Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dirigent Martin Majkut: "Zďaleka nie som na konečnej"

júl 27, 2020 - 16:00
Martin Majkut je mág. Nevieme ako sa do tejto polohy dostal, nás však jeho život tak fascinoval, že sme sa rozhodli vylúštiť tajomstvo cez ktoré sa dostáva k svojim blízkym. A to po stránke pracovnej aj ľudskej. Dokáže byť v jednej chvíli na dvoch miestach, dirigentskú paličku strieda riaditeľský písací stôl, orientuje sa vo virtuálnom svete, v jeho prítomnosti sa človek cíti dobre. Je za tým životná drina alebo mal jednoducho šťastie?

Hudobný riaditeľ a šéfdirigent Rogue Valley Symphony Orchestra v americkom štáte Oregon a zároveň riadiť z postu šéfdirigenta a hudobného riaditeľa Queens Symphony Orchestra v New Yorku. Dokážete byť na dvoch miestach v rovnakom čase?

Mám permanentný nedostatok spánku.  Korona mi teraz umožnila užiť si naplno jar, na také množstvo voľna si nepamätám od tínedžerských čias. S dobrou časovou organizáciou to ide.  Orchestre sú  v iných časových zónach, takže vstávam o štvrtej ráno počas týždňa, kvôli potrebným presunom. Kým sa nastavím na čas v New Yorku, už letím do Oregonu. Na druhej strane je to veľmi obohacujúci život. Kultúra v oboch orchestroch je rozdielna a obe napĺňajú moju dušu bažiacu po výzvach. Je to iné prostredie, rôzna spoločenská dynamika, aj publikum má špecifické potreby. Snažím sa mu naplniť na oboch miestach rovnako kvalitne. Keď vidím nad sebou teraz letieť lietadlo, už sa mi za orchestrami cnie. 

Vaša práca je veľmi obohacujúca, máte skvelé výsledky a priam emočné vyťaženie na oboch postoch. Čo vás v práci najviac napĺňa?

V USA nemáme toľko administratívy ako v Európe a v mojej pozícií sedím na rôznych stoličkách. Tvorím program na celú sezónu, riešim personálne otázky, navrhujem sólistov, odpovedám na všetky otázky členov orchestra a samozrejme sa musím naučiť aj všetky skladby dirigovať. Veľkou časťou mojej práce je aj fundraising (získavanie financií). Skoro všetky peniaze čo idú do orchestrov pochádzajú zo súkromných zdrojov. Absolvujem veľa obedov s donormi, prednášok, vystúpení a návštev. Moja úloha je dobre spropagovať naše orchestre.  

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka

- - Inzercia - -