Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

KORONAVÍRUS: Situácia sa podľa Krajčího na Slovensku zhoršuje, ohniská nákazy vznikajú na oslavách aj pracoviskách

september 21, 2020 - 11:00
Situácia sa na Slovensku postupne zhoršuje. Na tlačovom brífingu o aktuálnej epidemiologickej situácii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Foto: 

Červených regiónov je u nás už 14. Aktuálne sú medzi rizikové okresy zaradené Bratislava I až V, Lučenec, Michalovce, Nitra, Púchov, Snina, Trenčín, Trnava, Tvrdošín a Žarnovica. Rovnako 14 je aj oranžových regiónov, konkrétne okresy Dunajská Streda, Galanta, Liptovský Mikuláš, Malacky, Námestovo, Pezinok, Považská Bystrica, Prešov, Sabinov, Senec, Skalica, Stará Ľubovňa, Veľký Krtíš a Vranov nad Topľou.

Šéf rezortu zdravotníctva tiež uviedol, že medzi najčastejšie ohniská nákazy patria svadby, rodinné a firemné oslavy s úzkym kontaktom. Regionálni hygienici potvrdili už 17 takýchto ohnísk, často majú nadregionálny charakter. Rizikové sú taktiež diskotéky a bary, väčšie cirkevné stretnutia, športové kempy, ubytovne a pracoviská. Najviac ohnísk potvrdili hygienici práve na pracoviskách, zaznamenali už 21 takýchto ohnísk.

Slovensko je podľa ministra zdravotníctva v objatí rizikových regiónov jednotlivých krajín. V Rakúsku napríklad zavádzajú od 21. septembra pre zhoršujúcu sa situáciu prísnejšie opatrenia. Krajčí tiež upozornil, že rastú počty infikovaných v kritickej vekovej skupine nad 65 rokov. Za posledný týždeň ide o 154 osôb, najviac takýchto prípadov potvrdili v Prešovskom kraji.

Dôležité čísla

Krajčí predpokladá, že počty infikovaných na Slovensku budú zo dňa na deň rásť, tento trend by sa podľa neho dal zastaviť iba prísnejšími opatreniami. "Pokiaľ znížime napríklad päťkrát maximálny počet osôb na jednom hromadnom podujatí, znížime počet kontaktov 25-krát," povedal. Doplnil tiež, že pri dnešnom stave epidémie na Slovensku je 16 %-ná šanca, že sa osoba na zhromaždení s kapacitou 500 ľudí dostane do styku s pozitívnym prípadom. V Bratislave je táto šanca 37 %-ná. Znížením limitu pre svadby na maximálne 30 ľudí klesá takáto šanca pod 1 %.

- - Inzercia - -