Dnes je sobota, 16.január 2021, meniny má: Kristína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mať čas a urobiť si čas je rozdiel

december 13, 2020 - 21:50
Dnešná urýchlená konzumná doba spôsobuje, že sa našim časovým zásobám urputne uťahuje opasok. Stále však platí: „kto chce, čas si nájde“.
Foto: 
pexels.com

Určite si od svojich známych nie raz počula „jasné, môžeme dať kávu, ale momentálne nestíham nič“. Táto fráza, ako aj všetky jej obmeny znamenajú skrátka iba to, že dotyčná osoba stretnutie s tebou až tak veľmi netúži absolvovať. Samozrejme, existujú výnimky, kedy človek ozaj nemá čas ani len na plytký nádych, no ide o veľmi nepravdepodobnú záležitosť.

Medzi všeobecne voľným časom a časom, ktorý si pre teba niekto vyslovene vyhradí je priepasť gigantických rozmerov. Každý vie prijať pozvanie alebo ho iniciovať keď sa nudí a má kopu neobmedzených hodín. Avšak tí, ktorí si vo svojom prepchatom itinerári urobia voľný priečinok, aby ťa videli sa postupne míňajú.

331.jpg

Foto: 
pexels.com

Všetko sa dá zariadiť a vyriešiť. Otázka znie, či o to majú záujem. Nepochybne si podobnú výhovorku použila aj ty, najmä ak sa čírou náhodou zrazíš na ulici s niekým, s kým si nemáš čo povedať. Zatiaľ čo ty očami stresujúco blúdiš po priestore a hľadáš únikový východ, na druhej strane sa ozve hlasné „jéj ahoj, už keď sme tu, nedáme drink“? V tejto konkrétnej chvíli máš dve možnosti, pozvanie prijmeš a na pár minút sa staneš účastníkom trápnej konverzácie, ktorá tak či onak skončí pri počasí, alebo sa vyhovoríš na nedostatok času.

Podobné situácie z nás pochopiteľne vytesávajú pokrytcov, keďže sami robíme niečo, čím opovrhujeme. Jediný spôsob ako sa podobným situáciám vyhýbať je hovoriť narovinu. Netvrdím, že je príjemné počuť ako prejavíš očividný nezáujem o debatu. Každopádne si takto aspoň ponecháš pravú tvár. Od ostatných by si mala vyžadovať to isté. Všetci predsa už na začiatku dokážeme vydedukovať, že ak dostaneme odpoveď v štýle „zavoláme/napíšeme si“ iste sa tak v najbližších mesiacoch nestane.

- - Inzercia - -