Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

144 minút! Toľko minút strávime denne na sociálnych sieťach

február 14, 2021 - 19:37
Vedeli ste, že priemerný používateľ strávi na sociálnych sieťach až 144 minút denne? Čas je pritom v živote veľmi cenný. Dáva nám možnosť tráviť chvíle s milovanými, cestovať, učiť sa a relaxovať. Pokúsme sa zmeniť svoje návyky, riešením je hľadanie vlastnej digitálnej rovnováhy.
Foto: 
Motorola

Podľa dostupných štatistík trávime na sociálnych sieťach čoraz viac času. Pri priemernom používateľovi, ktorý začne používať sociálne siete ako 10-ročný, je možné predpokladať, že počas svojho života (priemerná dĺžka života podľa WHO je 72 rokov) strávi na sociálnych sieťach viac ako 6 rokov! Tento údaj nám nastavuje zrkadlo a zároveň dáva možnosť pýtať sa, ako možno prehodnotiť svoje návyky.

Namiesto prísneho detoxu je však omnoho lepšie zamerať sa na prirodzenejší a príjemnejší spôsob hľadania tej správnej cesty.

Prvé kroky na ceste k rovnováhe

V prípade, že sme si práve uvedomili, že trávime príliš veľa času pri scrollovaní na sociálnych sieťach, je dobré, že sme ochotní si to priznať. Na Instagrame je denne aktívnych viac ako 500 miliónov používateľov. Všetci z nich, známi i neznámi, pridávajú fotografie, stories a videá, čo nás podvedome priťahuje nielen sledovať tieto príspevky, ale ich aj vytvárať, komentovať, lajkovať.

Časom to môže viesť k pocitu, že sa nevieme od sociálnych sietí odtrhnúť, máme potrebu všetko kontrolovať a sledovať. Malá zmena – venovať hodinu denne inej obľúbenej aktivite však dokáže urobiť zázraky. Čo tak vychutnať si raňajky bez mobilu, zacvičiť si relaxačnú jogu či prečítať obľúbenú knihu? Tieto malé kroky môžu výrazne zmeniť bežné návyky.

Hľadanie balansu má totiž z dlhodobejšieho hľadiska lepšie výsledky a zároveň nám zaručí, že začneme svoje nové návyky skutočne dodržiavať a osvojíme si ich aj do budúcna.

statis._clanok_foto_1.jpg

Foto: 
Motorola

Používajme sociálne siete rozumne

Telefón nie je nepriateľ a sociálne siete nám nemusia iba „kradnúť“ čas. Preto je dobré pripomenúť si výhody, ktoré nám ponúkajú. Získavanie kontaktov, pracovných príležitosti, zaujímavé nákupy či kurzy a webináre z celého sveta na dosah rúk. Sociálne siete nám poskytujú veľké množstvo výhod, preto ich nemusíme vyškrtnúť zo svojho života.

Prejdime od scrollovania k vyhľadávaniu inšpirácií na DIY či zaujímavé knihy. Od sledovania komentárov a fotografií k sledovaniu cestovateľských inšpirácií a ku kontaktu s blízkymi. Naučme sa hľadať digitálnu rovnováhu a zlepšovať naše nastavenie pri používaní telefónu. Digitálna rovnováha sa tak stane bežnou súčasťou nášho života.

Inšpirujme sa

Spoločnosť Motorola vyrobila prvý telefón na svete a okrem dizajnovania a výroby telefónov jej tiež záleží aj na tom, aby používatelia na celom svete trávili svoj čas s telefónom v ruke čo najzmysluplnejšie. Už v roku 2018 Motorola vypracovala štúdiu o Phone-Life Balance, ktorá priniesla pozoruhodné zistenia.

Motorola sa preto zameriava na množstvo vychytáviek, ako napríklad Moto ExperiencesMoto Mods, ktoré napomáhajú k efektívnejšiemu využívaniu telefónu. Aj pri telefónoch ako je Motorola moto g9 power, ktorý má najdlhšiu výdrž batérie, je udržiavanie si ideálneho času pred obrazovkou jednoduchšie, a to práve vďaka efektívnym vychytávkam.

Motorola Slovensko je partnerom súťaže Miss Horehronie a sociálne siete sa stali neodmysliteľnou súčasťou života všetkých finalistiek tejto súťaže. Zaujímalo nás, čo si o hľadaní rovnováhy medzi sociálnymi sieťami a ich radosťami a povinnosťami, myslia dievčatá. Tie nám tiež prezradili, aké sú ich tipy na zlepšenie digitálnych návykov. Týmito tipmi sa tak môžete inšpirovať aj vy.

Odpovede finalistiek na otázku: Myslíte si, že používate telefón/sociálne siete rozumne a primerane? Máte nejaké tipy, ako zlepšiť svoje digitálne návyky? nájdete v galérií pod článkom

- - Inzercia - -