Dnes je utorok, 26.január 2021, meniny má: Tamara
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Primátor Dudiniec PaedDr. Dušan Strieborný: O náš klenot sa staráme

október 19, 2020 - 11:11
Dudince sú mesto, kde na jedného obyvateľa pripadá jeden kúpeľný hosť. Denná návštevnosť tohto najslnečnejšieho mesta na Slovensku je v hlavnej sezóne tisíc štyristo návštevníkov. A to je toľko, koľko má obyvateľov mesto.
Foto: 

S primátorom Dudiniec PaedDr. Dušanom Strieborným, ktorý je už druhé funkčné obdobie vo funkcii, sme sa porozprávali, aké to je riadiť a viesť mesto, v ktorom má prioritu kúpeľníctvo a renomé si buduje na cestovnom ruchu. 

Pán primátor, čo musíte zohľadňovať pri rozhodovaní a ako dokážete skĺbiť požiadavky občanov mesta s potrebou kúpeľov?

V kúpeľnom meste je zaujímavé robiť primátora a viesť mesto. Kúpeľný život nás totiž všetkých ovplyvňuje. No byť primátorom kúpeľného mesta má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je vyšší príjem do mestskej kasy, o čo sa postará najmä daň z ubytovania. Vďaka tomu potom máme viac financií a viac možností  na rozvoj mesta. Z pohľadu občanov sú výhodou pracovné príležitosti, ktoré ponúka kúpeľné mesto a doplnkové služby. Pri rozpočte musím skĺbiť požiadavky podnikateľských subjektov, aby sme podporili cestovný ruch, a na druhej strane požiadavky obyvateľov týkajúce sa budovania infraštruktúry alebo na zabezpečenie služieb, ktoré mesto potrebuje na chod. V kúpeľnom meste sú oveľa väčšie nároky na údržbu a čistotu verejných priestranstiev, tiež na zabezpečenie bohatého kultúrneho a spoločenského programu. V spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Dudince robíme ročne približne päťdesiat podujatí, z toho desať je väčších. Napríklad Otvorenie kúpeľnej sezóny, Dudinská päťdesiatka, Dudinské kultúrne leto a ďalšie. Musím tiež bdieť nad optimálnym daňovým zaťažením občanov a podnikateľov. Myslím si, že sa nám podarilo nájsť správny model a snažíme z vybratých daní vrátiť nemalé finančné prostriedky do cestovného ruchu. Je to v podobe dotácií do spomínanej Oblastnej organizácie cestovného ruchu Dudince alebo vo forme financovania rôznych investičných projektov.  Tieto rozvíjajú mesto a podporujú návštevnosť Kúpeľov Dudiniec i Dudiniec ako takých. Toto všetko je strohá ekonomická reč. Keď to mám tak povedať, Dudince sú kúpeľné mesto s rodinnou atmosférou.

Dudince dosiahli rozmach a popularitu vďaka unikátnej liečivej minerálnej vode. Akým smerom chcete mesto rozvíjať? Aké sú vaše ďalšie plány?

Chceme do Dudiniec pritiahnuť aj iný typ klientely. Viac samoplatcov, napríklad športovcov, športové kolektívy, a preto je jedným z našich cieľov dobudovať športovú infraštruktúru. V súčasnosti máme rozpracovanú architektonickú štúdiu  na Centrum športu, zdravia a rodiny. Bude stáť v priestoroch súčasného viacúčelového športového areálu. Chceme postaviť športovú halu, futbalové ihrisko s umelou trávou, posilňovňu, tenisové kurty aj areál zdravia, v ktorom plánujeme vysadiť ovocné stromy. Rátame s výsadbou typických stromov, ktoré majú v Dudinciach a vôbec v regióne Hontu dlhoročnú históriu. V pláne máme tiež výstavbu mini zoo a cyklotrás, ktoré prepoja naše kúpeľné mestečko na juhu s Maďarskom a na severe so štiavnickým regiónom. Pre domácich chceme dobudovať  občiansku vybavenosť, napríklad  parkovací systém, cesty a zlepšiť dostupnosť zdravotníckych zariadení.

Na začiatku roka ste začali revitalizovať kúpeľný park – Slnečnú lúku. Projekt má byť dokončený na jeseň. Povedzte nám o ňom, ako skrášli mesto a kúpele?

Je to v podstate projekt na trvalo udržateľný rozvoj a cestovný ruch v cezhraničnom regióne Nógrád – Hont. Je financovaný z operačného programu cezhraničnej spolupráce a celkovo naň ide takmer osemstotisíc eur. Ide o slovensko-maďarský projekt – naše kúpeľné mestečko spolupracuje s maďarskou obcou Bánk. Tvoria ho  stavebné objekty, ale aj výtvarné diela a interaktívne prvky, ktoré majú propagovať  oba regióny. Zo stavebných častí už je hotová kúpeľná promenáda, ktorá spája územie od turistického informačného centra po letné kúpalisko. Na promenáde ešte treba dokončiť dva vodné prvky, niečo ako malé fontány, ktoré by mali v letných mesiacoch promenádu zvlhčovať. Ďalším stavebným objektom je amfiteáter s javiskom. Ten sa momentálne buduje v zelenej časti kúpeľného parku. Plánujeme, že v amfiteátri  budeme usporadúvať promenádne koncerty aj iný kultúrny program. Rátame s kapacitou dvesto až dvestopäťdesiat divákov. Súčasťou bude aj tieňové divadlo. Neďaleko javiska vybudujeme mini námestie, na ktorom bude nádherná socha – plastika zobrazujúca slnko. To dielo bude dominantou tej časti Dudiniec.  Vybrali sme slnko, lebo charakterizuje, že sme mesto a najvyšším počtom slnečných dní v roku na Slovensku. Amfiteáter so sochou slnka by mali byť centrom zábavy a spoločenského života. Celá slnečná lúka by mala byť miesto na spropagovanie  vidieckeho prostredia a mala by zvýšiť konkurencieschopnosť kúpeľného mesta ako destinácie cestovného ruchu. Myslím si, že výtvarné  a architektonické prvky – trysky s vodou i slnko – veľmi dobre charakterizujú mesto a zdôraznia identitu kúpeľníctva v  Dudinciach.

