Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbeh lásky, ktorá našla spojenie aj v káve

február 02, 2021 - 13:05
O krehkej platonickej láske šarmantnej Adely Ostrolúckej a Ľudovíta Štúra, slovenského národného buditeľa, ktorému dnes vďačíme za spisovnú slovenčinu, toho veľa nevieme.
Foto: 
kavoholik

Ich láska je opradená viac legendou, ktorú nám v románe Jar Adely Ostrolúckej priblížil Ľudo Zúbek, než faktami, ktoré by nám potvrdili, ako to naozaj bolo. My ľudia však máme radi romantické príbehy, pri ktorých sa môžeme poddať fantázii a predstaviť si, že skutočná láska dokáže prekonať všetko. Dokonca aj vzdialenosť aká bola medzi zaľúbencami v tomto prípade, či fakt, že Ľudovít Štúr mohol listy písať iba jej matke, lebo slobodnej dievčine sa to predsa nepatrilo a v miestnosti museli byť vždy iba za jej prítomnosti. Veru, ťažko si to v dnešnej dobe mobilov, čo i už len predstaviť.

Mentálnu obnovu doplnila ikonická chuť
Pravdepodobne ste už v jednom z našich predchádzajúcich článkov zachytili, že v minulom roku vznikla na Slovensku lokálna pražiareň Kávoholik. Jej kávy značky Slovensko v srdci sú pomenované po významných osobnostiach spojených s našimi dejinami. Ako prvý vznikli kávy Štúr, Jánošík, Štefánik, neskôr pribudli Bátorička s Ostrolúckou a zatiaľ posledným prírastkom v kávovej rodine Beňovský. „To, prečo sme si pre naše prvé tri produkty vybrali mená práve troch osobností, netreba asi nejako bližšie vysvetľovať. Navyše po Štúrovi sme pomenovali našu najlepšiu espresso zmes a tá voľba bola úplne jasná. Veď napokon jeho zásluhy na svojbytnosti nášho národa sú nespochybniteľné,“  vysvetlil generálny riaditeľ platformy Kávoholik Ján Hoľko. Ako však dodal, stále tomu „niečo“ chýbalo. Spolu s externou marketingovou spoločnosťou, ktorú sme oslovili, sme rozmýšľali, prečo by ľudia mali chcieť piť práve Štúra. „A tu vznikol podnázov „mentálna obnova“. Znie to inak, keď niekoho pozývate nielen na šálku kávy, ale zároveň mu ponúkate mentálnu obnovu mysle. Lebo od začiatku tvrdíme, že pitie kávy má byť zážitkom,“ vysvetľuje Ján Hoľko. Stále tomu však niečo chýbalo. Chuť kávy skvelá, marketingovo sme boli s produktom spokojní, no vedeli sme, že ak to chceme vyšperkovať k dokonalosti aj s príbehom, musíme ponúknuť ešte niečo. „Tak vznikla káva Ostrolúcka. Pomenovaná po Štúrovej veľkej láske. A dali sme jej podnázov ikonická chuť. Veď napokon to bola veľmi rozhľadená žena a podľa toho, čo je o nej známe, bola skutočne veľmi vzdelaná, múdra a všestranne nadaná. Takže o jej ikonickosti niet pochýb,“ vysvetlil generálny riaditeľ.

Láska chutí

Láska chutí alebo aké chute má láska? V tomto prípade tá kávová. Slovensko v srdci Štúr aj Ostrolúcka sú kávové zmesi arabiky a robusty. Každá má však inú charakteristickú chuť. V tomto prípade dáme prednosť dáme a začneme ňou. Ostrolúcka/ikonická chuť je kombináciou výnimočnej indickej arabiky a veľmi jemnej indickej robusty v pomere 50/50. Tradičná chuť nugátu s tónmi čerstvého chleba a tmavej čokolády si každého získa nepochybne hneď prvou šálkou. Celkový zážitok z kávy vyšperkuje do dokonalosti likérovo–dymová dochuť. Štúr/mentálna obnova vznikla zo štyroch druhov arabiky v kombinácii s prémiovou robustou v pomere 80/20. Omni praženie zachováva v kávovníkových zrnkách to najlepšie - nezameniteľnú vôňu po orieškoch, jemnú chuť kakaa a marcipánu s dlhotrvajúcou dochuťou. S nádychom bobuľového ovocia je to jednoducho nezameniteľná a jedinečná harmónia tónov pre každodennú šálku kávy.

Maľovanie kávou
Ak si Kávoholici na niečo potrpia, tak je to v prvom rade kvalita a v druhom rade originalita. V týchto dvoch oblastiach nič nepodceňujú. „Vieme, že doba je ťažká, no sme presvedčení, že ak má byť káva zážitkom musí byť kvalitná. A ak máme konzumentov presvedčiť práve na tú našu, aby jej dali šancu, musí byť zároveň aj originálna,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Hoľko. Vysvetlil, že to bol dôvod, prečo sa rozhodli ísť aj do iných balení, ako konkurencia. „Menšie balenia majú štandardne objem 250 g, my máme za rovnakú cenu 360 g balenia. A aby sme potešili aj umeleckú dušu Kávoholikov každý jeden z našich obalov zdobí originálny portrét patŕona danej kávy,“ doplnil. Za originálnymi maľbami, ktoré sú vytvorené ako inak – kávou, treba hľadať v tomto prípade ženu. Dcéru kávového majstra a technického riaditeľa Kávoholikov Pavla Patáka – Liu.  Tá premaľovala tak Štúra ako aj Ostrolúcku a všetkých ostatných, do nie typicky známych portrétov.

A zase tá láska
Keďže 14. február, ktorý je sviatkom všetkých zamilovaných sa nezadržateľne blíži, veríme, že vás netradičné kávové spojenie lásky Adely Ostrolúckej a Ľudovíta Štúra zaujalo. A možno aj darčekom v podobe týchto dvoch káv, dáte svojej tajnej láske jasné znamenie.

- - Inzercia - -