Dnes je streda, 23.september 2020, meniny má: Zdenka
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dokonalá letná pohoda? Tento nápoj, v ktorom nechýbajú dve obľúbené ingrediencie

júl 31, 2020 - 18:00
Víkend je pred nami, počasie má byť krásne a slnečné, mnohých nás čaká pohoda s priateľmi či iné milé stretnutia. Osviežte si ich napríklad aj s týmto drinkom.

Kvetom bazy boli v dávnych časoch pripisované nadpozemské schopnosti. Legendy hovoria, že vedela odvrátiť temné sily. Tehotné ženy zas verili, že bazové kríky im zabezpečia bezproblémový pôrod a zabezpečia šťastný život narodeným deťom.

Liečivá sila bazy

Ako už isto tušíte, hlavnú úlohu v tomto článku zohráva baza. „Pred harmančekom zlož klobúk, pred bazou si kľakni.“ Aj toto príslovie podčiarkuje význam tejto liečivej rastliny. Jej kvet má rozsiahle využitie v liečiteľstve, ale i na tanieri. Viete, ako si vyrobíte obľúbený, bazový sirup?

Pripravte si:

  • štipku kyseliny citrónovej
  • 500 g kryštálového cukru
  • 5 l prevarenej vody
  • 1 citrón
  • 10 kvetov bazy čiernej

Vo väčšej fľaši alebo džbáne rozpustite v prevarenej vlažnej vode cukor s kyselinou citrónovou. Pridajte kvety bazy čiernej a nakrájaný citrón. Nechajte týždeň odležať, ale zmes občas premiešajte. Po týždni všetko sceďte do fľaše. Nápoj bude mať hustú konzistenciu, preto ho používajte skôr ako sirup. Podobne vyrobíte i malinovku. Rozpustite približne pol kila cukru v piatich litroch vody, pridajte 10 kvetov bazy a jeden citrón. Sem-tam zamiešajte a po dvoch dňoch už môžete malinovku piť. --

Bazový sirup ozvláštnite lístkami mäty alebo medovky, ktoré mu dodajú sviežosť.

Pefektný tip na letný večer

Bazový sirup pokojne pridajte aj do bieleho vína spolu so sódou a s plátkom limetky, vďaka čomu vznikne lahodný nápoj.  

Poznáte liečivú silu bazy?

Bazovým sirupom si môžete poliať lievance, palacinky alebo rôzne drobné ovocie. Využijete ho aj ako sladidlo do domácej zmrzliny, čaju či koktejlov. Ani zďaleka však nie je iba chutným a voňavým nápojom. Pozitívne vplýva aj na zdravie človeka. Za všetky jeho benefity spomeňme: 

  • Ide o prírodný liek na chrípku, nachladnutie a zápaly dýchacích ciest.
  • Znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu.
  • Podporuje imunitný systém človeka.
  • Kvet čiernej bazy má preukázateľný čistiaci efekt. Pomáha telu zbaviť sa nahromadených toxínov.
  • Pôsobí preventívne proti reume a dne.

A ešte malý bonus pre všetky ženy. Kvety bazy majú upokojujúce účinky na pokožku. Ako pleťová voda vám pritom poslúži bazový čaj, ktorý necháte vychladnúť, pokožku ním za pomoci vaty očistíte a upokojíte jej podráždenie.

- - Inzercia - -