Dnes je streda, 23.september 2020, meniny má: Zdenka
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

POZOR! Zmena doterajšieho výskytu kliešťov!

august 08, 2020 - 11:00
Na Slovensku bolo k dnešnému dňu hlásených 124 prípadov kliešťovej encefalitídy. Zmena klimatických podmienok spôsobuje, že kliešte sa posúvajú na sever a do vyšších polôh. Pôvodné endemické oblasti tak prestávajú platiť a kliešte sa vo veľkej miere vyskytujú v Banskobystrickom a Žilinskom kraji.

Takmer polovica tohtoročných prípadov kliešťovej encefalitídy pochádza z Banskobystrického kraja – 53 prípadov v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Nasleduje Žilinský kraj – 32 prípadov v okresoch Žilina a Bytča a Trenčiansky kraj – 26 prípadov v okresoch Považská Bystrica a Púchov. Zaznamenaných máme päť rodinných epidémií kliešťovej encefalitídy, ktoré vznikli v súvislosti s konzumáciou surového mlieka a výrobkov z neho – syru ovčieho a kozieho pôvodu.

„Kliešte nemajú radi sucho a horúco. Zmena klimatických podmienok preto zapríčinila posun kliešťov na sever a do vyšších nadmorských výšok nad 1 000 metrov nad morom v rámci Európy. V Európe sa najsevernejšie zaznamenali v roku 2008 prípady kliešťovej encefalitídy pri severnom polárnom kruhu vo Fínsku, konkrétne v oblasti Simo. Zmena pôsobnosti kliešťov sa týka aj Slovenska. Zatiaľ čo v minulosti boli rizikové oblasti južnejšie položené, napríklad oblasť Rožňavy, Ponitrie, povodie Váhu a Trenčiansky kraj, dnes sa najviac prípadov hlási z Banskobystrického a Žilinského kraja,“ uviedla Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ s tým, že s kliešťami je potrebné u nás počítať aj v horských oblastiach. Kliešte boli napríklad zaznamenané v oblasti sedla Čertovica vo Veľkej Fatre vo výške 1 440 metrov nad morom.

Mierne zimy takmer bez mrazov zapríčiňujú, že kliešte nie sú len sezónnou hrozbou, pričom prisatého kliešťa možno objaviť aj počas zimných mesiacoch. „Upozorňujeme ľudí, že ochorenie si možno aj priniesť zo zahraničia. V rámci letných dovoleniek ľudia navštevujú susedné Rakúsko, Českú republiku, Nemecko, Slovinsko, ktoré patria medzi krajiny s výskytom rizikových oblastí kliešťovej encefalitídy. Za ostatné roky sa v rámci Európy hlási najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy zo susednej Českej republiky. Vďaka posunu kliešťov do vyšších oblastí je možné sa kliešťovou encefalitídou nakaziť v českých Krkonošiach ako aj v rakúskych Alpách,“ dodala Kerlik.

Poznáte správnu prevenciu?

Každý rok odborníci apelujú na ľudí, že najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Na rozdiel od zahraničia, sa na Slovensku ľudia očkujú proti kliešťovej encefalitíde minimálne, zaočkovaných je niečo okolo jedného percenta. Pri pobyte v prírode odporúčajú odborníci okrem adekvátneho oblečenia pravidelnú aplikáciu repelentného prípravku, keďže účinnosť týchto prípravkov býva minimálne dve hodiny.

Prisatého kliešťa je potrebné čo najskôr správne vybrať. K preventívnym opatreniam patrí tiež preváranie surového mlieka pred konzumáciou. V prípade syra vyrobeného zo surového mlieka je potrebné syr opiecť z oboch strán, keďže vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 stupňov Celzia.

- - Inzercia - -