Dnes je utorok, 15.jún 2021, meniny má: Vít
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Najskôr to zabolí a potom dospeješ

november 21, 2020 - 23:19
Deti sú jedny z najúprimnejších bytostí sveta. Kým ich dospelí naokolo nezabarikádujú podmienkami a pravidlami, ktorými sa chtiac-nechtiac budú musieť riadiť.
Foto: 
unsplash.com

Počula si už vtip: „Keď ti iná žena povie, že si škaredá, je to preto, lebo ti závidí. Ak ti chlap povie, že si škaredá, je to preto, lebo si ho odmietla, no keď ti to povie dieťa, si skrátka škaredá.“ Možno by som použila niečo menej urážlivé na interpretáciu, ale berme, čo ponúkajú. Každopádne v tomto vtipe leží jedna veľká hrsť signálov na zamyslenie.

Ako malé dieťa si sa neustále riadila srdcom. V prípade, že sa ti niečo páčilo, prejavila si radosť. Takisto ako si vedela predviesť cirkus až ťa niečo rozhádzalo. Schopnosť vkročiť do boja za to, v čo veríme strácame každým dňom pretože čoraz viac zvažujeme dôsledky. Rastieme, vyvíjame sa, dospievame. Avšak, aký benefit nám dospievanie prináša?

215.jpg

Foto: 
unsplash.com

Temperamentný postoj dieťaťa je skvelý. Nebrať ohľad na to, či sa niekto urazí alebo nie, uľaviť si vykričaním pravdy nahlas a podobne. Bohužiaľ, všetko má svoj háčik. Dospievanie ťa síce v určitom smere zabrzdí, no zároveň obrní. Zintenzívni sa prah bolesti. Ocitneš sa v bode, kedy si z každého pádu na kolená budeš schopná vziať ponaučenie a lekciu do budúcna, vďaka ktorej vieš, že týmto smerom cesta nevedie.

Sem tam sa objavia ľudia ochotní pofúkať ti rany, no zahojiť ich dokážeš iba ty sama. Mohli by sme to prirovnať k prvej láske, kde enormnú radosť zväčša vystrieda dlhý plač. Takisto ako tu, aj v živote to najskôr zabolí a potom dospeješ. 

- - Inzercia - -