Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Na dovolenku s farebnou ľahkosťou

máj 10, 2021 - 10:32
Krásne farby, zaujímavé materiály a dezény, to je prvé, čím pritiahnu váš pohľad modely Lucie. Jej návrhy sa vždy líšili od bežných modelov. Svojou tvorbou si dlho hľadala vlastnú cestu. Jej kreácie spočiatku nenachádzali odozvu v komerčnom svete.
Foto: 
Lucia Rybárová

„Odmietnutie pre inakosť je dar, snaha potlačiť ju a páčiť sa všetkým, je guľa na nohe,“ hovorí talentovaná dizajnérka. Nevzdávala sa. Precestovala kus sveta a práve ďaleké cesty ju inšpirovali k nájdeniu vlastného tvorivého štýlu. Hovorí, že k svojej vlastnej značky MamaLu ju doviedlo aj narodenie dcéry, ktorú začala nosiť v šatke. A práve rôzne farebné šatky, látky a materiály ju inšpirovali k prvým návrhom, medzi ktorými boli originálne ručne maľované kabelky a jedinečné kožené topánky. V súčasnosti zaujala novou farebnou, vzdušnou kolekciou na dovolenku.

Odmietnutie pre inakosť je dar, snaha potlačiť ju a páčiť sa všetkým, je guľa na nohe
Škoda, že som to nevedela pred dvadsiatimi piatimi rokmi a vlastne až doteraz. Všeličoho by som sa ušetrila.

Pamätám si ukazovanie prstom a odmietanie dievčat v základnej škole. Moja túžba vyjadrovať sa oblečením tam totiž bola vždy. A mám kreatívnu mamu, ktorá mi bola nápomocná. Ale vytŕčať sa neoplatilo. V podstate sa stane to, že sa potom nakoniec snažíte zapadnúť a chcete mať tričko ako Janka a Jožka z vašej triedy. Radšej, pre všeobecný kľud.
Pamätám si presne na obdobie dospelosti, víkendové tancovačky a outfity, ktoré som si vymýšľala už od pondelka na ďalší víkend, od ponožiek po náušnice. Tam mi to bolo celkom jedno, lebo už som vnímala za tými pohľadmi aj akúsi dávku obdivu. A vnímam to dodnes. Tie šuškandy.

Pamätám si deň, keď mala dcéra asi rok a ja som sa rozhodla zmeniť život a začať navrhovať. S veľmi malou dušou som priniesla prvú kolekciu kožených kabeliek, ktoré boli úplne iné ako všetko, čo som dovtedy na Slovensku videla. Ale keď som ju predala za týždeň, narástli mi krídla. Nebolo to vždy také ružové, ale štart bol pre mňa dôležitý, ukázal mi, že ženy sa predsa len chcú líšiť a chcú byť originálne. 

Pamätám si, že som chcela až príliš a myslela som si, že nutne musím spolupracovať s niektorou so slovenských influenceriek, ktorá bude robiť súťaže a tak... aby sa o mne vedelo. Písala som všetkým slovenským consept storom, či ma nechcú predávať. Dlhé maily o tom, ako konečne žijem svoj sen, môžem tvoriť, ako veľmi to milujem, ako milujem farby, strapce... prosto, ja sa viem veľmi nadchnúť, keď hovorím a píšem o svojej práci.


Pamätám si ich strohé, alebo žiadne odpovede. Všetky v zmysle prepáčte, ale nezapadá to do nášho štýlu. Prepáčte preferujeme minimalizmus. Vaše veci sú zaujímavé, ale nehodia sa k nám... alebo odpoveď jednej insta hviezdy doslova znela: akože, nie je to môj štýl, ale pokojne to odprezentujem, päťsto eur za post na instagrame.

Au, au, au... všetko to bolo au. Lebo vy viete, že mám v tom celé srdce. A cítila som, že asi si budem musieť dať na seba tričko, ako majú Janka a Jožka. Lebo zase trpím a nechcú ma. Chvíľu som sa dokonca snažila robiť o čosi strohejšie návrhy, ubrať zo strapcov, farieb... ale to som nebola ja. 

Ďakujem, že som to neurobila. Ďakujem. Lebo môj chlap furt hovoril – toto ty vôbec nerieš, ty zabudni na Slovensko. Ty potrebuješ svet. Neverila som. A ešte neverím, nič nie je isté, ale isté je, že sú nadšení. Je to najkrajší „consept store“ na Korfu a sú nadšení. S malou dušou som išla ponúknuť svoju prácu. Svoje kabelky, ktoré so sebou mám z ručne farbenej kože, v kombinácii kože a plátna, a nádherný ruksak v štýle boho.

A vzala som aj novú kolekciu šiat. Šaty a oblečenie, ktoré sa skrýva pod mojou prvou „mamalu collection“ som mala v hlave už dávno. Mala som v tom úplne jasno. Museli sa však spojiť všetky aspekty. Musela som nájsť správne dizajnérske latky, vhodnú pracovnú silu, čas a priestor a ono to vyšlo. 

Kolekcia pozostáva zo šiat, krátkych nohavíc a „culotte“ nohavíc, vesty a dlhého boho plášťa. Madeira, morské panny, kvety a vtáky... limitované  motívy od svetových návrhárov látok, ktoré mi učarovali. 

 Som vďačná, že som to nechala vyznieť. Ďakujem si, že som ostala sama sebou a verila, že príde správny čas.

A nikdy neprestanem veriť, že aj ženy na Slovensku začnú počúvať vnútorný hlas a túžbu byť unikát. Lebo všetky ho v sebe máme. 

 

- - Inzercia - -