Dnes je piatok, 18.jún 2021, meniny má: Vratislav
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Šperkárka Denisa Čimo: "Moja tvorba mi priniesla lásku."

september 26, 2020 - 14:00
Denisa Čimo – pyritová princezná, pracuje s kameňmi, ktoré jej prinášajú sny a želania a pretvára ich na šperky, ktoré potom prinášajú taktiež rôzne „zázraky“. Má rada všetko ženské: módu farby, odtiene, miluje svoje deti a rodinu a verí na hviezdy a kamene. Porozprávala nám o zázračných kameňoch, láske a o Bratislavských módnych dňoch na ktorých odprezentovala svoju tvorbu.
Foto: 

Pre mnoho ľudí sú kamene veľkou neznámou. Priblížte nám ich účinky a čo vo vašom živote znamenajú.

Uctievanie kryštálov bolo známe vo všetkých civilizáciách a kultúrach počas celých dejín. Energia ukrytá v kryštáloch stvorila našu planétu, sprevádzala ľudstvo na jeho ceste svetom a životom a ukazovala mu ako spoznať vesmírnu silu, z ktorej pochádza. V prvom rade pyrit, môj talizman pyritové srdiečko, mi plní moje sny od začiatku. Roky som obdivovala pyrit, lákal ma najviac zo všetkých  kameňov. Kameň si ma vybral, vybrala som si ho aj ja a spojili sa naše energetické vibrácie. Kamene, sú mimoriadne citlivé predmety. Prijímajú a uchovávajú v sebe vibrácie a dojmy od kontaktovaného človeka, kým nebudú odstránené a vyčistené. Keď si u mňa dámy vyberú šperk ako talizman pre seba, neodporúčam, aby ho chytali iní ľudia, pretože kamene reagujú. Mám skúsenosti aj v takýchto prípadoch. Kamene môžete opláchnuť, a očistiť vodou, moje šperky nie. Čistím ich pri sviečke a najlepšie na ametystovej drúze. Nabíjam ich potom na slnku. Slnečné svetlo je prvotný zdroj energie a prinavráti silu kryštálom. 

Šperky vyrábate už dva roky, ako ste sa týmto smerom posunuli v tvorbe?

Za ten čas som si všimla veľké pokroky z ktorých sa teším. Keď pracujem, musím mať pokoj, hudbu a predstavivosť. Najradšej tvorím podľa seba a pri mojich piesňach. Mám konkrétne šperky, do ktorých som vložila „moje sny“ a splnili sa mi. Takto tvorím od detstva len teraz som k tomu pridala šperky. 

Čo musí človek, ktorý sa zaujíma o oblasť v ktorej vy aktívne pôsobíte, vedieť?

Šperky sú tvorené z minerálnych kameňov, ktoré so mnou spolupracujú a ladia. Ak pri tejto práci v stave pokoja, pridám predstavivosť, pociťujem moc fantázie. Predstavivosť potrebujem pri vytváraní sna, ktorý podnecuje túžbu po zmene a túžba  niečo zmeniť podnecuje predstavivosť. Pri tvorbe nepoužívam mobil, je to rušivý element. Vždy mám čisté ruky, najlepšie si ich očistím nahriatím nad sviečkou v ametystovom svietniku, pri ktorom pracujem a nechýba mi ani pyritové srdiečko. Tejto tvorbe by sa mal venovať emociálny človek ktorý tvorí s veľkou vášňou.

Vyrábate aj šperky pre mužov?

Vyrábam aj náramky pre pánov, väčšinou ako darček od dámy, ktorá už má môj šperk a  daruje svojej polovičke talizman. Môžete nájsť u mňa aj sadu Rómeo a Júlia.

Láska hýbe celým svetom, v každom veku a v každom období. Čo znamená pre vás a vašu tvorbu?

Pre mňa je láska všetko. Neviem žiť bez nej žiť, potrebujem ľúbiť, potrebujem byť ľúbená, potrebujem ju rozdávať všetkým najbližším okolo seba. Pravá Láska by nemala poznať prekážky, jazyk či vieru. Môj  blízky priateľ, ktorého si veľmi vážim, mi raz povedal: „Deniska je jedno ako to, v čo veríte nazvete, či Boh, či hviezdy, dôležité je, že veríte a máte vieru.“ Jemu vďačím za svoje zdravie. Liečil ma kameňmi a kryštálmi.

Ako pretavíte tento fenomén do svojej profesie?

Láska je úzko spätá s mojou tvorbou. Pracovný život sa mi prelína s osobným a hlavným motívom je láska. Moja tvorba mi priniesla lásku. Sen, pieseň, kamene, šperk... Najprv bol sen. Človek musí mať sen a potom nám ho vesmír môže zrealizovať. Nikdy som nečítala, neštudovala, nikoho nepočúvala či nevzdelávala sa alebo neučila sa tieto „zázraky“. Prišlo to už v detstve. Po niečom som túžila, pustila som si vtedy wolkman a snívala som. Splnilo sa. Takže základ je mať predstavu. Ak ju nemáte, nie je správny čas na váš sen. Mám veľmi dobrú intuíciu a práve ametyst mi priniesol intuitívny sen.

