Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Inšpirujú ma veľké osobnosti

november 26, 2020 - 12:47
Narodil sa v Košiciach, ale jeho domovom sa na dlhé roky stala aj Praha. VLADISLAV STANKO, svetobežník, zakladateľ EUROPEAN INSTITUTE PRAGUE, košický poslanec, úspešný podnikateľ a filantrop a ako hovorí – srdcom vlastenec.
Foto: 
archív V.S.

Aká bola vaša cesta k založeniu Európskeho inštitútu, ktorý je v súčasnosti svetovou špičkou?

Dlhá a náročná. Začínal som ako obyčajný chlapec z nekompletnej rodiny z východného Slovenska, ktorý sa prácou a celoživotným štúdiom posúval krôčik po krôčiku za cieľmi. Opýtajte sa mojich spolužiakov zo základnej či strednej školy, či by im vtedy napadlo, že budem úspešný na Slovensku i v zahraničí, že absolvujem univerzity, že raz budem poslancom i podnikateľom. Bola to dlhá cesta s rôznymi prekážkami, ale ako sa hovorí, čo nás nezabije, to nás posilní. Musíme mať vízie, ciele a, samozrejme, pevnú vôľu.

 Vaše aktivity siahajú od rodných Košíc, kde ste poslancom mestského zastupiteľstva, až do Česka, ale aj do Srbska a teraz dokonca Ruska.  O ktorých aktivitách môžeme hovoriť okrem tých, čo sa týkajú Európskeho inštitútu?

Áno, pracovne sa najčastejšie pohybujem medzi Košicami a Prahou, kde si plním poslanecké a pracovné povinnosti, ale od roku 2008 absolvujem aj okolo päťdesiat akcií ročne v rámci charity, umenia, kultúry, športu, folklóru, československých vzťahov a podobne, ktoré dlhodobo organizujem a sponzorujem. Snažím sa podporovať krajanov v zahraničí, napríklad v Česku už dvanásť rokov organizujem oslavu štátneho sviatku ČR k vzniku samostatného Československa, spoluprácu s Múzeom T. G. Masaryka v Lánoch, podporujem akcie v Slovenskom dome, v Srbsku, kde som dlhodobým partnerom Slovenských národných slávností v Báčskom Petrovci, ale aj srbského národného sviatku Vidovdan. V januári 2020 som mal česť v rámci delegácie poslancov českého parlamentu a českých osobností, napríklad priateľa Felixa Slováčka, zúčastniť sa v Petrohrade piety k 76. výročiu prelomenia blokády, rokovaní na Konzuláte ČR so zástupcami mesta Petrohrad, kde ma informovali, že Košice sú ich partnerským mestom, a ďalších rokovaní na prestížnych štátnych i súkromných univerzitách. Aktuálne ma primátor Košíc Jaroslav Polaček vymenoval za zmocnenca pre zastupovanie Košíc pri rokovaniach s partnerským mestom Petrohrad.  EUROPEAN INSTITUTE Prague je hlavným sponzorom mnohých plesov, od rusínskeho až po československý, máme veľa aktivít v mnohých krajinách, ale s ohľadom na súčasnú situáciu sme nové projekty dočasne pozastavili.

239.jpg

Foto: 
archív V.S.

 Dlhodobo spolupracujete aj s naším vydavateľstvom. V týchto dňoch ste sa stali hlavným partnerom prestížnej ankety Slovenka roka.

Áno, je mi veľkou cťou, že sme s riaditeľkou vydavateľstva Máriou Rehákovou podpísali 18. novembra v Bratislave zmluvy na ďalší ročník ankety Slovenka roka 2021, ale aj Slovenského dňa kroja, Bratislavských módnych dní. Podujatia, ktoré už dlhodobo podporujeme, ale i nové projekty ako Veľvyslanectvo mladých a podporu dokumentárneho filmu, v spolupráci s RTVS, o pre mňa zvlášť významnej osobnosti našich dejín Andrejovi Sládkovičovi. Miloval som dejepis a literatúru, kde som objavil naše osobnosti od Veľkej Moravy cez štúrovcov až po generála Štefánika a ďalších, ale i históriu Slovanov. Toto ma formovalo celý život. Som vlastenec, som hrdý na našich úspešných vedcov, športovcov, umelcov, na naše osobnosti.

 V Košiciach žil dlhé roky aj váš priateľ, výrazná osobnosť, známy režisér Juraj Jakubisko. Minulý rok ste na slávnostnom galavečere TREBBIA vydražili jeho obraz.

Vďaka mojim podnikateľským a vzdelávacím aktivitám som sa dostal k filantropii, kde sa snažím dlhodobo podporovať rôzne charitatívne projekty. Jedným z nich je Európska cena TREBBIA, ktorú sponzorujem asi dvanásť rokov a bezpečnostná firma z nášho portfólia zaisťuje na Pražskom hrade ochranu VIP osobností  a okrem toho sa v rámci galavečera opakovane zapájam do charitatívnej dražby umeleckých diel  a obrazov. V roku 2019 sa mi podarilo vydražiť obraz Juraja Jakubiska, pár rokov predtým i obrazy Ronnieho Wooda z Rolling Stones, slovenského herca Juraja Kukuru i posledný obraz maestra Karla Gotta. S Jurajom Jakubiskom sme prepojení aj cez Nadačný fond EDUKÁČEK, ktorý som založil tento rok a v jeho správnej rade je Juraj aj Felix Slováček.

238.jpg

Foto: 
archív V.S.

 S Karlom Gottom vás spájalo priateľstvo?

Maestro Gott má v mojom živote významné miesto. Narodili sme sa obaja v júli, ja pätnásteho, on štrnásteho. Odmala počúvam jeho tvorbu a vďaka osudu sa mi podarilo vydražiť jeho posledný obraz „V kavárně“, ktorý dodnes vlastním. Pred pár rokmi ma s ním osobne zoznámil Miro Smolák, majiteľ Galérie MIRO, a splnil mi tým detský sen.

 Máte v pláne aj ďalšie akcie, ktoré zviditeľnia Slovensko v zahraničí?

Mám, ale kvôli pandémii a posunutiu termínov to nechcem v súčasnosti prezentovať. Jedným z pripravovaných podujatí je vytvorenie a osadenie sochy generála M. R. Štefánika v životnej veľkosti v centre Belehradu. Začiatkom roku 2020 som mal česť rokovať s poslankyňou Olenou Papugou v Parlamente Srbskej republiky a nedávno v sprievode kolegyne zo Spoločnosti M. R. Štefánika a našej lektorky v programe medzinárodných vzťahov Lucie Škvareninovej  aj so srbským veľvyslancom v Bratislave Momčilom Babićom, ktorý túto myšlienku prijal veľmi pozitívne.

241.jpg

Foto: 
archív V.S.

 Aké je vaše životné motto, ktoré vám pomáha presadzovať  vaše ciele?

Citáty, ktorých sa držím celý život, sú – „Nebát se a nekrást“, je to citát prezidenta Tomáša Garriqua Masaryka. A citát generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý  mi  v živote veľmi pomáha, je  – „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem!“

MAJA ILKOVIČOVÁ

Foto: Ramon Leško a archív V.S.

- - Inzercia - -