej hudbe možno nájsť nejaké posolstvo, message určenú špeciálne im?
Tak ja si myslím, že v mojich textoch sa nájde ktokoľvek. Nezáleží na pohlaví, orientácii alebo veku, pretože aj keby ste sa spýtali 10 ľudí v tom istom veku, toho istého pohlavia a orientácie, to, akým spôsobom sa každý z nich našiel v mojich textoch, sa bude odlišovať. Ale celkovo radu do života by som dala dievčatám alebo ženám takú, nech sa nikdy necítia, že sú niečo menej, než muži. Sama celý život zažívam určitú diskrimináciu len preto, že som žena a viem, aké oveľa ťažšie je presadiť sa alebo presadiť svoje nápady a vízie len kvôli tomu, akého som pohlavia. Namiesto toho, aby sa nechali týmto umlčať alebo zhodiť, by ich to malo motivovať k tomu, aby všetkým, ktorí ich podceňovali, dokázali, že na to majú.


Jedna z vecí, ktorá na Tebe ako na novej umelkyni zaujala najviac, je, že Tvoje texty nie sú len o pozitívnych stránkach života a nie sú to len spevavé prázdne frázy - Tvoja hudba je celkovo dosť postavená na textoch. Môžeš prezradiť, aké témy sa ešte chystáš v skladbách otvoriť vo svojich najbližších singloch?
Neplánujem dopredu, že chcem hovoriť o nejakej danej téme. Hovorím o tom, čo vo svete vidím alebo čo vidím okolo seba, čo prežívam a čo ma najviac v danom čase štve a trápi. Čo sa týka najbližších pesničiek, v jednej z nich sa trochu dotknem takej "dark side", ktorú som našla sama v sebe, a ktorú si myslím má veľa ľudí, ale bojí sa do nej nahliadnuť. V inej sa chcem dotknúť určitého problému, ktorý v mojom živote hral od mala veľkú úlohu a to je štandard krásy, ktorý spôsobuje celoživotné problémy ľuďom po celom svete. Ale nebudem prezrádzať veľa teraz, aby ste sa mali aj na čo tešiť.

Pre umelca je v dnešnej dobe priam nepredstaviteľné, že by pracoval a fungoval bez sociálnych sietí. Dokážeš si Ty predstaviť svoj súkromný a pracovný život bez nich?
Na jednej strane ma láka predstava úplne sa vypnúť od sociálnych sietí a elektroniky, pretože ma vždy fascinoval život pred tým, ako boli všetky možnosti, ktoré sú dnes... Ale na druhej strane, sociálne siete sú súčasť mojej práce a aj veľká súčasť môjho súkromného života, pretože mám veľmi veľa kamarátov zo zahraničia a nikdy by som ich nespoznala a nevedela by som s nimi udržiavať kontakt bez sociálnych sietí. Tiež vidím, aký majú mladí ľudia prehľad o svete a vďaka tomu aj vedia, ako by ho chceli zmeniť a čo od sveta očakávajú, čo by nikdy nebolo možné bez sociálnych sietí.

Aký je Tvoj najväčší umelecký sen?
Chcela by som hudbu ako stabilnú kariéru. Rada by som mala buď svoju vlastnú clothing line možno aj make-up line, ale to sú zatiaľ len také nápady... Chcem mať vlastné koncerty. Vyrastala som ako fanúšik hudby - tá energia na koncertoch je pocit, ktorý sa nedá opísať. Vy dávate všetku svoju energiu umelcovi a umelec vám to dáva naspäť. Myslím si, že to bude najlepšia časť mojej práce, keď budem mať koncert, kam ľudia prídu, pretože milujú to, čo vy robíte, pretože to milujete. Keď sa dostanem do fázy, že budem mať svoje koncerty, tak by som chcela, aby to bola taká párty, kde budú ľudia z plných pľúc spievať, skákať a tancovať a ja s nimi.

Môžeme sa v dohľadnej dobe tešiť na ďalšie Tvoje novinky?
Určite áno. Nemôžem povedať viac, než, že jedna novinka príde veľmi skoro.

Plánuješ svoje single vydať aj na debutovom albume?
Nechcem momentálne dávať von album. Na full length album sa chcem sústrediť až trochu neskôr. Momentálne pracujem na mojom debutovom EP, ale to bude celé v angličtine, takže single, ktoré sú momentálne vonku, nebudú jeho súčasťou.

To je celkom netradičné. Prečo si sa rozhodla slovenské single nevydať na albume a vydať na debutovom EP iné skladby a v angličtine?
Angličtina mi bola vždy blízka, vo veľa ohľadoch bližšia než slovenčina a aj som vždy chcela odísť bývať do zahraničia. Písanie pesničiek mi tiež ide oveľa viac v angličtine a vie sa v tom nájsť viac ľudí, keďže angličtina je celosvetový jazyk, takže ľudí z iných krajín neobmedzuje jazyková bariéra.

Kde môžu fanúšikovia najbližšie vidieť  Tvoje koncerty?
Momentálne som súčasťou Slovak Food Truck Festivalu, čo bola doposiaľ super skúsenosť. Každý týždeň je tento festival v inom meste a ja mávam vystúpenia v piatky. Okrem toho budem najbližšie ako predskokanka na koncerte Dary Rolins a Leoša Mareša 7. augusta v Mladej Boleslavi a 8. augusta v Plzni, čomu stále úplne neviem uveriť.
 

 Karin Ann sa v oblasti hudby veľmi darí:

Karin Ann ft. Majself - Ruky Preč |Official Video|

Karin Ann- Zrkadlo |Lyric Video|

Karin Ann - Zavolaj Mi Zajtra |Official Video|

- - Inzercia - -