Môže sa láska vyjadriť aj kameňom?  Ktorý kameň potrebujem ak chcem byť milovaná alebo milovať? Ktorý môžeme použiť, ak chceme “čarovať”?

Nikdy mi nesmie chýbať pyritové srdiečko. Lebo pyrit som ja. Je to základ, je to  môj talizman. Pyrit nám prináša sny a podľa toho po čom túžime, pridávam ostatné kamene do šperkov. Keď túžime po láske, „čarujem“ s ruženínom. 

Jazykom lásky komunikujete aj s vašimi najbližšími? Ktoré spôsoby vyjadrovania sú vám najbližšie?

Slovo „ľúbim ťa“ bolo prvé, ktoré som počula z úst môjho nebohého ocka, MUDr. Dušana Čimu CSc, ktorého meno mi na mojej ceste životom prináša šťastie. Je to slovné spojenie, ktoré používam denne. Hovorím ho svojim deťom, snúbencovi, rodine či priateľom. Keď vyrastáme, starajú sa o nás naši rodičia. Ich výchova sa odráža v našom živote. Ja som veľmi vďačná za toto „otcove vedenie“. Ocko ľúbim Ťa!

Ktorá životná situácia vo vás vyvoláva hrejivé pocity?

Najradšej mám objatie. Pritúliť sa k láske a k deťom, alebo k mojim minerálnym srdciam alebo byť v prítomnosti mojich najbližších. Za Najsilnejšiu emóciu vo mne vyvolávajú moje prehliadky. Vtedy dávam zo seba všetko. Potom ešte týždne žijem z krásnych pocitov, keď vidím dámy spokojné, žiarivé, odchádzať s mojimi šperkami.

Kryštáli, mineráli a rozličné kamene, ktoré pochádzajú zo zeme, sú moje zázraky – My Miracles, preto moje motto znie: „ So zázrakmi z hlbín zeme až ku hviezdam!“. Dokážeme s nimi dosiahnuť cieľ a zmeniť život k lepšiemu. Upokoja nás, liečia, privolávajú lásku, či oddialia zlú energiu. Poznám to z vlastnej skúsenosti. Niekedy mám rozlietanú hlavu na všetky strany. Keby som sa viac venovala kameňom som oveľa ďalej.

Móda nepochybne tiež ovplyvňuje vašu tvorbu.

V detstve sa mi páčilo, keď som videla, rodinku pekne farebne zladenú, módne oblečenú. Dodnes mi zostal tento pocit. Moji synovia sú zlatí a stále nechávajú výber oblečenia na mňa. Chýba mi ešte dcérka, mala by po mne mašle vo vlasoch a každú inej farby. Mašľu do vlasov som si vymyslela sama z jedného dňa na druhý ani neviem prečo, bola to taká prirodzená súčasť mojej životnej cesty.

Ste vždy krásne upravená a zladená do detailov. Čo preferujete - lásku ku šperkom alebo k šatám?

V detstve som mame pripravovala šperky, šaty, kabelku a topánky na ples alebo denne do roboty. Roky som  obliekala celú rodinu. Na farby som zaťažená. Najradšej sa obliekam do jednej farby a aj šperk robím do jedného odtieňa. Neodmietam kombinovať farby. Aj farby šiat a šperkov majú svoj význam. Farbu šperku či šiat si vyberáme intuitívne podľa nálady a potreby.

Na jesenných Bratislavských módnych dňoch ste predvádzali prvýkrát, čo sme mohli vidieť vo vašej kolekcii?

Bratislavské módne dni by Mercedes Benz 2020 mi prišli opäť z hviezd. Vybrala som sa na  zimnú prehliadku, s nádejou že na nej stretnem konečne svojho „Rómea“ a oslovila som pani riaditeľku STAR Production Ing. Máriu Rehákovú  a dohodli sme si spoluprácu na tému LÁSKA. 

No a Rómeo prišiel hneď za tým a zapadol ako puzzle do témy LÁSKA. Bol aj súčasťou BMD. 

Čo pre vás znamenala účasť na BMD 2020? Akým spôsobom môže prebiehať prepojenie módy so šperkami?

Na Bratislavské módne dni by Mercedes Benz 2020 som sa pripravovala naozaj výnimočne. Téma Láska je pre mňa ako stvorená. Pripravila som dve kolekcie šperkov, ktoré som pomenovala podľa veršov z najdlhšej  ľúbostnej básne na svete Marína od Andreja Sládkoviča. Ku každému šperku mi moja priateľka Katarína Horváthová vo svojom salóne Katleen ušila šaty príslušnej farby. BMD mi priniesli nové priateľstvá, z ktorých sa veľmi teším.

 

- - Inzercia - -