Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Byť nahnevaná a sklamaná je veľký rozdiel

február 07, 2021 - 23:50
Ľudské emócie v skutočnosti nie sú až tak komplikované ako si ich častokrát vysvetľujeme. Každá jedna z nich má svoje opodstatnenie.
Foto: 
shutterstock.com

 Je úplne prirodzené, že sa chvíľami zamotáš vo vlastných pocitoch. Akonáhle stratíš kontrolu nad tým, čo cítiš, svojvoľne vytváraš priestor na chaos. Pletieš si pojmy s dojmami a bezo zmyslu hľadáš hocijaké výhovorky.

Avšak realita je omnoho jednoduchšia než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V prípade, že sa s niekým pohádaš, hovoríš veci, nad ktorými keď sa spätne zamyslíš, uvedomíš si, že boli príliš tvrdé. Najmä ak sa jedná o človeka, čo je tvojmu srdcu najbližší.

Gro vyplýva zo situácie. Občas pohár pretečie a malé nedorozumenie vrcholí škaredým svárom. Ten si nie vždy nájde cestu von a zapríčiňuje, že sa vaše spoločné chodníčky odrazu rozchádzajú. Ako tomu predísť? Pochopiteľne, základom je neprekračovať hranice únosnosti. Takéto konanie sa dá odpustiť raz, možno dvakrát. Pretože akonáhle to robíš pravidelne, už nejde o nevedomý akt, ale zahrávanie sa s trpezlivosťou a zneužívanie cudzej dobroty.

542.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Vtedy prichádzajú na rad dva typy emócii. Buď sa človek maximálne naštve alebo ostane sklamaný. V ktorej z týchto možností ešte dokážeš váš vzťah zachrániť? Odpoveď znie, alternatíva A. Hnev prejde. Dokonca sa vraví, že pokým dotyčný kričí a rozoberá danú problematiku, znamená to záujem. I navzdory konfliktu nezahadzuje flintu do žita.

Bohužiaľ pri sklamaní platí celkom opačný a vskutku smutný scenár. Sklamanie je emócia, ktorá značí naštrbenie dôvery. Tvoja blízka osoba už nedokáže s určitosťou povedať, či ti môže aj naďalej veriť. Samozrejme existujú výnimky, kedy sa aj napriek absolútnemu sklamaniu čriepky pozliepajú a nejakým zázrakom sa na bojisku objaví záblesk nádeje v nový začiatok. 

- - Inzercia - -