Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nežné pohlavie prepadá hazardu čoraz častejšie. Ktoré ženy sú najviac ohrozené?

november 26, 2020 - 18:11
Gamblerstvo, inak nazývané aj patologické hráčstvo, už dávno nie je doménou iba mužov. Čoraz častejšie závislosti na hazarde prepadajú aj ženy. Hraním hazardných hier riešia problémy v osobnom živote aj nedostatok spoločenského kontaktu.
Foto: 
archív

Z patologických hráčov predstavujú ženy asi jednu desatinu. Ich počet však každým rokom stúpa. Potvrdzujú to napríklad aj informácie od odborníkov z britského ústavu NatCen. Podľa ich výskumu sa stávajú patologickými hráčkami ženy do 35 rokov oveľa častejšie, ako ich rovesníčky pred pár rokmi.

Rozdielne hráčske návyky medzi mužmi a ženami

Spojitosť medzi gamblingom a nežným pohlavím sa skúma už vyše 80 rokov. Za túto pomerne dlhú dobu sa podarilo spozorovať niekoľko rozdielov v hráčskych návykoch medzi mužmi a ženami.

 Ženy často z počiatku vnímajú hranie hazardných hier ako spoločenskú udalosť. Do kasína chodia v spoločnosti svojich priateliek a podľa toho si vyberajú aj hazardné hry. Pri hraní sa chcú zabávať a preto si vyberajú menej komplikované hry, ktoré nevyžadujú toľko pozornosti. Zároveň ich láka vidina najvyššej možnej výhry v rámci čo najkratšieho času. Preto preferujú hracie automaty, stieracie losy alebo bingo.

 Naopak muži zvyčajne chodia do herní a kasín sami. Preferujú strategickejšie hry, ktoré vyžadujú plné sústredenie a istú dávku vedomostí. Potrebujú mať pocit, že majú hru plne vo svojich rukách a nepodliehajú náhode. Najčastejšie preto volia poker alebo blackjack.

 Rozdielne je aj správanie pri prehre. Ženy reagujú na neúspech v hre nešťastným výrazom či dokonca plačom. Reč tela vykazuje známky depresie. Muži reagujú inak. Majú tendenciu prejavovať frustráciu a hnev, ktorý neraz vedie k agresivite. Rovnako tak nepríjemne sa chovajú k zamestnancom kasína a ľuďom okolo.

Ktoré ženy majú najväčšie sklony ku gamblerstvu?

Presne definovať, ktorá skupina žien má väčšie sklony ku gamblerstvu ako iná, je ťažké. Podľa lekárky Gity Pekárovej z pražskej bohnickej liečebne čaru hazardných hier podliehajú ženy bez rozdielu veku. “Prichádzajú k nám ako mladé ženy, tak seniorky, ktoré pravidelne prehrávali dôchodky” dodáva Pekárová.

 Zvyčajne sú však najviac ohrozené ženy, ktoré trpia samotou a stereotypom. Ide najmä o ženy na materskej dovolenke, ktoré trávia dlhý čas samé s dieťaťom, chýba im sociálny kontakt či iná forma rozptýlenia.

Online kasína na vzostupe

Vo svete v poslednom období badať prechod k hraniu hazardných hier z prostredia klasických kamenných prevádzok do online priestoru. Ten ponúka anonymitu a často aj jednoduchší prístup, čím môže byť pre mnohých potenciálne patologických hráčov ešte viac nebezpečný. Tomuto trendu sa nevyhlo ani Slovensko. Tento rok totiž došlo k spusteniu licencovaných online kasín aj na našom území. Predchádzali tomu legislatívne zmeny z roku 2019.

 K téme sa vyjadril aj Daniel Dolejší, garant zo stránky oficialnekasina.sk: ,,V poslednej dobe môžeme byť svedkami pomerne veľkej reklamnej kampane niektorých stávkových spoločností zameranej na online kasína. To, v kombinácii s obmedzeniami pohybu spôsobenými bojom s korona vírusom, môže byť spúšťačom hrania. Navyše práve obdobie konca jesene a začiatku zimy býva najsilnejšie z pohľadu prírastku nových hráčov a času stráveného hraním v online kasínach." 

Čo motivuje ženy hrať hazardné hry?

Dôvodov, prečo ženy začínajú hrať hazardné hry, je viacero. Predovšetkým je to cesta, ako sa rozptýliť popri každodennom stereotype. Spoločnosť King Digital Entertainment vydala ešte v roku 2015 správu o tom, že ich populárnu hru Candy Crush hrávajú najmä ženy. V tom čase sa denne odohralo priemerne 1,5 miliardy hier. Odborníci na gamblerstvo však varujú, že prechod medzi hrou ako je Candy Crush a online hazardnými hrami je veľmi ľahký a mnoho žien tak začne zaháňať nudu práve touto cestou.

 Mnohé ženy hľadajú v hazardných hrách spôsob, ako uniknúť depresii a úzkosti. Hranie hier v kasínach alebo herniach je prispôsobené tomu, aby svojou atmosférou človeka pohltili. Preto sa v nich mnohé ženy cítia, ako v inom svete, kde zabúdajú na každodenné starosti. Podobne funguje hazard aj v prípade nefunkčného vzťahu (domáce násilie, časté hádky a pod.), v ktorom žena žije.

Ako nespadnúť do sveta gamblerov

Pokiaľ nechcete spadnúť do sveta gamblerov, mali by ste myslieť na prevenciu. Ak si občas zahráte poker alebo ruletu, neznamená to ešte, že sa hneď stanete závislou. Dôležité je si však pamätať, že všetko s mierou. Ideálne je držať sa týchto desiatich rád pre zodpovedné hranie.

 Ak máte pocit, že sa vám hranie hier vymyká spod kontroly, obráťte sa na svojich blízkych alebo na bezplatnú anonymnú linku pomoci na čísle 0800 800 900. Je určená nie len samotným hráčom a hráčkam, ale aj ich blízkym a príbuzným. Dostupná je v pracovných dňoch od 9.00 do 17.00 h, počas víkendov zaznamenáva hovory záznamník.

- - Inzercia - -