Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Žijeme v časoch, v ktorých nefunguje slušnosť?

apríl 26, 2021 - 11:47
Naše súčasné bytie je veľmi komplikované. Žijeme v čase s množstvom problémov, ktoré sme v minulosti nepoznali. Mnohí nechodíme do práce, ale pracovať musíme – väčšinou z domu. Každý je obalený svojimi problémami, sme často prirodzene podráždení a nervózni. Všetkým nám chýba sociálny kontakt.
Foto: 
Ramon Leško

Chýbajú nám malé každodenné problémy v práci, ktoré sú na oplátku vyvážené našimi malými víťazstvami. Dodávajú nám dôležitý pocit užitočnosti. Výsledky našej práce posielame do on-line priestoru a veríme, že nájdu svojho adresáta.

Nad tým všetkým panuje v tichosti strach z budúcnosti, strach z choroby. Tá sa nevyhla ani mne a mojej rodine. Mnohí to poznáte. Izolácia v karanténe. Dva mesiace sú pre chorého človeka večnosťou. V tejto viac-menej pesimistickej atmosfére sa spolu s kolegami snažíme našim čitateľom vytvoriť a sprostredkovať obsah, ktorý by ich povzbudil. Dodal energiu, silu a inšpiráciu.

S rovnakým zámerom sme pripravili aj nedávne Bratislavské módne dni. S pripravenou dramaturgiou sme oslovili módnych návrhárov, realizačný tím zabezpečil priestor, vizážistov, modelky. Všetko pokračovalo podľa obvyklého scenára, pre profesionálny tím rutinne. Zložitejšie to bolo v mojom prípade, ešte stále v karanténe som všetky prípravy organizovala na diaľku. Pri poslednej prezentácii modelov som zistila, že do programu módna návrhárka zahrnula okrem ďalších svojich modelov aj plus size modely, a teda aj modelky s adekvátnymi konfekčnými mierami – hoci v scenári sa o tom nehovorilo.  Nie je to problém, keď sa o takejto koncepcii vie dopredu. Vtedy môžeme plus size módu aj dobre odprezentovať. Meniť na poslednú chvíľu koncepciu nie je totiž jednoduché. Ak má byť módna prehliadka dobre zorganizovaná, treba rešpektovať jej pevné zásady. Tými sú dramaturgia, časový rámec, fungujúce zázemie, modelky a samozrejme moja zodpovednosť voči obchodným partnerom.

O tejto situácii a pevne stanovenom dramaturgickom pláne som informovala aj módnu návrhárku a navrhla som iné riešenie – priestor na prezentáciu v týždenníku Slovenka a na ženskom webe. S týmto bola stotožnená.

Namiesto pochopenia sa však BMD stali témou bulváru. V tomto prípade musím zareagovať na dva momenty. V prvom bolo obvinenie, že diskriminujeme ženy s nadváhou. So všetkou vážnosťou musím povedať, že sme nikoho nediskriminovali. BMD od svojho založenia dávali priestor ženám, ktoré sú známe v kultúrnom aj spoločenskom živote a ich miery neboli vždy v súlade s požiadavkami  návrhárov. Priestor dostávali a dostávajú aj návrhári, ktorí sú známi svojou tvorbou plus size.

Sme za rovnosť v akejkoľvek oblasti a vyzdvihujeme predovšetkým profesionalitu. BMD vždy rešpektovali a zdôrazňovali rovnosť pohlaví, rovnosť názorov aj rovnosť konfekčných veľkostí.  Sú prezentáciou kvalitných ľudí, symbiózou rôznych pohľadov a pomoci. Vždy mali totiž aj charitatívny rozmer. Niekoľko rokov sme spolupracovali s rehabilitačným centrom Adeli a vďaka tomuto spojeniu sme mohli predstaviť zdravotne znevýhodnené modelky, ktoré si tak splnili svoj sen!

A to nehovorím o mladých začínajúcich návrhároch, ktorí vďaka BMD dostali priestor na prezentáciu, bez ktorej by sa možno dizajnérmi ani nestali. Veľmi dobre vieme, ako sa v súčasnosti mladí ľudia ťažko dostávajú k svojej šanci.

Druhý moment, na ktorý chcem upozorniť, bol ten, že dotknuté modelky, aktívne influencerky na sociálnych sieťach, ich začali zapĺňať nepravdivými obvineniami, atakovať bulvárne médiá so svojimi tvrdeniami, ale narušili aj moje súkromie. Esemeskami, ktoré sa nedajú svojou oplzlosťou zverejniť.  Výhražnými a vulgárnymi esemeskami, na ktoré slušný človek nemôže reagovať.

V našom prípade išlo o zopár bulvárnych článkov a nenávistnú mediálnu kampaň. My to prežijeme. Ak sú však nepravdivé vyjadrenia bernou mincou v našej spoločnosti, asi sa nad tým treba čo najskôr vážne zamyslieť... 

Mária Reháková
riaditeľka BRATISLAVSKÉ MÓDNE DNI by Mercedes-Benz

- - Inzercia - -