Dnes je piatok, 14.august 2020, meniny má: Mojmír
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

AKTUÁLNE: Na darovanie krvi sa už netreba objednávať na presne určený čas

júl 31, 2020 - 11:00
Od tohto týždňa sa už na darovanie krvi netreba objednávať na presne určený čas. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. Toto opatrenie bolo prijaté v súvislosti s ochorením COVID-19.

Ako uviedlo ministerstvo, darca krvi sa už môže počas stanovených časov dostaviť na odberové pracoviská počas pracovných dní od 7:00 do 14:00, v utorok je čas predĺžený do 17:00.

Prísnejšie pravidlá platia naďalej

Možnosť objednania sa na presný čas pre darcov krvi však naďalej zostáva zachovaná. Objednaní darcovia budú v poradovníku uprednostnení. Ministerstvo však upozorňuje, že darovať krv môže len osoba, ktorá za posledných 14 dní nebola v zahraničí, alebo nebola v úzkom kontakte s osobou, ktorá sa zo zahraničia vrátila.

Rezort apeluje na to, že krv je potrebná aj v týchto letných týždňoch. „Je potrebná nielen z dôvodu vyššieho počtu úrazov či dopravných nehôd počas letných dní a následných zákrokov v nemocniciach, ale darcovskú krv potrebujú aj ťažko chorí pacienti na to, aby vôbec mohli žiť," uviedlo ministerstvo. Už tradične v tomto ročnom období Národná transfúzna služba SR vyzýva verejnosť, aby ľudia, ktorí môžu, prišli darovať krv.

- - Inzercia - -