Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

ALARMUJÚCA ŠTATISTIKA: Vlani dostalo 22 percent detí aspoň jednu správu so sexuálnym obsahom

august 30, 2020 - 11:00
Podľa európskeho priemeru (EU Kids Online 2020) v uplynulom roku dostalo 22 percent detí aspoň jednu správu so sexuálnym obsahom, 21 percent detí bolo vystavených sebapoškodzujúcemu a 10 percent detí samovražednému obsahu.
Foto: 

Tendenciu zveriť sa s takouto skúsenosťou kamarátovi má 54 percent slovenských detí, 31 percent detí sa zverí rodičovi a 22 percent by o svojej skúsenosti radšej nepovedalo nikomu.

Najčastejšie taktiky

Sexuálni predátori predstavujú podľa rezortu vnútra v prostredí internetu veľkú hrozbu pre deti a tínedžerov. Na sociálnej sieti si vytvoria profil, v rámci ktorého komunikujú s maloletými. Tí sa tešia záujmu zo strany opačného pohlavia, či nových kamarátov, v komunikácii pokračujú a postupne odhaľujú súkromný život. Tu sa však konanie predátorov nekončí. Pre dosiahnutie cieľov vyvíjajú nátlak a pýtajú si intímne fotografie či videá. Ako uvádza ministerstvo, páchateľmi môžu byť dospelí, ale aj maloletí.

„O tomto novodobom fenoméne musíme hovoriť otvorene. Je dôležité, aby boli mladí ľudia informovaní. V komunikácii na sociálnych sieťach nesmú byť prehnane dôverčiví, opatrnosť je na mieste. Najmä, ak komunikujú s neznámymi ľuďmi. Som rád, že sa tejto problematike venujú naši odborníci, ktorí robia preventívne kampane aj cez sociálne siete,“ zdôrazňuje minister vnútra Roman Mikulec.

Takýchto ľudí bezodkladne nahláste!

Rezort vnútra odporúča obetiam sexuálnych predátorov, alebo s tým súvisiacej činnosti, obrátiť sa na políciu alebo na pracovníkov informačných kancelárií pre obete trestných činov v každom krajskom meste osobne, telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára.

- - Inzercia - -