Dnes je nedeľa, 16.január 2022, meniny má: Kristína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako sa popasovať s vlastnou závisťou

august 12, 2020 - 14:00
Závisť je veľmi škodná emócia a najideálnejšie je zbaviť sa jej raz a navždy. Bude nám bez nej určite lepšie. Neškodí totiž nikomu tak veľmi, ako nám samotným.
Foto: 

Ach, to porovnávanie..

Najnebezpečnejšie na celom porovnávaní s inými je to, že nemáme ani poňatia, ako to je v skutočnosti. Môžeme si niečo myslieť, domnievať sa, ale od reality to môže mať na míle ďaleko a závidíme niečo, čo ani neexistuje. To je jeden veľký paradox. Hľadíte na krásne upravenú ženu a vravíte si, ako by ste chceli jej dom/kabelku/manžela. Prečo je ten svet tak nespravodlivý, že práve vy to nemáte? No, možno práve preto, že by ste s ním boli maximálne nešťastná a jej pozlátený dom je zlatou klietkou z ktorej sa nevie už pár desaťročí dostať.

Sebaúcta

Pri pocitoch závisti "trpí" naša sebaúcta. Opäť je to téma tak dôležitá - sebaláska. Človek, ktorý je spokojný s tým ako koná, žije a pohybuje sa po svete slobodne, nemá potrebu pociťovať, že mu niečo v živote chýba. Tým pádom sa vyhne aj negatívnym sieťam, čo by mohli nabúrať jeho sebaúctu. Ak viete o svojej hodnote, nemáme za potreby si ju dokazovať na iných ľuďoch. Či už nepríjemným správaním, alebo akýmkoľvek iným spôsobom. Ak ten čo závidí, nie je schopný dosiahnuť to, čo má človek ktorému závidí, môže to viesť k tragickým momentom. Pri pocitoch závisti sa nedá nájsť logické vysvetlenie. 

Dávajte si pozor na vlastné emócie

Veľa ľudí, ktorí nezvyknú závidieť, môžu byť samy prekvapení, keď sa tieto pocity dostavia. Predsa len je to novinka a ešte aj negatívna. Ako s ňou narábať? V prvom rade je dôležité priznať si, čo cítime. Jednoduchšie sa narába s emóciou o ktorej vieme ako s takou, ktorú samy pred sebou ukrývame. Ďalší dôležitý bod je pokúsiť sa získať to, čo konkrétnej osobe závidíme. Je to vzdelanie, vyšší plat, dobrý muž? A čo ste spravili preto, aby ste to dosiahli aj vy? Nasleduje bod, ktorý je podstatný pri mnohých psychologických javoch a to je akceptácia. Príjmite aj vaše negatívne pocity a snažte sa ich otočiť na pozitívne. Vedome sa snažte dopriať iným ľuďom to najlepšie a uvidíte ako sa vám začne dariť. Funguje to ako v rozprávke, naozaj. Vesmírne zákony sa nedajú obísť.

Snažte sa mať pekný život a ostatné príde samo

Hlavne odíde to zlé, medzi čo sa zaraďuje aj závisť. Nechcete sa zúčastňovať ohovárania kolegýň? Nerobte to. Chcete schudnúť? Jedzte zdravšie. Ak sa budete vy vo svojom tele a hlave cítiť dobre, nebudete mať potrebu závidieť a starať sa o iných ľudí. Neobviňujte sa, že nevlastníte tri byty v hlavnom meste, zatiaľ čo vaša priateľka áno. Každý z nás má inú životnú situáciu, skúsenosti, rodinné zázemie a podporu. Sústredťe sa na to, čo vám ide a ostatné príde.

Vtedy si budeme vychutnávať svoj osud, ak  sa prestaneme porovnávať. 
Nikdy nebude šťastný ten, koho trápi vidina ešte väčšieho šťastia.

- - Inzercia - -