Dnes je sobota, 19.september 2020, meniny má: Konštantín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rodinná dráma Polnočná omša vo Zvolenskom divadle otvára oči

september 15, 2020 - 09:29
Piatkový večer patril premiére nadčasovej drámy Petra Karvaša Polnočná omša a ženský web bol pri tom. Vnuk maliara Dominika Skuteckého je rodák z Banskej Bystrice. Príbeh sa odohráva počas pamätných Vianoc v roku 1944. Do Zvolena pricestovala aj manželka nebohého Petra Karvaša, pani Eva Karvašová.

Príbeh vlezie človeku doslova pod kožu, keďže veľmi intenzívne odkrýva charaktery každej postavy. „Rodina Kubišovcov zažije za štedrovečerným stolom otras a náhly rozpad posledných zvyškov istoty. Krízová situácia donúti každého z členov rodiny pozrieť sa na svoje strachy, tajomstvá a úzkosti, otvoriť skrine s 'kostlivcami', objaviť v sebe to najhoršie, ale aj to najlepšie,“ podotkla dramaturgička Uršuľa Turčanová.

Na javisku uvidíme členov umeleckého súboru DJGT, Vladimír Rohoň, Richard Sanitra, Barbora Špániková, Ondřej Daniš či Michal Ďuriš. Dramaturgom divadelnej hry je Ján Chalupka, hudbu pripravili Martin Geišberg a Daniel Špiner.

Pocítite silu partizána, sympatizanta fašistov s príznačným menom Marián a aj obľúbené zvyky komunistov. To všetko sú členovia jednej rodiny a vyvrcholenie prichádza práve na vianoce počas vojny.  Z čoho sa budú spovedať na polnočnej omši?

Manželka autora hry Eva Karvašová

Dráma Polnočná omša kladie zásadné otázky svedomiu a dobe

Práve z dôvodu tendencie mladých ľudí dôverovať pomyselnej autorite, režisér a umelecký šéf Peter Palík verí, že si aj oni nájdu cestu do divadla: "Kulminovali sme veľa energie do poslednej chvíľe a konečne sme vypustili hru žiť si svoj život, tak sa teším. Skúšobné obdobie neutrpelo a výber hry sa mi zdal veľmi aktuálny, nielen z dôvodu, že Peter Karvaš by oslávil storočnicu, ale aj kvôli témam, ktoré hovoria o stretoch rôznych ideológií a názorov. Aj dnes totiž naberajú na sile." 

Hra oslovuje všetky generácie nakoľko sa v každej rodine dokáže nájsť paralela s rodinou Kubišovcov, herečka Barbora Špániková hovorí: "Na javisku som prežívala silné obrazy týkajúce sa smrti detičiek a vynárali sa mi obrazy. Téma mi je blízka a keďže sa pocity nemajú potláčať, ale treba ich dať von, pomohla som si týmto spôsobom. V hre je obrovský a silný odkaz pre súčasnosť."

Vyspovedali sme aj manželku zosnulého Petra Karvaša Evu Karvašovú: "Už od obeda som mala trému a som príjemne udivená čo je schopný režisér s hrou urobiť. Videla som veľa verzii spomínanej hry a v tejto ma po celý čas niečo prekvapovalo. A to je znamením, že hra je dobre spravená. Poznám ju skoro naspamäť a táto hra bola iná najmä scénografiou a hlavné postavy boli všetky veľmi dobré."

Ďakujeme za silný zážitok a hre prajeme veľa spokojných divákov

- - Inzercia - -