ram_8003.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Na území mesta sa nachádzajú Dudinské travertíny, čo je zaujímavý prírodný úkaz. A údajne máte aj svoju „šiknú vežu“ – o čo ide?

Dudinské travertíny sú prírodné útvary vápencového charakteru, ktoré vznikli činnosťou minerálnej vody a  jej usadzovaním. Oxid uhličitý má vplyv na premenu minerálov na uhličitan vápenatý, a tak vznikli travertíny. Máme šesť väčších travertínových útvarov, jeden – často fotografovaný – je pred vstupom do prírodného kúpaliska Dudinka. A máme aj tridsaťdva kamenných bazénikov, ktoré nazývame rímske kúpele. Sú vytesané do travertínu v blízkosti športového areálu. Pokiaľ ide o „dudinskú šikmú vežu“, to je naša  atrakcia. Pôvodne to bola evanjelická zvonica, ktorú postavili v roku 1871. Slúžila evanjelikom i katolíkom na rôzne cirkevné udalosti.  Počas druhej svetovej vojny však stratila opodstatnenie, pretože z nej zobrali zvony. Dnes je turisticky atraktívna, pretože je naklonená a odchýlka dosahuje už úctyhodných päťdesiatjeden centimetrov. Fasáda nie je momentálne zrekonštruovaná, ale chceli by sme na jej opravu získať peniaze.

Kúpele Dudince majú aj prírodné kúpalisko Dudinka. To nie je až taká rarita, ale oproti iným je toto unikátne. Prezraďte, v čom?

Kúpalisko Dudinka je sezóne letné kúpalisko, ktoré sme po rekonštrukcii v roku 2007 sprístupnili verejnosti. Vlastníkom a prevádzkovateľom kúpaliska je súkromná akciová spoločnosť Kúpele Dudince. Sme radi, že ostalo naďalej k dispozícii aj bežným návštevníkom mesta. Vďaka tomu život v Dudinciach viac ožil, v chatkách v okolí mesta trávi čas stále viac ľudí. Turisti si kúpili spustnuté chatky a opravili ich. A potešili sa aj prevádzkovatelia penziónov a tí, čo ponúkajú ubytovanie v súkromí. Nový vlastník kúpalisko zmodernizoval a vďaka tomu sa zvýšila aj obsadenosť kúpeľov v sezóne. Dudinka si zachováva ráz útulného prírodného malého kúpaliska a je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi. Má rôzne atrakcie pre deti – šmykľavku, tobogán i bazény hlboké do stoštyridsať centimetrov, takže rodič nestratí dohľad nad dieťaťom a nechýbajú ani detské ihriská. Kúpalisko je veľmi obľúbené aj u dospelých, pretože si v bazéne môžu vyskúšať liečivé účinky dudinskej minerálnej vody. To je vlastne jediná možnosť, keď  k nej má voľný prístup verejnosť. Inak sa možno k vode dostať len ako klient kúpeľov počas liečebného pobytu. Budeme radi, ak bude kúpalisko plniť túto funkciu aj ďalšie roky. Možno by sme sa potešili, keby areál rozšírili, alebo keby aspoň časť areálu prevádzkovali celoročne. Myslím si, že  dispozície kúpaliska to umožňujú. Lebo je fakt, že v Dudinciach chýba väčšie wellness s celoročnou prevádzkou.

Čo ste možno nevedeli o Dudinciach 

- V roku 1983 pridelili Dudinciam štatút mesta, je teda najmladším mestečkom na Slovensku. 

- Podľa údajov meteorológov, špecifikom a unikátom Dudiniec je, že je to miesto, kde sa vyskytuje najvyšší počet slnečných dní v roku na Slovensku a tiež najnižší počet veterných dní v roku.

- V Dudinciach pramení „slovenská Vichy“, voda, ktorú zložením možno porovnať so svetoznámym francúzskym prameňom. Tunajšia unikátna minerálna voda má výnimočné zloženie – ojedinelý obsah oxidu uhličitého a sírovodíka. 

- Minerálna voda sa využíva  na liečbu pohybového ústrojenstva, kardiovaskulárnych porúch a neurologických chorôb. 

- V katastri mesta sa nachádza  aj prameň slatinského typu s prírodnou vodou. Dudince sú teda zaujímavé aj tým, že v jednej lokalite vyvierajú  dva rozdielne typy minerálnych vôd. Druhý prameň sa využíva na pitné účely.

- Vlani zaznamenali v Dudinciach viac ako tristoosemdesiattisíc prenocovaní, čo je významné číslo v meste, kde žije len 1400 obyvateľov. V turistickej atraktívnosti sa radí medzi top lokality Banskobystrického kraja.

- - Inzercia - -