Dnes je pondelok, 14.jún 2021, meniny má: Vasil
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Málo známa história Kúpeľov Dudince: prameň starý viac ako dvetisíc rokov

október 12, 2020 - 18:51
Kúpele Dudince sú naše najmladšie kúpele, avšak, pokiaľ ide o vodu – liečivý prameň, tak to neplatí. Naopak. Miestni ľudia prameň poznali už pred viac ako dvetisíc rokmi. Je to zaujímavý kontrast, ktorý robí mestečko na juhu Slovenska zaujímavým a nabáda spoznať jeho históriu. Ako to teda s objavením liečivej vody bolo?
Foto: 

Známa miestna legenda pripisuje blahodarné účinky minerálneho prameňa víle Dudinke a jej magickej sile. Podľa povesti táto rozprávková bytosť tunajšou vodou vrátila život synovi rímskeho vojvodcu a ponechala jej liečivú moc pre nasledujúce generácie. S vílou Dudinkou a so zachráneným synom sa môžu návštevníci Dudiniec stretnúť aj na kúpeľnej promenáde v podobe bronzového súsošia. Poďme sa však pozrieť na skutočnú históriu. Prvý, kto si uvedomil liečivú silu dudinských prameňov, bol rímsky cisár Marcus Aurelius.

Pravdepodobným dôkazom pradávneho využívania dudinských minerálnych vôd na liečebné účely je tridsaťdva malých jednoduchých bazénov vytesaných v travertínovej kope zvanej Merovský kameň. Dodnes sa nazývajú „rímskymi kúpeľmi“. Niektorí historici sa domnievajú, že rímski vojaci z táborov a opevnení na neďalekej hranici Rímskej ríše – Limes romanus – vyhľadávali dnešné Dudince už v 2. až 4. storočí n. l. počas tzv. markomanských vojen. No, túto lokalitu ľudia obývali oveľa skôr. Archeologické vykopávky v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, ktoré urobil prof. Gejza Balaša v lokalite „rímskych kúpeľov“, odkryli pod travertínovou vrstvou pohrebisko ľudí z mladšej kamennej doby tzv. „skrčencov“. Ich vek datoval do obdobia 4 až 5-tisíc rokov pred naším letopočtom. Podľa historikov však ľudia v okolí dudinských minerálnych prameňov žili odpradávna, priťahovali ich teplé ani v zime nezamŕzajúce pramene.

V 50. rokoch minulého storočia vláda rozhodla, že sa tu postavia liečebné domy a začne sa tým nová éra kúpeľníctva

Minerálku vyvážali do Ameriky

V stredoveku sa dudinská minerálna voda využívala na liečbu reumatizmu, zápalov očí, kožných ochorení a chorôb tráviacich orgánov. Tak sa to uvádza v dielach Mateja Bela a profesora von Crantza z 18. storočia. Okolo roku 1890 zavítali do Dudiniec špecialisti z Viedne. Ich úlohou bolo preskúmať pramene. Na základe  prieskumu dudinské pramene od roku 1894 oficiálne uznali za liečivé. To bol výrazný prelom v šírení povedomia o ich účinkoch. Presvedčil sa o nich aj najvzácnejší hosť – obľúbená cisárovná Alžbeta, známejšia ako Sisi. V tom období sa však podzemný poklad Dudiniec využíval prevažne na pitné kúry. Vo fľašiach sa začiatkom 20. storočia dokonca exportoval do Ameriky a do Egypta. V rovnakom čase vznikol reklamný slogan „Dudinská liečivá voda, kráľovná minerálnych stolových vôd“ a do prevádzky uviedli aj prvé minerálne bazény.

      

Jeden bazén dal postaviť vlastník prameňov Hugo Oberndorff pre svoju rodinu, druhý Filip Gutmann, po ktorom vzal bazén a pramene do prenájmu Kálmán Brázzay z Budapešti. Ďalší podrobný hydrogeologický prieskum v Dudinciach urobili  v rokoch 1953 až 1958. Výskum viedol  odborný kolektív prof. Ing. Ota Hynie z Karlovej univerzity v Prahe. Vtedy prvýkrát popísali konečné zloženie a kvalitu vody a naznačili perspektívy jej využitia v budúcnosti. Treba povedať, že reklamný slogan vôbec nepreháňal. Na Slovensku je okolo 1400 minerálnych prameňov, avšak dudinský sa považuje za jeden z najvzácnejších. Vďaka ojedinelému zloženiu lieči viaceré indikácie súčasne. Je určený na liečebné ochorení pohybového aparátu, srdcovo-cievnych, nervových a chorôb z povolania. Dudinská voda je silne mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhličitanovo-chloridová, sodno-vápenatá so zvýšeným obsahom bóru, fluóru a horčíka, s prirodzenou teplotou 27,2 stupňa Celzia.  Jej výnimočnosť je aj v tom, že obsahuje dva plyny súčasne – oxid uhličitý a sulfán. Minerálna voda podobného zloženia sa v Európe nachádza len vo francúzskom Vichy a vo svete už len v ďalekom Japonsku.

Oddychová zóna so sochou pred kúpeľným domom Krišťáľ

Vznikli ako Dyud

Ak by sme sa na históriu kúpeľov mali pozrieť faktograficky, platí, že prvýkrát sa spomínajú v roku 1284 pod názvom „Dyud”. V roku 1301 sa objavuje ich maďarské pomenovanie „Gyug”. Na začiatku 20. storočia sa v monografii dr. Samuela Borovského „Župy a mestá Uhorska“ spomínajú Dudince ako malá slovenská obec s 28 domami a 134 obyvateľmi, pričom nechýba ani zmienka o miestnych prameňoch. Ich súčasná podoba dostala základ v šesťdesiatych rokoch spojením obcí Dudince a Merovce. Štatút mesta Dudinciam udelili 11. mája 1983. Podľa štatistických údajov z posledných rokov sú Dudince z hľadiska počtu obyvateľov najmenšie mesto na Slovensku, majú asi tisícpäťsto obyvateľov. V športovom svete sú známe ako miesto konania cyklistických podujatí. V roku 2012 tu začínala 4. etapa pretekov Okolo Slovenska. A známe sú aj vďaka chodeckým pretekom medzinárodného významu Dudinská päťdesiatka. V lete sú magnetom pre návštevníkov aj vďaka populárnym podujatiam – Otvorenie kúpeľnej sezóny, Hontianske kultúrne leto, Festival Hontianskych chutí, Dudinské vinobranie.

Na trase Via Magna

Kúpeľné mesto Dudince je situované v centrálnej časti historického regiónu Hont.  Severnú časť dnešného Hontu ohraničujú Štiavnické vrchy, ktoré sú sopečného pôvodu. V minulosti patrili vďaka bohatému výskytu rudy a ťažbe drahých kovov k  najvýznamnejším priemyselným a strategickým  miestam v Uhorsku. Centrálna a južná časť Hontu bola známa svojím rozvinutým vinohradníctvom a poľnohospodárstvom. S tým súvisí aj rozvoj regiónu a existencia známej obchodnej cesty v historických prameňoch spomínanej ako Via Magna čiže Veľká cesta. Zabezpečovala prepravu tovarov a ľudí od Jadranu cez Budín popri hrade Hont, od ktorého región dostal názov, až do Zvolena a pokračovala cez Krakow až k Baltickému moru. Via Magna prechádzala cez Dudince od nepamäti a výskytom svojich minerálnych prameňov lákala ľudí už od pradávna.

Prapôvodné bazény vytesané do traventínu

- - Inzercia - -