Dnes je piatok, 14.august 2020, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nachádzate sa DNES v okolí Banskej Bystrice? Máme pre vás tip na príjemne strávený podvečer

júl 29, 2020 - 08:00
Starostlivosť o zdravie je aktuálne jednou z najväčších spoločenských priorít, pričom rovnako to bolo aj v období raného novoveku, keď ľudia bežne umierali aj na celkom obyčajné choroby.

Prednášku pod Zelenou klenbou o liečiteľstve môžu záujemcovia navštíviť v Stredoslovenskom múzeu (SSM) v Banskej Bystrici v stredu 29. júla o 17:00. Prednášať bude v Thurzovom dome historička Tünde Lengyelová, ktorá pôsobí ako samostatná vedecká pracovníčka v Slovenskej akadémii vied.

Dozviete sa i tieto zaujímavosti

Jedným z dôvodov častých úmrtí na v dnešnom ponímaní celkom bežné ochorenia bol v minulosti až extrémne nízky počet lekárov a tiež vtedajšie vedomosti, ktoré boli v boji proti chorobám vo väčšine prípadov nedostatočné. Aj preto sa začalo tradovať, že Zdravie je Boží dar. Pre obdobie raného novoveku bolo typické, že človek sa pre choroby často nedožil dospelosti.

Ako 40-ročný mal nezriedka prekonaných už niekoľko epidémií či mnoho iných chorôb, z ktorých sa snažil vyliečiť, ako vedel. Rolu lekárov, ktorých služby boli pre väčšinu obyvateľstva nedostupné, nahrádzali liečitelia a bylinkárky, ktorí pri liečení využívali tradované či praxou získané vedomosti okorenené veľmi často aj dávkou čarov a mystiky. Stávalo sa, že liečebné praktiky vtedajších lekárov boli rovnako (ne)účinné ako tie, ktoré poskytovali laickí dedinskí liečitelia. Aj preto raný novovek vstúpil do histórie ako obdobie, keď sa mimoriadne darilo rôznym šarlatánom, podvodníkom či “zázračným doktorom“.

„Od 16. storočia sa začali množiť rukou písané receptáre, ktoré nám dovoľujú nahliadnuť do konkrétnych liečiteľských metód a odzrkadľujú dobovú úroveň poznatkov o anatómii človeka, diagnostike, o znalosti liečivej sily rastlín, živočíšnych produktov, minerálov či vôd, ale ponúkajú aj množstvo bizarných a často aj život ohrozujúcich liečiv a liečebných metód,“ hovorí historička.

Liečenie ako doména žien

Starostlivosť o zdravie patrila v období raného novoveku tradične najmä k úlohám žien, vďaka čomu sa aj viaceré šľachtičné vypracovali na uznávané lekárky. V mestskom prostredí sa okrem zriedkavých profesionálnych doktorov venovali liečeniu aj lekárnici, chirurgovia, kúpeľníci a holiči, na vidieku to boli často pastieri a pôrodné babice. „Liečenie však neraz balansovalo na hrane s čarodejníctvom, pre čo bolo, najmä pri neúspešných pokusoch, relatívne ľahké dostať sa pred súdny tribunál s obvinením z bosoráctva,“ dodáva k liečiteľstvu raného novoveku Lengyelová.

- - Inzercia - -