Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

3 spôsoby, pomocou ktorých spoznáš klamára

november 07, 2020 - 15:18
Ach tie klamstvá. Akosi sa tu už zabývali. Potreba klamať či prikrášľovať je už tak bežná, že ťa skôr prekvapí človek, ktorý s tebou komunikuje narovinu.
Foto: 
shutterstock.com

Ľudia dnes klamú ako na bežiacom páse. Predmet klamstva je skutočne nepodstatný. Za celú dobu sa ich totiž nazbieralo toľko, že ani pri najväčšej námahe nebudeme schopní ich porátať. A áno, aj milosrdná lož je lož.

Snaha odhaliť klamára by mohla byť kvalifikovaná ako olympijská disciplína. Zdokonaľujú sa totiž každým dňom. Tí najlepší zo všetkých sú dokonca takí majstri vo svojom fachu, že aj oni sama veria tomu, čo rozprávajú. Ako teda odhalíš, keď ti niekto klame?

skbsdk.jpg

Foto: 
shutterstock.com

 1. Pred tým, než sa opýtaš na to, čo chceš vedieť, polož mu otázku, na ktorú poznáš odpoveď

Fráza dôveruj ale preveruj v tomto prípade nemohla byť výstižnejšia. Ak potrebuješ odpoveď na otázku a máš pocit, že dotyčná osoba nemusí byť úprimná, otestuj ju. Spýtaj sa čokoľvek, na čo už poznáš odpoveď. Ak ti v nej zaklame, môžeš si byť istá, že druhá otázka neskončí o nič inak.

2. Klaď priame otázky

Nedávaj klamárovi možnosť chodiť okolo horúcej kaše. Sformuluj preto svoje otázky tak, aby sa na ne dalo odpovedať čo najstručnejšie. Konkretizuj, ideálne vyskladaj otázku, na ktorú je odpoveď iba v štýle áno/nie, pretože akonáhle sa spýtaš na niečo konkrétne, klamár nebude mať dostatok času na vygenerovanie svojho príbehu.

3. Neverbálna komunikácia – mimika, gestikulácia

Prehnané pohyby a reč tela je ďalšia kontrolka oznamujúca príchod klamstva. Ak ti človek hovorí pravdu, nemá za potreby ošívať sa, pozerať sa do zeme či nervózne prešľapovať z miesta na miesto. Okrem toho, klamár cíti potrebu svoju lož obhájiť a preto sa ti bude snažiť podať „racionálny“ dôvod na všetko. Aj na to, čo si nechcela vedieť. 

- - Inzercia - -