Dnes je piatok, 22.január 2021, meniny má: Zora
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Billie Eilish: Keď je "normálnosť" výhodou. Získa(la) si aj vás?

september 24, 2020 - 17:50
Zdá sa, že dominancia speváckych mien Beyoncé či Taylor Swift sa zjavne končí. Vo svetle reflektorov sa aj so svojimi depresiami zjavila Billie Eilish.
Foto: 

Znudené, akoby neprítomné oči, krikľavé vlasy a jasný svetonázor. Keď k tomu pridáme hlas, ktorý hypnotizuje davy, môžeme nájsť recept na úspech. Svet popu dnes naozaj ovláda osemnásťročná Billie Eilish, ktorá získala šesť gramofónov na oceneniach Grammy. Momentálne je najdiskutovanejšou mladou speváčkou na svete. Zaujala nielen hudbou, ale aj štýlom obliekania. Je ťažké, aby ste si ju nepoplietli s cestárom. Nikdy ju neuvidíte v priliehavých šatôčkach, práve naopak, má rada modely oversized. Vraj sa aj takto dokáže lepšie vyrovnať so svojimi fóbiami. A nadmerne veľké odevy berú vietor z plachiet aj všetkým, ktorí by chceli kritizovať jej postavu. Samozrejme, že Billie svojím výzorom dráždi všetkých kritikov na sociálnych sieťach, kde sa do nej navážajú, že s dlhými hadími nechtami a provokatívnymi pózami pripomína viac Marilyna Mansona, ako svoje popové kolegyne.

Nirvana súčasnosti?

Je až neuveriteľné, koľko má toto talentované dievča zdravotných problémov. Trpí spánkovou paralýzou, aj Tourettovým syndrómom, ktorý sa prejavuje tikmi a nekoordinovanými zvukovými prejavmi. Ani to jej však nebráni byť úspešná. Len či ju to nezrazí na kolená, pretože v rozhovoroch tvrdí, že rýchlo nadobudnutá popularita jej nerobí dobre a v pesničkách dokonca spieva o samovražde. Pre depkujúcich pubertiakov symbolizuje idol, s ktorým sa okamžite môžu stotožniť. Vo videu si vyberá strojček na zuby, pritom vťahuje sliny a kričí na mamu, kde má zuby. K tomu pridá zopár textov o prvej láske a o tom, ako jej dospelí nerozumejú. Skladby, ktoré spolu s bratom stále skladá v detskej izbe, však komponuje veľmi šikovne a tak ju majú radi aj raperi, alternatívci i fanúšikovia popovej hudby. A keď mnohí špekulujú, či je Billie Eilish prínosom, je potrebné zároveň  sa opýtať – kedy sa naposledy tak veľa hovorilo u umelkyni, ktorá vydala len jeden album a má osemnásť? Rocker Dave Grohl to zaklincovala ešte trefnejšie, vraj rovnaká hystériu, akú prežívajú jeho dcéry pri Billie Eilish, bola v 90.rokoch s kapelou Nirvana.

Depka je v móde

Billie využila fakt, že súčasné speváčky sú na jedno kopyto. Rozvila ešte akčnejšie to, o čo sa pred pár rokmi pokúsila jej súperka na Grammy, Lana Del Rey. Aj tá sa dá označiť za speváčku chrliacu na poslucháčov nostalgiu a depresie, z jej hudby a najmä videoklipov prýšti toľko spomienkového sentimentu, že vás určite tiež okamžite dostala. Problémom však paradoxne je jej krása. S Lanou sa bežné dievčatá asi nestotožnia, pokiaľ teda nekandidujú na miss. Je totiž nielen pesničkárka, no jej zasnený pohľad a plné kolagénové pery dávajú šancu krásku promovať aj v módnych editoriáloch. Dokonca pery často v recenziách vyčnievajú nad hudbou! To už viac zaujme Maggie Rogers, ktorá sa pri nomináciách na Grammy takisto dostala až tesne k Billie Eilish. Jej imidž študentky v mikine s kapucňou na hlave totiž pre širokú masu poslucháčov funguje. Ale bude tu aj o rok? Hudobný biznis sa totiž mení a vytváraniu dlhodobých hviezd absolútne nepraje. Keby sa Madonna zjavila dnes, mala by to veľmi ťažké. Stálu priazeň aj po šesťdesiatke sa darí udržať už len metalovým a rockovým dinosaurom, ktorí majú najvernejších fanúšikov. A Billie? Tá reprezentuje akúsi temnú a depresívnu stránku súčasnej mladej generácie. Ak je pravda všetko to, o čom spieva, tak by sme sa asi nechceli ocitnúť v jej koži.

- - Inzercia - -